Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Trakų pilyje skleisis kompozitorės Vaidos Striaupaitės-Beinarienės kūrybos versmės

Festivalis „Užutrakio vakarai“ šį sekmadienį, liepos 19 dieną, 17 val. kviečia į dar vieną išskirtinį muzikinį susitikimą. Trakų pilies menėje vyks pirmasis autorinis kompozitorės Vaidos Striaupaitės-Beinarienės koncertas.
Ansamblis „Musica Humana“, vadovas prof. A.Vizgirda.
Ansamblis „Musica Humana“, vadovas prof. A.Vizgirda. / Asmeninio archyvo nuotr.

Šis koncertas – tai ne tik sėkmingas kompozitorės kūrybos tandemas su ansambliu „Musica humana“, bet ir gražus šeimos narių pasirodymas. Programoje dalyvauja bei solo partijas atlieka V. Straupaitės-Beinarienės vyras Robertas Beinaris (obojus), jo sesuo Karolina Beinarytė (smuikas). Koncerte taip pat dalyvauja solistai Simona Liamo(sopranas), Tomas Tuskenis(baritonas), Ula Čaplikaitė(fleita). 

Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Striaupaitė-Beinarienė
Asmeninio archyvo nuotr./Vaida Striaupaitė-Beinarienė

Kol kas scenoje nematysime jaunųjų Beinarių šeimos muzikų – arfa besimokančios groti vyriausios dukros, būsimos fleitininkės jaunėlės ir šešiamečio, galbūt būsimojo dainininko, sūnaus. Šįkart jie  užims žiūrovų vietas, tačiau, pasak kompozitorės, atskiruose koncertuose jau pradeda talkinti mamai ir tėčiui. 

Koncerte skambės V.Stiraupaitės-Beinarienės kūrybos dešimtmetį atspindinčios penkios kompozicijos. Pirmoji iš jų, „Raktažodis“, atskleis įvairių epochų – renesanso, baroko, romantizmo ir dabartinių laikų kultūrines erdves bei simbolius. Muzikos žinovų nuomone, šios kompozicijos pavadinimas gali tapti ir bendriniu vardu visai kompozitorės kūrybai – tai raktažodžiai į savitą muzikos pasaulį.  Išgirdus jos kūrinių, atsiveria labai netikėtų, lig šiol nepatirtų, įdomių įspūdžių ir jausmų.

Taip atsitinka dėl V. Straupienės-Beinarienės kūrybos credo, nes kompozitorė įkvėpimo semiasi iš aplinkos garsų, gamtos reiškinių, meno kūrinių, etninės įvairių tautų patirties. Šias naujų skambesių paieškas, neįprastą garsų formavimą kūrėja perteikia per savo jausmus, kurie ir pakeri klausytoją. Todėl jos kūryba dar vadinama labai koncertiška, harmoninga, sukelianti kažko šviesaus ir darnaus  atradimo pojūtį.   

Autoriniame koncerte skambės įvairių žanrų kūrinių, tarp jų Koncertas obojui, smuikui ir kameriniam orkestrui, kuris užima reikšmingą vietą tiek kompozitorės kūryboje, tiek obojininko R. Beinario repertuare. Girdėsime ir vokalo kūrinių pagal kompozitorės ypač mylimo poeto Vytauto Mačernio eiles. Taip pat skambės dvi arijos iš operų „Karūnos kelias“ ir „Šventavartė“.

„Labai džiaugiuosi festivalio „Užutrakio vakarų“  organizatorių dėmesiu mano kūrybai ir Trakų pilimi – svajonių vieta koncertui. Šia proga prisimenu savo dėstytojo, kompozitoriaus prof. Juliaus Juzeliūno pasakytus žodžius, baigus Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Jis tikino, kad  tik po dešimties kūrybos metų bus aišku, ar tapau kompozitore. Taigi praėjo daugiau nei dešimt metų ir be kūrybos neįsivaizduoju savo gyvenimo“, – savo mintimis prieš autorinį koncertą dalijosi V. Striaupaitė-Beinarienė, laukdama susitikimo su publika.

Kompozitorė pastebėjo, kad istorinį pilies kontekstą  atspindės ir kai kurių kūrinių temos bei stilistika – tarp jų kompozicija „Raktažodis“ bei Karaliaus Mindaugo arija „Aš jau vainikuotas“ iš operos „Karūnos kelias“.

„V.Striaupaitė-Beinarienė turi Dievo dovaną kurti muziką vadovaujantis jausminiu pradu, dvasios  išgyvenimais. Ši muzikinė kalba pritraukia žiūrovus ir įdomi atlikėjams, nes kaskart kitaip „sukasi“ ir skamba. Be to, kompozitorė labai darbšti ir kūrybinga. Daugiau nei per dešimtmetį ji sukūrė apie 40 įvairių žanrų kūrinių“, – tvirtino amsamblio „Musica humana“ vadovas prof. A. Vizgirda, kurį su V. Striaupaite-Beinariene sieja ne vienerių metų kūrybinis bendradarbiavimas.

Profesorius žavėjosi, kaip kompozitorė semiasi  kūrybos idėjų iš supančios aplinkos – važiuojančio traukinio, bangų mūšos,  saulės, vėjo keliamų šuorų garsų, kaip ji renkasi užgriebiančius originalius kūrinių pavadinimus arba  kaip kuria vaikams, pati tapdama mažu vaiku.   

Beje, prof. A. Vizgirda yra savotiškas Vaidos Striaupaitės-Beinarienės ir Roberto Beinario muzikinės šeimos krikštatėvis. Ir jam rekomendavus, jauni gabūs kūrėjai turėjo galimybę stažuotis Prancūzijoje, Liono nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje, kurioje suformavo savo kūrybos esminius principus.   

Pasak A. Vizgirdos, jaunos kompozitorės kūrybos sėkmės paslaptis ir ta, kad ji atspindi svarbiausius muzikos meno dėmenis: intuiciją, jausmus, vaizduotę. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?