Valdovų rūmų muziejus: istorijos, kurias gali atskleisti vienas koklis

Balandžio 4 d. 18.00 val. Valdovų rūmų muziejuje rengiamas išskirtinis pasivaikščiojimas – per Gotikos epochos labirintus ves muziejaus archeologas Gintautas Striška. Tai paskutinė ekskursija parodoje „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“, rašoma Valdovų rūmų muziejaus pranešime spaudai.
Gediminaičių stulpais puoštas koklis
Gediminaičių stulpais puoštas koklis / Mindaugo Kaminsko nuotr.

Pasak G.Striškos, atkurtoji Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija yra Renesanso epochos, bet iki XVI a. rūmai daug kartų keitė savo pavidalą, buvo perstatomi, todėl muziejininkas ekskursijos dalyviams parodys, kaip atpažinti ankstyviausius mūrus, papasakos, kaip atrodė pirmosios pilys, pakvies pasivaikščioti po archeologijos ekspoziciją bei gotikinių koklių parodą.

Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Parodos kuratorius Gintautas Striška
Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Parodos kuratorius Gintautas Striška

Archeologo teigimu, kartais viena detalė gali atskleisti visą epochą. Pavyzdžiui, Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje aptiktas koklis žalia glazūra. Tai vienas įdomiausių archeologinių radinių, turinčių tiesioginę sąsają su Lietuvos valstybingumo simboliais.

XV a. balto molio, žalios spalvos glazūra padengto plokštinio koklio fragmentas papuoštas Gediminaičių stulpais. Įdomu tai, kad balto kaolininio molio telkinių Lietuvoje neaptinkama. Spėjama, kad XV a. trečiame ketvirtyje į Vilnių atvykę meistrai iš Lenkijos atsivežė arba jau pagamintų balto molio koklių plokščių, arba balto molio kaip žaliavos.

Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Archeologijos ekspozicija
Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Archeologijos ekspozicija

Gediminaičių stulpai žinomi nuo XIV a. pabaigos. Pirmiausia šis simbolis buvo pavaizduotas ant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės monetų. Numizmato Eduardo Remeco nuomone, minėtas ženklas atsirado Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto valdymo metais (1397) ir iš pradžių buvo jo asmeninis herbas.

Vėliau Gediminaičių stulpai tapo Lietuvos didžiojo kunigaikščio herbu. Todėl šis simbolis aptinkamas ant Vytauto Didžiojo, Lietuvos ir Lenkijos valdovų Kazimiero Jogailaičio, Žygimanto Senojo ir Žygimanto Augusto monetų.

Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Gotikos salė
Valdovų rūmų muziejaus nuotr./Gotikos salė

Šį bei kitus gotikinius koklius iki balandžio 28 d. galima išvysti parodoje, o paskutinėje parodos ekskursijoje laukia intriguojantis pasakojimas apie Gotikos epochą, kokia didikų ir bajorų heraldika buvo vaizduojama kokliuose, kaip tuo metu atrodė valdovų rezidencija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis