2019 m. „Auksiniu liūtu“ Venecijos meno bienalėje įvertinta, pasaulyje Lietuvos vardą garsinanti unikali menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės opera-performansas „Saulė ir jūra“ turėjo apkeliauti 33 miestus 26 šalyse, kol pagaliau bus surengta gimtajame trijulės mieste – Kaune.
Susidomėjimas toks didžiulis, kad prireikė skelbti papildomus pasirodymus vasario 19-ąją. Iš viso opera per 6 dienas Kaune nuskambės net 28 kartus. Vienu metu performansą gali stebėti apie 300 žiūrovų.
„Kaune bus surengta virš 20 pasirodymų, kurie trunka po valandą. Specifika – nepertraukiamas kūrinio sukimasis suplanuotą valandų skaičių. Nors auditorija pasikeičia, kūrinys niekada nesustoja.
Kaune vieną pasirodymą galės stebėti šiek tiek mažiau žmonių nei Vilniaus taksi parke, kur pliažą juosė 8 aukštų serpantinas. Šįkart Kaune kūrinį bus galima žiūrėti iš 4 pastato aukštų“, – performansus Vilniuje ir Kaune palygino menininkė V.Grainytė.
Vietų likę vos į kelis seansus. Bilietus graibsto, kaip 15min teigė organizatoriai, ne tik kauniečiai, bet ir Klaipėdos ar net Vilniaus, kuriame performansas demonstruotas iki tol ne vienerius metus, gyventojai.
Kai kuriems meno mėgėjams apsilankymas „Saulėje ir jūroje“ jau virto metų tradicija. Lyg kokie kultūriniai atlaidai. Žmonės labai skirtingai „nuskaito“ šį meninį šedevrą – vieniems jis lyg mišios, kitiems – lyg geras atostogas primenantis atokvėpis.
„Vieni žmonės išeina su ašaromis akyse, ypač užsienyje, tačiau ir Lietuvoje buvo tokių, kurie rašė, jog po pasirodymo negalėjo žodžio pratarti, akyse kaupėsi ašaros dėl suvokimo, ką mes darome su pasauliu. Toks sukrečiantis pabaigos jausmas. O kiti išeina ir sako: „Kaip buvo smagu, jaučiuosi, lyg po atostogų“. Kiekvienas gali išsinešti kažką savo“, – 15min teigė „Saulės ir jūros“ prodiuserė Lina Vaitiekūnaitė.
Tokių erdvių – vienetai
Vasario 14–19 d. kūrinys bus rodomas Vienybės aikštėje esančiame BLC („Biznio lyderių centras“) verslo centre, kur pirmadienio vakarą pradėtas pilti iš Anykščių atkeliavęs kvarcinis šviesus smėliukas. Norint suformuoti 170 kv. m dydžio dirbtinį paplūdimį, iš viso jo prireikė net apie 20 tonų.