Koncertu pradedamas Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus įgyvendinamas plačiajai visuomenei skirtas dviejų koncertų ir paskaitų projektas, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į reikšmingus nematerialius europietiškosios žydų kultūros reiškinius. Ciklo renginiai įvairiapusiškai atskleis Rossi kūrybą, jo žydišką ir itališką tapatybę. Italijoje gyvenęs ir vėlyvojo renesanso/ankstyvojo baroko sandūroje kūręs žydų kilmės smuikininkas ir kompozitorius Rossi Lietuvoje iki šiol nebuvo išsamiau pristatytas, tad jubiliejiniai metai yra puiki proga Vilniaus miesto klausytojams ir svečiams susipažinti su šiuo kūrėju, palikusiu ryškų pėdsaką muzikos istorijoje.
Rossi dirbo Mantujoje garsios Gonzagų giminės dvaro koncertmeisteriu greta didžiojo italų baroko kompozitoriaus Claudio Monteverdi, tuo metu šiame dvare ėjusio kapelmeisterio pareigas. Savo pasiekimais Rossi buvo lyginamas su Monteverdi. Muzikiniai jų santykiai buvo gana artimi – žinoma, kad jie ne tik koncertavo, bet ir kūrė kartu. Monteverdi nerašė instrumentinės muzikos, išskyrus didelės apimties vokaliniams kūriniams.
Manoma, kad Rossi kūrė simfonijas ar sonatas kaip instrumentinės muzikos intarpus Monteverdi operoms ar įžangas vokaliniams kūriniams. Jis vertinamas kaip ryžtingas novatorius instrumentinės muzikos srityje – buvo vienas pirmųjų kompozitorių, pritaikiusių monodinės dainos principus instrumentinei kūrybai. Jo madrigalų kolekcijos taip pat prisidėjo prie šio žanro evoliucijos baroko stiliaus link. „Canto Fiorito“ programą „Salomone Rossi detto L’Ebreo” ansamblio meno vadovas sudarė atkurdamas dviejų kompozitorių bendradarbiavimo praktiką. Pristatant Mantujoje sukurtus Monteverdi madrigalus ir Rossi vokalines bei instrumentines kompozicijas, koncerte siekiama atskleisti šio hebrajų kilmės kompozitoriaus muzikos svarbą ir indėlį į XVII a. pradžios Vakarų muzikos istoriją.
Prieš koncertą Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorė, muzikologė dr.Kamilė Rupeikaitė glaustai pristatys S.Rossi kūrybą, aptardama kompozitoriaus itališkosios ir žydiškosios tapatybės aspektus.
Projektą organizuoja Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, projektą remia Lietuvos kultūros taryba
Įėjimas su muziejaus bilietu: kaina suaugusiems – 4 eur, moksleiviams, studentams, senjorams – 2 eur. Bilietus galima iš anksto įsigyti Tolerancijos centro kasoje, taip pat koncerto dieną.
Į renginį prašoma registruotis muziejaus internetinėje svetainėje arba kitoje internetinėje svetainėje – čia.