Vilniuje atidaroma nauja ekspozicinė erdvė: kvies atrasti miestą, kurio nerasi Google

Jau šį šeštadienį Vilniuje sostinės 700 metų proga atidaroma nauja ir nemokama Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicinė erdvė „Paviljonas: Vilnius prieš 200 metų“.
Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas
Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas / A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr.

Vilniečius ir miesto svečius Gedimino kalno papėdėje sutelksianti erdvė iki pat rudens pasiūlys daugybę nemokamų renginių, koncertų ir pasirodymų, tačiau svarbiausia – unikalią pažintį su Vilniumi ir vilniečiais prieš 200 metų.

Anot muziejaus direktorės pavaduotojos Astos Ivanauskienės, Paviljone lankytojus pasitiks miestas, kurio nebūtų galima rasti net Google: „Svarbiausias šios ekspozicijos akcentas – pagal unikalią archyvinę medžiagą atkurtas Vilniaus prieš 200 metų maketas. Toks pat maketas prieš 200 metų carinės valdžios buvo sukurtas siekiant malšinti mūsų laisvės siekį, o dabar atgimsta miesto pažinimui. Tai tapo įmanoma dėl nuoseklaus ir net penkerius metus trukusio tyrimo. Mūsų muziejaus tyrėjai, vadovaujami doc. dr. Birutės Vitkauskienės, šią medžiagą surinko, ištyrė, ir būtent tai leido ją prikelti naujam gyvenimui“.

Prieš du šimtus metų atlikto darbo detalumas ir preciziškumas leido konvertuoti brėžinius į 3D modelį ir Vilniaus miesto maketą atkurti jau šiuolaikinėmis priemonėmis, tačiau XIX amžiuje tokiam maketui sukurti reikėjo bent dvejų metų darbo: einant gatvėmis, piešiant bei braižant kiekvieną fasadą, vėliau lipdant maketą iš mažų medžio plokštelių, kurios savo spalvomis atspindėjo Vilniaus pastatų koloristiką.

A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas
A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas

Tuomet sukurto maketo likimas nėra žinomas, tačiau parengiamoji medžiaga – pastatų brėžiniai ir žemėlapiai – išliko archyvuose. Muziejui prieš keletą metų pavyko įsigyti jos skaitmenines kopijas, kas šiandien jau būtų neįmanoma.

Vilniaus prieš 200 metų maketą tyrinėti padės garsiniai pasakojimai, specialiai jiems sukurta muzikinė kompozicija ir projekcijos, kurios vizualizuos girdimas istorijas makete. Lankytojai sužinos apie to laiko prekybą, švietimą, universiteto profesūrą, maskaradus, bus pristatytas žydiškasis Vilnius, atskleistas po sukilimo vykusių konfiskacijų mastas ir kitos okupacinės valdžios paliktos žaizdos.

A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas
A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas

Vilniaus 700 metų jubiliejus tęsiasi

Šis Lietuvos nacionalinio muziejaus projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis, tad vienas svarbiausių jo tikslų – užmegzti, sustiprinti ar atgaivinti dabarties vilniečių ir miesto svečių ryšį su praėjusių laikų Vilniumi.

„Turime kuo didžiuotis ir ką parodyti svečiams. Vilniaus 700 metų gimtadienis – ne tik sostinės gyventojų ir Lietuvos šventė, bet ir vienos iš Europos sostinių solidi sukaktis, kurią verta švęsti visiems. Jubiliejiniai renginiai jungia didingą sostinės praeitį su šiuolaikiškumu ir ateities vizijomis ir leidžia pamatyti įvairialypį, augantį miestą, tebetęsiantį kunigaikščio Gedimino misiją garsinti savo vardą visame pasaulyje. Kviečiu švęsti Vilnių ir aktyviai dalyvauti miesto jubiliejaus renginiuose“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Sostinės gimtadienis jau atkreipė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesį, o vasara yra puikus metas sulaukti ir atvykstančių turistų, nes kita proga švęsti tokį jubiliejų Vilniui nusimato tik po šimtmečio.

A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas
A.Bėkštos (Lietuvos nacionalinis muziejus) nuotr./Atkurto XIX amžiaus Vilniaus miesto maketas

„Trejų metų jubiliejaus programa dabar pačioje kulminacijoje, tad šiemet visus labai kviečiu pasisemti kuo daugiau įspūdžių Vilniuje; Lietuvos gyventojus kviečiu suplanuoti vasaros atostogų žemėlapį, kuriame būtinai atsirastų ir ne viena kelionė į Vilnių“, – kviečia oficialios Vilniaus miesto verslo ir turizmo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Paviljono atidarymas įvyks gegužės 13 dieną. Baigiantis Muziejų nakčiai, nuo 22 val. 30 min., lankytojai galės stebėti audiovizualinę projekciją ant Naujojo arsenalo fasado. Savaitgalį Paviljone taip pat vyks festivalio „Open House Vilnius“ programa.

Atidaryta ekspozicija, išskyrus amfiteatrą su maketu, bus laisvai prieinama visą parą – ji bus skirta vilniečių ir miesto svečių susibūrimams. Amfiteatras su maketu bus laisvai lankomas kiekvieną dieną nuo 12 iki 20 val. Paviljono veikimo metu kiekvieną savaitę čia vyks nemokami renginiai, edukacijos, bus organizuojamos ekskursijos po miestą. Visa informacija bus skelbiama ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų