Teismas leido kirsti
Vilniaus savivaldybė teigia dėjusi visas pastangas išsaugoti medžius ir reikalavusi rasti sprendimą, kaip nenukirsti klevo, šešių kaštonų, uosialapio klevo ir kaukazinės slyvos.
Anot Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjo Gintauto Runovičiaus, „keletą dešimtmečių čia brendę medžiai yra išaugę prie pat pastato pamatų. Paveldosaugos specialistai tvirtina, kad šaknys ardo pastatą. Medžius įvertino ir mūsų specialistai. Deja, kad ir kaip norėtume, neturime teisinių galių jų apsaugoti.“
Ketinimą iškirsti medžius, pati įmonė motyvuoja tuo, kad „nepašalinus medžių, būtų neįmanoma atlikti rekonstrukcijos, be to, jie ardo pastatus, atraminę sieną“.
Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo „Dobilo daigo“ kreipimąsi dėl sostinės savivaldybės nesutikimo kirsti šiuos medžius bei jos argumentus nepritarti želdinių šalinimui pripažino nepakankamais ir nepagrįstais.
Liepos 19 dieną, 18 val., J.Basanavičiaus g. 14A pastate įmonė rengia susitikimą su gyventojais, kuriame ketina pristatyti projektą.
Tuo metu socialiniuose tinkuose plinta kultūros bendruomenės pasipiktinimas tokiais planais bei savivaldybės neveiksnumu ir kviečiama žmones rinktis į protesto akciją „– 9 medžiai“.
Prof. Irena Vaišvilaitė: „Kur ribos Vilniuje?“
Profesorė Irena Vaišvilaitė savo „Facebook“ paskyroje teigė, kad iškirsti žadama terasa yra ryškiausias pagal Paryžiaus pavyzdį formuoto Naujamiesčio akcentas, o pati paminklo rašytojui Romainui Gary aplinka su visais medžiais jau tapusi ikoniniu vaizdu.
„Kas nežino šio paminklo? Jis vienas lankomiausių Vilniuje, ir žinomiausias Vilniaus paminklas pasaulyje, pastatytas terasoje, priklausiusioje Vilniaus geležinkelių valdybai. Ta sąmoningai apželdinta terasa – būdingiausia Naujamiesčio dalis. Naujamiestis buvo formuojamas Paryžiaus pavyzdžiu, sukuriant žalias salas, medžių alėjas, skverus.
Ši terasa, pastatyta skverui – ryškiausias tokio Naujamiesčio akcentas. Būtent tokį Romaino Gary vaikystės miestovaizdį pasirinko paminklo jam autorius Romas Kvintas. Būtent šitas vaizdas jau tapo ikoniniu Vilniaus žydų kultūros gerbėjams visame pasaulyje“, – teigia profesorė.
Pasak jos, rugpjūčio 3 dieną viso to nebeliks: skveras bus iškirstas.
„Nekilnojamojo turto vystytojai nusprendė „įveiklinti“ kažkokiu būdu privačia tapusią terasą (!), paversdami ją dviejų aukštų pastatu. Medžiai tam trukdo. Sukurta legenda, kad jie auga ant stogo (jokio stogo čia nebuvo, apačioje yra pusrūsio patalpos, suprojektuotos drauge su terasa kaip postamentu skverui, rengtame nuokalnėje), kad šaknimis ardo pamatus.
Taip, medžiai šaknimis ardo pirmojo Vilniaus dangoraižio pamatus! Įsivaizduojate? O iš tikrųjų jie, ramiausiai augantys jiems sukurtoje dirvoje, trukdo iš vidaus aukštinti ar gilinti patalpas, sukuriant du aukštus. Tam, tikriausiai, bus kasama.
Su šia legenda gauti leidimai skverą iškirsti, pažadant jog ten bus vazonai su medeliais. Taigi Romaino Gary skveras virs plyne su kažkokia industrine konstrukcija fone“, – rašo I.Vaišvilaitė.
Savo įraše profesorė piktinasi ir Vilniaus miesto savivaldybės neveiklumu.
„Kur ribos Vilniuje? Kodėl savivaldybė vėl verkia, nieko negalinti padaryti, nes tokios taisyklės – jos pačios parašytos? Kas tie „paveldosaugininkai“ pritarę šiai manipuliacijai? Ką jie žino apie ryškiausią Naujamiesčio vietą?“ – rašo ji.
Pasak I.Vaišvilaitės, „klausti, kaip ansamblio dalis buvo privatizuota, jau matyt beprasmiška.
Visi leidimai gauti. Tačiau liepos 19 d. 18 val. plėtotojai privalo „pristatyti sprendimus“. Po to jie jau galės imtis pjūklų“.
Profesorė kviečia visus neabejingus rinktis į šį projekto pristatymą ir dalyvauti kaip visuomenei.
Profesorė kviečia visus neabejingus rinktis į šį projekto pristatymą ir dalyvauti kaip visuomenei.
„Ateikite tuo metu į Basanavičiaus 14A, prie Amy Winehouse baro, kas manote, jog visgi yra ribos mūsų Vilniuje. Jog, ką savininkai bedarytų po žeme, „saugodami dangoraižio pamatus“, Romaino Gary skveras turi išlikti. Tai ne piketas. Dalyvausime kaip visuomenė, kuriai pristatomi sprendimai“, – teigia profesorė.
„Verslui svarbus tik pelnas“
Rašytoja Paulina Pukytė, socialiniame tinkle „Facebook“ taip pat atkreipusi dėmesį į UAB „Dobilo daigas“ planus iškirsti medžius ir pakvietusi į protestą, pažymėjo, kad verslininkų ketinimai yra brutalus šios vietos auros, apskritai viso UNESCO saugomo Vilniaus miesto auros, būdingo charakterio, landšafto naikinimas.
„Jau nekalbant apie tai, kad naikinami gyvi, sveiki, brandūs medžiai, teikiantys pavėsį, nuostabią atgaivą toje terasoje, užuovėją nuo miesto dulkių, smalkių, triukšmo, karščio.
Daugybė žmonių socialiniuose tinkluose pasisakė, kad jiems čia yra nuostabiausia Vilniaus vieta, magiška oazė“, – pažymėjo ji.
Kalbėdama apie Vilniaus miesto savivaldybės laikyseną dėl to, P.Pukytė sakė, kad kol kas atrodo, kad ji nusiplovė rankas.
„Labai formaliai atliko veiksmus, pasirėmę Vyriausybės nutarimo dėl medžių kriterijais, kurie šiam atvejui pritaikyti labai abejotinai. Čia dar yra labai labai daug neaiškumų – kaip apskritai ši terasa galėjo būti privatizuota atskirai nuo viso architektūrinio ansamblio, be jokių apsaugančių sąlygų?
Paveldosaugos leidimas rekonstrukcijai šiuo atveju irgi labai abejotinas, galimai padarytas ne visiškai pasigilinus, arba nepažvelgus plačiau. Kai yra tiek neaiškumų, būtina skubiai stabdyti medžių kirtimą ir aiškintis, nes iškirtus aiškintis bus jau vėlu, bus padaryta didžiulė neatitaisoma žala. Lauksime iš savivaldybės ryžtingų veiksmų stabdant šį projektą, veiksmų, kurie gintų vilniečių, o ne tik verslo interesus“, – komentavo ji.
Pasak rašytojos, verslininkams paveldas visiškai nesvarbus.
„O labiausiai jiems trukdo miesto medžiai. Verslui svarbus tik pelnas. Todėl reikalingi įstatymai, ginantys viešąjį interesą nuo verslininkų godumo“, – akcentavo P.Pukytė.