Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vyresnieji skatinami pasitikrinti akis

Rugsėjo mėnesį Lietuvos akių gydytojų draugijos iniciatyva didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose – organizuojami nemokami akių patikrinimai. Šia akcija oftalmologai siekia atkreipti dėmesį į grėsmingą akių ligą – amžinę makulos degeneraciją. Tai viena dažniausių aklumo priežasčių Lietuvoje, pastaruoju metu aplenkusi net glaukomą.
Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose organizuojami nemokami akių patikrinimai.
Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose organizuojami nemokami akių patikrinimai. / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.
Temos: 1 AMD

Amžinė makulos degeneracija  – tai dėl amžiaus atsirandantis centrinės tinklainės – geltonosios dėmės arba makulos – pakenkimas. Makula, nuo kurios priklauso centrinis regėjimas, sensta ir silpnėja, joje esančios ląstelės nyksta ir pradeda silpti centrinis regėjimas.

Išsivysčiusiose šalyse dėl šios ligos regėjimo netenka daugiau nei 2 proc. vyresnių nei penkiasdešimt ir daugiau nei 30 proc. vyresnių nei 70 metų žmonių. Manoma, kad Lietuvoje žmonių, sergančių toli pažengusia AMD forma, yra apie 13 tūkst.

Skatins ankstyvą prevenciją

„Sergamumas AMD Lietuvoje ir visame pasaulyje didėja, nuo šios ligos kenčia vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių. Todėl akcija norime atkreipti dėmesį į grėsmingą akių ligą bei paskatinti prevencinį tikrinimąsi, ankstyvą AMD diagnostikos galimybę“, – pasakoja Lietuvos oftalmologų draugijos narė, kuruojanti AMD sritį dr. Jūratė Balčiūnienė. Oftalmologė nuogąstauja, kad žmonės dažniausiai į gydytojus kreipiasi jau ligai toli pažengus. „Akis būtina saugoti. Delsimas kartais gali kainuoti ir regėjimą, todėl tik pajutus pirmuosius regėjimo sutrikimus reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją“, – ragina Lietuvos oftalmologų draugijos narė. Be to, šitaip išvengiama ir brangaus gydymo vaistais.

Akcijos metu patikros vietose vyresniesiems akis dėl amžinės makulos degeneracijos oftalmologai tikrins nemokamai. Per akciją Lietuvoje tikimąsi patikrinti daugiau nei 1,5 tūkst. vyresniųjų. Žmonės bus fotografuojami specialia akių dugno kamera ir nustatoma ar akyse yra AMD požymių. Pacientai taip pat galės gauti visą informaciją apie AMD, rizikos faktorius bei prevenciją.

Tokios patikros akcijos organizuojamos visoje Europoje. Jau patikrinta kiek daugiau nei 20 tūkst. vyresniųjų.

Mato netaisyklingus vaizdus

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas oftalmologas dr. Andrius Cimbalas teigia, kad pirmieji požymiai, kuriuos pradeda jausti AMD sergantis žmogus, tai netaisyklingi vaizdai, iškraipytos linijos, daiktai ir objektai gali atrodyti didesni arba mažesni nei yra iš tikrųjų. Pacientai skundžiasi, kad skaitant „šokinėja“ raidės, prieš akis mato juodą dėmę, o regėjimas vis blogėja.

Kadangi AMD pažeidžia makulą, stipriai nukenčia centrinis regėjimas, todėl gyvenimo kokybė labai pablogėja. Pasak A. Cimbalo, asmuo, sergantis AMD, turi atsisakyti aktyvaus gyvenimo. „Žmogui tampa sunkiau arba iš viso neįmanoma skaityti, vairuoti automobilį, nes tam trukdo regėjimo lauko viduryje atsiradusi tamsi dėmė, o tiesios linijos atrodo kreivos arba su pertrūkiais. Kartu jam darosi sunkiau atlikti kasdienius ruošos darbus, didesnė kritimų ir kaulų lūžių tikimybė“, – pasakoja oftalmologas.

Pasak medikų, ligos sergamumo ir paplitimo mastams įtakos turi ilgėjanti gyvenimo trukmė ir dėl to auganti pagyvenusių žmonių dalis populiacijoje, todėl ateityje sergančiųjų tik daugės. Prognozuojama, kad 2020 m. visame pasaulyje AMD gali būti nustatyta maždaug 8 mln. vyresnių nei 65 m. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų