NFT, į lietuvių kalba verčiama kaip nekeičiamasis žetonas (non-fungible token) yra tiesiog kaip skaitmeninis parašas, naudojamas blokų grandinės technologijos projektuose. Iki šiol populiariausias toks panaudojimo būdas, sulaukęs didelio dėmesio, buvo paprasčiausi internetiniai paveiksliukai, pažymėti tokiu NFT parašu ir turintys įrodyti iliustracijos unikalumą.
Tačiau J.D.Salbego, blokų grandinės sektoriuje dirbantis jau daugiau nei aštuonerius metus ir žinomas dėl įvairių NFT projektų, nurodo septynias tendencijas šioje rinkoje, kurios formuos tolesnį jos vystymąsi.
Prie tokių tendencijų ekspertas priskiria tai:
- Populiarėja vadinamieji panaudojami (utility) NFT, kurie suteikia jų savininkams prieigą prie išskirtinio turinio, patirčių ar kitų naudų;
- Vystosi naujos NFT prekyvietės ir platformos;
- Vis daugiau NFT naudojama vaizdo žaidimuose ir metavisatoje;
- Populiarėja galimybė turėti dalį žetonizuotų tradicinių turto klasių [pvz., meno kūriniai, NT, vertybiniai popieriai ir kt.];
- NFT panaudojimas skaitmeninė tapatybės sprendimuose;
- NFT panaudojimas bilietams ir renginių valdymui;
- NFT panaudojimas lojalumo programose.
„Augant NFT rinkai galima tikėtis pamatyti dar daugiau inovatyvių naujų projektų ir panaudojimo atvejų“, - papildo J.D.Salbego, dabar daugiausia dėmesio skiriantis naujos kartos, decentralizuotu siekiančiam tapti internetui Web3 bei vadovaujantis savo įkurtai Web3 paslaugų platformai „Moonstax“.
Jis taip pat pataria NFT rinkos dalyviams nenuleisti akių nuo įvairių, su reguliavimu susijusių tendencijų. Pavyzdžiui, vertybinių popierių reguliavimo, pokyčių mokesčių, su pinigų plovimo prevencija, intelektine nuosavybe susijusiose srityse.
„Tačiau yra ir kitų tendencijų atskirose jurisdikcijose. Pavyzdžiui, ES planuoja sukonkretinti NFT reguliavimą“, - sako jis.
Daugiau šio eksperto įžvalgų apie NFT rinką ir blokų grandinės technologiją naudojančius vaizdo žaidimus skaitykite šiame interviu.
J.D.Salbego gyvai sutikti ir išgirsti dar daugiau jo įžvalgų apie skaitmeninį turtą ir tradicinių turto klasių žetonizavimą bus galima lapkričio 9 d. Vilniuje vyksiančioje Web3 konferencijoje, organizuojamoje „Crypto Economy Organisation“.
___________
Apie „Crypto Economy Organisation“: Asociacija „Crypto Economy Organisation“ yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Web3 ir kripto ekonomikos dalyvius Lietuvoje. Asociacijos tikslas yra atstovauti narių interesams valstybės institucijose, šviesti visuomenę, kurti gerąją sektoriaus praktiką, megzti tarptautines partnerystes ir vykdyti kripto bendruomenei naudingą veiklą.
Apie Web3 konferenciją: Antrus metus „Crypto Economy Organisation“ rengiama Web3 konferencija pernai į bendras diskusijas sutraukė Lietuvos ir užsienio Web3 ir kripto ekonomikos verslus, vystytojus, ekspertus, taip pat ir Vyriausybės bei Lietuvos banko atstovus. Šiemetiniame renginyje bus aiškinamasi, kaip keičiasi Web3 ekonomika ir kaip ją veikia griežtėjantis reguliavimas. Konferencijoje taip pat bus kalbama apie švietimą bei nagrinėjami konkretūs Web3 projektų pavyzdžiai bei decentralizuoto verslo modeliai.
Konferencijos rėmėjai: Prie konferencijos organizavimo prisideda integruotų verslo paslaugų teikėja „Lewben“, inovacijų laboratorija „SUPER HOW?“, advokatų kontora „TGS Baltic“, Vilniaus Universiteto Verslo mokykla kartu su „Western Union“. Pagrindinis renginio rėmėjas – šveicariško kapitalo elektroninė kripto ir tradicinių mokėjimų platforma „swissmoney“, o globėja - Ekonomikos ir inovacijų ministerija