„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Zbignevas Levickis: tikroji kūryba niekuomet netampa rutina

Iki Lietuvoje pirmą kartą skambėsiančio projekto „Auksinės klasikos ir miuziklų dainos“ liko vos kelios dienos. Pirmasis prodiusavo kompanijos „ARTS Libera International“ organizuojamas į pripažintus klasikos kūrinius naujai pažvelgti kviesiantis koncertas įvyks jau lapkričio 9 d. Jonavoje, o lapkričio 16, 19 ir gruodžio 14 d. sukvies įspūdingu koncertu pasimėgauti ir Vilniaus, Kauno bei Panevėžio klausytojus.
Vaida Genytė ir Zbignevas Levickis
Vaida Genytė ir Zbignevas Levickis / Organizatorių nuotr.

Šį kartą Lietuvos scenoje muzika bus dainuojama, o žodžiai bus perteikiami instrumentu. Tokią naują klasikos koncepciją pateiks du Lietuvoje pripažinti menininkai: dainininkė Vaida Genytė ir smuikininkas Zbignevas Levickis. Artėjant pirmiesiems pasirodymams Zbignevas Levickis sutiko pasidalinti įžvalgomis apie naują koncertą.

– „Auksinės klasikos ir miuziklų dainos“ – projektas, kurį Lietuva išgirs pirmą kartą. Panašios koncepcijos meninės programos mūsų klausytojai dar negirdėjo. Sakykite su kokiais iššūkiais teko susidurti, ruošiantis naujam projektui?

– Ruošiantis šiam projektui, prisiminiau, kaip pradėjome dirbti su gitaristu Aurelijumi Globiu ir kaip tas darbas išaugo į meninę programą. Aurelijus nuolat vis mane skatino kartu padaryti kokį įdomų kūrinį, kitaip pažvelgiant į klasiką. Jis kvietė padaryti su mums įprasta muzika kažką naujoviško, man tuomet atrodė keisto. Taip vis pabandant jis įkalbėdavo vis daugiau ir daugiau kūrinių išbandyti, kol galiausiai tie nedideli bandymai išaugo į meninė programą, kuri ištobulėjo. Taip aš per Aurelijų išmokau elgtis su muzika kiek kitaip, savitai ir neprarandant muzikos skonio bei padorumo.Taip galėjo ir neįvykti, jei ne Aurelijus, tad aš jam už tai labai dėkingas, kad jis taip įžengė į mano gyvenimą.

Ruošiantis šiam projektui lygiai taip pat aš įžengiau į Vaidos Genytės gyvenimą. Ir mums pavyksta kartu dirbti ir atrasti kažką naujo, tad aš tikiuosi, kad šis gražus mūsų bendravimas nesibaigs vienu projektu. Tikiuosi, kad galėsime tai dar ir dar kartą pakartoti.

Galbūt kažkada Vaida, jau tapusi visame pasaulyje žinoma dainininke, taip pat su kūrybiniais užmojais įžengs į kokio kito menininko gyvenimą ir sukurs vėl kažką naujo ir įspūdingo.

– Dar neprasidėjus koncertams užsimezgė intriga, jog visame pasaulyje puikiai žinomi ir pripažinti kūriniai, koncertuose nuskambės visiškai naujai, į juos bus kviečiame pažvelgti per naują prizmę. Kai kurie kūriniai bus išdainuoti, nors esame pripratę juos girdėti tik atliekant instrumentalistų. Kodėl pasirinkote būtent tokią koncepciją?

– Idėja gimė labai netikėtai. Mano bičiulis, „ARTS Libera International“ vadovas, prodiuseris Gintaras Kamsiukas vieno mūsų susitikimo metu pasiūlė, jog reikėtų sukurti meninę programą, kurioje būtų ir instrumentinė, ir vokalinė muzika. Manau, kad atsitiko pirmiausia todėl, kad aš pats esu kilęs iš instrumentinės muzikos ir daug metų man dirbant orkestre, mano rankoms yra tekę atlikti labai daug įvairių kūrinių.

Turbūt yra labai mažai pasaulyje klasikos kūrinių, kurių aš nežinočiau. Bet prieš tai buvę projektai, kuriuose dalyvavau su Aurelijumi Globiu bei Daumantu Slipkumi buvo tik instrumentiniai, o mes visi žinome, ir pasaulyje yra pripažinta, kad vokalas labai pagyvina koncertą. Tuo pačiu visą vakarą klausantis vien vokalo, gali atsirasti ir instrumentinės muzikos stygius.

Organizatorių nuotr./Vaida Genytė ir Zbignevas Levickis
Organizatorių nuotr./Vaida Genytė ir Zbignevas Levickis

Tad tikime, jog smuiko ir vokalo idėja projekte atskleis tiek balso grožį ir gebėjimus, tiek atskleis naują smuiko veidą. Galima sakyti, jog prisiminsime laikus, kai balsas buvo ne dominuojantis, o kaip fonas ar spalva.

Mūsų pasirodymuose balsas bus labai įvairus: deklamuos, melodizuos, improvizuos. Taip siekiame atskleisti balso galimybes ir turtingumą. Svarbiausia, kad siekiame jį išlaisvinti iš bet kokių rėmų ir leisime nusiimti kaukę, kad neva tai atlikėjas turi tik vieną balsą.

– Tokiam sudėtingam užmojui pasirinkote jausmingo balso dainininkę Vaidą Genytę. Kaip pavyksta dirbti ir susitarti dviem tokiems žinomiems ir skirtingiems Lietuvoje menininkams?

– Reikia pripažinti, jog Vaida yra Lietuvoje labai žinoma dainininkė ir yra laikoma vunderkinde. Taip galima sąkyti drąsiai, nes juk ji dar vaikystėje net kelis metus iš eilės yra laimėjusi „Dainų dainelė“ konkursą. Jau būdama vaikas ji buvo labai ryški asmenybė. Nuo pat vaikystės jos ryškus dainavimas sukūrė jos etiketę – itin gabi mergaitė. Vėliau ta mergaitė suaugo ir vėl save atrado įvairiuose projektuose Lietuvos scenoje. Ir aš tuo labiau džiaugiuosi. Beje, Vaida, žinanti, ragavusi vokalinių studijų, kažkodėl savęs nepozicionuoja kaip operinės dainininkės. Nors šios manieros aiškiai matyti jai dainuojant, ypač miuzikluose.

Man buvo maloni staigmena, kai ji maloniai sutiko su mano siūlymu dainuoti įvairius kūrinius. Dirbdamas su Vaida pamačiau dar didesnį jos muzikalumą nei maniau, jos dar neatskleistas galimybes, jos išraišką. Aš dažnai esu labai įsigilinęs į kūrinio formą, be mane labai įkvepia ir Vaidos atlikimas, kai ji sugeba pateikti kūrinį taip, kad aš galiu įvairiai jį apžaisti, apgroti. Jaučiu, kad Vaida yra labai universali dainininkė, džiaugiuosi, kad dirbame kartu ir sugebame taip susidirbti, kartu suskambėti net kai programa improvizacinė.

– Veiklos Jums niekuomet netrūksta: koncertai su orkestru, dabar muzikinis projektas. Kaip pavyksta rasti laiko ir įkvėpimo naujiems iššūkiams?

– Tiesa ta, kad buvau ne kartą nusprendęs nieko naujo nebekurti, nes tai paprasčiausiai atima labai daug laiko ir pastangų. Be to, gyvenime esu jau nemažai nuveikęs, daug projektų dalyvavęs. Bet šį kartą ta mintis, jog tai toks projektas, koks dar Lietuvoje neskambėjo, mane labai paskatino. O dar labiau kurti motyvavo galimybė muzikuoti su Vaida Genyte.

Būkime atviri, jog šiandien, kai yra tiek daug kūrinių, tiek daug stilių, tikra kūryba yra labai svarbi

Juk nuolat atlikti kitų kūrinius ilgainiui tampa rutina, o čia projektas, kuriame atsiveria galimybė pačiam kažką naujo sukurti. Štai pavyzdžiui mes grojame ir dainuojame Sen Sanso „Gulbė“. Tai ir yra kūryba. Būkime atviri, jog šiandien, kai yra tiek daug kūrinių, tiek daug stilių, tikra kūryba yra labai svarbi.

Žinote, tik dabar ir supratau, jog gal ir gerai, kad mane atkalbėjo nuo kompozitoriaus kelio, nors ir studijavau kompoziciją. Dabar žinau, kad yra kompozitorių, kurie labai vargsta. Pirmiausia reikia būti geru muzikantu, ir tik tada gali būti kompozitoriumi. Nes jei būsi tik kompozitorius, o su muzika tau bus sunku, tavo kūryba bus neskani, o gal ir visai nereikalinga

– Koncertai prasideda jau netrukus – pirmasis koncertas jau lapkričio 9 d. Jonavoje. Ko tikėtis Lietuvos publikai atvykus į Jūsų koncertus?

– Jiems reikia tikėtis, kad jie išgirs Vaidą labiau kamerinėje aplinkoje. Juk daugelis Vaidą žino labiau kaip televizinę žvaigždę. O čia ji nulips arčiau žmonių, bus natūralesnė ir paprastesnė. Klausytojams ji nebus nepasiekiama primadona, ji atsiskleis kaip dar jautresnė dainininkė nuo scenos be ribų. Na ir aišku, visų lauks didelė dozė teigiamų emocijų, jausmingos muzikos ir puikios nuotaikos.

Jei ir Jums įdomu išgirsti, kaip naujai gali suskambėti klasika, nepraleiskite „ARTS Libera International“ organizuojamu projekto „Auksinės klasikos ir miuziklų dainos“ Lietuvos miestuose. Koncertai vyks:

JONAVOJE lapkričio 9 d. 18 val. Jonavos kultūros centre

VILNIUJE lapkričio 16 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje

KAUNE lapkričio 19 d. 17 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje

PANEVĖŽYJE gruodžio 14 d. 18 val. Panevėžio muzikiniame teatre

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs