Šis tarptautinis renginys – svarbiausia „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ programos dalis. Ir nors pandemija stipriai paveikė, festivalio organizatoriams pavyko išlaviruoti ir Lietuvoje gyvenantiems žiūrovams pristatyti išskirtinius renginius, vyksiančius visą savaitę.
TRANS/MISIJŲ atidarymas prasidės nuo Andriaus Mamontovo koncerto rugsėjo 12 d. ir šviesos bei lazerių šou.
Apie tai, kuo svarbus šis renginys, pasakoja vienas iš jo organizatorių Trakų kultūros rūmų vadovas Edvard Keizik.
Pasak jo, tarptautinis menų festivalis TRANS/MISIJOS yra išskirtinis reiškinys Europoje. Tai unikalus plataus masto projektas, kurį organizuoja Višegrado grupės šalys: Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija, Lietuva ir Ukraina.
„Šiais metais festivalio tema – „Daugiatautė kultūra – Valstybės stiprybė“, kuri buvo pasirinkta tikslingai, atsižvelgiant į Trakų miesto istoriją, įvairialypę gyventojų sudėtį bei kultūrinį paveldą“, – sakė pašnekovas.
E.Keizik teigimu, Lietuvoje neturime labai daug profesionalaus meno festivalių – nors atrodytų, jog panašių renginių netrūksta. Tačiau TRANS/MISIJOS yra unikalios, nes sujungia įvairų meną – teatrą, muziką, fotografiją, dailę ir kt. meno renginius. Be to, tai didžiulis įvykis Trakams.
„Nors tai – unikalus istorinis miestas, bet Trakai nėra didmiestis. Todėl, kai mes į Trakus sutraukiame valstybinius teatrus ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų šalių, apie Trakus girdima įvairiuose Europos didmiesčiuose. Taigi, tai – ir Lietuvos prezentacija užsienyje“, – apie dar vieną renginio aspektą užsiminė vienas jo rengėjų.
Pandemija padiktavo netikėtus sprendimus
Pandemija pakoregavo festivalio programą, tačiau organiztoriai rado sprendimą, kaip ne tik neatšaukti, bet ir neprarasti svarbių programos renginių: TRANS/MISIJOS bus hibridinės formos, t.y. kai kurie spektakliai buvo iš anksto įrašyti ir bus rodomi kaip filmai, kiti atliekami gyvai.
„Ne visi kviesti svečiai galės atvykti, pavyzdžiui, Marijos Zankovetskos Ukrainos nacionalinis akademinis dramos teatras, nes nenori dėl pandemijos rizikuoti. Tačiau jie vis tiek dalyvaus – siunčia mums parodą ir nufilmuotą spektaklį. Čekijos nacionalinis teatras dėl tos pačios priežasties taip pat neatvyks: jų spektaklį rodysime per didžiulį ekraną, šalia vyks diskusijos. Verta pabrėžti, jog tai, kad kai kurie teatrai nedalyvaus festivalyje, nereiškia, kad ateityje neatvyks. Tikrai juos kviesime, kad savo spektaklius parodytų gyvai“, – tikino Trakų kultūros rūmų vadovas. Stengiamasi, jog festivalis Lietuvoje būtinai įvyktų šiemet, nes pagal tradiciją kitąmet jis vyks jau kitoje šalyje. Taigi, perkelti renginių nėra galimybės.
Nepaisant pokyčių, pašnekovas džiaugėsi, jog netekus dalies dalyvių arba jų pasirodymams negalėjus įvykti tokiems, kokie buvo planuoti, atsirado naujų festivalio dalyvių. Vienas tokių – Latvijos Respublikos Daugpilio teatras, kurio spektaklis „Artumas“( 16+) taps festivalio uždarymo pasirodymu. „Paskutinę minutę“ koronaviruso padiktuotų pakeitimų į programą patekusių kolektyvų yra ir daugiau. „Pavyzdžiui, Kaunas mums šiek tiek pakeitė Lenkiją, kuri savo pasirodymu norėjo šiek tiek pristatyti Lietuvos ir Lenkijos istorijos. Tačiau dėl pandemijos negalėjo pristatyti tokios programos, kokią planavo atvežti. Tuo metu Kauno valstybinis lėlių teatras pristatys spektaklį vaikams „Žiogas Zigmas Žalgirio mūšyje“. Taigi, lenkų-lietuvių istorija nebus pamiršta“, – sakė E.Keizik.
Be šio teatro Lietuvą festivalyje atstovaus Vilniaus lenkų teatro „Studija“ ir Trakų karališkasis teatras, Oskaro Koršunovo teatras bei Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Pastarasis teatras šiemet Trakuose dirbo ir pristatė premjerinį spektaklį „Julija“. O festivalio TRANS/MISIJOS metu žiūrovai išvyks spektaklį „Durys“ (rež. Jo Strømgren).
Tuo metu O.Koršunovo teatras suteiks progą pasimėgauti vienu populiariausių pastarojo meto savo kūrinių – spektakliu „Vestuvės“ (rež. O.Koršunovas). Tikimasi, jog šis pasirodymas taps pasaulyje garsaus Lietuvos meno kolektyvo ir Trakų bendradarbiavimo pradžia ir ateityje Trakuose O.Koršunovas kurs ir pristatys dar ne vieną spektaklį.
„Norėjome festivalyje pristatyti aukščiausios klasės Lietuvos teatro kolektyvus ir jų darbus. Ne tik lietuviams, bet ir kitiems dalyviams“, – apie tai, kodėl būtent šie teatrai atsidūrė programoje, pasakojo organizatoriai.
Toks festivalis – vertinga dovana visiems Lietuvos meno gerbėjams, turintiems galimybę pamatyti aukščiausio lygio kolektyvų pasirodymus.
Lietuvos nacionalinio dramos teatro vadovas Martynas Budraitis 15min sakė, jog tokie renginiai yra ypač svarbūs dėl kelių priežasčių. Pirmiausia tai, kad jie vyksta ne sostinėje, bet Trakuose.
„Trakai – Lietuvai labai svarbi vieta, smagu, kad ten yra erdvė, kurioje gali pasirodyti mūsų ir panašūs teatrai. Vykstant tokio lygio festivaliams, atsiranda judėjimas, gyvybė, kuri vėliau gali tęstis ir virsti ilgalaikiu bendradarbiavimu“, – sakė M.Budraitis. Kalbėdamas apie Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklį, kurį išvys TRANS/MISIJŲ žiūrovai, jis pabrėžė jo universalumą.
Trakai – Lietuvai labai svarbi vieta, smagu, kad ten yra erdvė, kurioje gali pasirodyti mūsų ir panašūs teatrai.
„Spektaklis „Durys“ buvo rodomas tiek Lietuvos, tiek Ispanijos žiūrovams ir visur sulaukė įvertinimo. Suprasti jį galima bet kuriame pasaulio krašte, nors aktoriai kalba neegzistuojančia, išgalvota kalba. Tačiau esmė atskleidžiama per judesį“, – sakė pašnekovas.
Festivalio esmė – daugiatautiškumas
Festivalio programoje šiemet kaip niekada gerai atsiskleidžia renginio esmė – daugiatautiškumas. „Visi miestai, kurie dalyvauja ir į Lietuvą atveža savo programą, yra daugiataučiai miestai. Pavyzdžiui, Lvovas – Ukrainos miestas, kuriame istorija klostėsi įvairiai. Jis yra buvęs ir Lenkijos miestas. Žešuve, kuris yra Lenkijoje, gyvena daug slovakų ir ukrainiečių. Apie Trakų daugiatautiškumą mes patys žinome. Taigi, kiekvienas miestas turi savitą istoriją – ir sunkią, ir gražią. Tačiau per tą istoriją kultūra maišėsi ir tuo ji yra įdomi. Festivalyje taip pat turime tokios tautų bendrystės pavyzdžių: Vengrijos spektaklyje vaidins aktoriai iš Lietuvos, režisierius – iš Žešuvo Lenkijoje. Šis spektaklis – tikras daugiatautis produktas“, – pasakojo E.Keizik.
Tokių pavyzdžių šių metų programoje yra ir daugiau. Pavyzdžiui: Trakų karališkojo teatro aktoriai dalyvaus vengrų spektaklio pristatyme. Bus parodytas ir iš anksto nufilmuotas spektaklis „Klajojantys miglose“ pagal S.Kozlovo pasaką „Ežiukas rūke“ (rež. E.Keizik/S.Gaudyn), kuriame vaidina Vilniaus lenkų teatro „Studija“, Valstybinio rusų dramos teatro, Klaipėdos muzikinio teatro aktoriai. Dėl pandemijos spektaklio premjera persikėlė į rudenį, o gyvą pasirodymą pakeitė filmo forma. Ir nors spektaklis vaidinamas lietuvių kalba, rusų, lenkų ir lietuvių tautybės kūrybinė grupė įneša skirtingų „prieskonių“.
Kalbant apie „prieskonius“, verta pabrėžti, jog kiekvieną festivalio vakarą bus galima susipažinti su skirtingų tautų virtuve. Nedideliuose pristatymuose bus galima išvysti, kiek bendro lietuviai turi su kitomis tautomis net ir savo patiekaluose.
„Per visą kultūrą norime parodyti, ką turime bendro. Todėl kviesime paragauti ne tik meno, bet ir tikro maisto“, – sakė festivalio rengėjai.
Apie bendrystę – kaip vieną iš festivalio identiteto dalykų – kalbėjo ir vienas iš „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ ambasadorių – menininkas Romualdas Požerskis. Be to, jis atkreipė dėmesį ir į tai, jog festivalis sujungia įvairias meno formas – teatrą, muziką, fotografiją ir kt.
„Pats žodis „transmisija“ yra perkėlimas. Tai gali būti ir viruso (leisiu sau pajuokauti), ir dvasinių dalykų, idėjų. Visos šalys, kurios dalyvauja, istoriškai yra surištos su Trakais, su Vytautu Didžiuoju. Prisimenu, kaip 1961 m. kartu su tėvais keliavau į Kijevą Ukrainoje ir buvau parodoje – ten buvo ir vėliavos, tarp kurių kabėjo Vytis. Ten aš pirmąkart jį ir pamačiau. Vėliau, lankydamiesi Čekijoje, Moravijoje, vienoje iš pilių tarp įvairių Europos herbų vėlgi radome Vytį – jis ten buvo likęs nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų. Jau nekalbu apie Lenkiją, su kuria mūsų istorija labai susijusi. Tai, kad šiemet į festivalį atvyksta tų šalių teatrai ir menininkai, labai svarbu. Pati programa orientuota ir į praeitį, ir į dabartį, kuri – savo problemomis, iššūkiais – taip pat panaši visur: tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje ar Lenkijoje“, – sakė menininkas, taip pat dalyvausiantis TRANS/MISIJOSE.
Nuo performansų – iki lazerių šou
Savaitę truksiantis tarptautinis meno festivalis TRANS/MISIJOS siūlys pažinti ne tik profesionalųjį teatrą. Renginio programoje – keliasdešimt skirtingų renginių: nuo parodų atidarymų, performansų ir meno atstovų diskusijų iki populiarių klasikos ir populiariosios muzikos kolektyvų bei atlikėjų koncertų. Jie vyks įvairiose erdvėse Trakuose, Trakų rajone, taip pat Vilniuje.
Vienas iš renginių, kurio praleisti nereikėtų, Užutrakio dvaro sodyboje numatytas vengrų menininkės ir tyrėjos Timea Jankovics performansas ir parodos pristatymas „Prikelta užmarštis“.
Detali festivalio TRANS/MISIJOS programa skelbiama interneto puslapyje Transmisijos.lt bei „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ feisbuko paskyroje. Nemaža dalis renginių nemokami. Į tuos, kurie mokami, reikėtų suskubti ieškoti bilietų – laikantis saugumo reikalavimų, žiūrovų skaičius uždarose erdvėse bus mažesnis nei norėtųsi. Todėl bilietų skaičius sparčiai tirpsta.
Įgyvendinti festivalio programos nebūtų pavykę be festivalyje dalyvaujančių šalių ambasadų. Planuojama, kad Lenkijos, Vengrijos, Ukrainos ir kt. festivalyje dalyvaujančių šalių ambasadoriai dalyvaus ir festivalio atidaryme rugsėjo 13 d. Trakuose.
Tačiau ambasados – ne vieninteliai strateginiai partneriai. Pasak E.Keizik, festivalis nebūtų įvykęs be Kultūros ministerijos, kuri šiemet rėmė Trakus – kaip Lietuvos kultūros sostinę. Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir Trakų rajono merė Edita Rudelienė yra festivalio TRANS/MISIJOS globėjai.