Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

J.Miltinio dramos teatro „Chanumoje“ – ryškios Tbilisio gyvenimo spalvos

Panevėžio J.Miltinio dramos teatre vyksta intensyvios repeticijos, kurias jau vasario 24 ir 25 dienomis vainikuos premjera, komedija-vodevilis pagal gruzinų klasiko Avksentijaus Cagarelio pjesę „Chanuma“ (1882). Spektaklį stato vienas ryškiausių gruzinų teatro kūrėjų – režisierius ir dramaturgas Andro Enukidzė (g. 1965, Tbilisyje).
„Chanuma“ repeticijų akimirkos
„Chanuma“ repeticijų akimirkos / Tado Povilonio nuotr.

Režisierius sukūrė 70 spektaklių įvairiuose Gruzijos ir kitų šalių teatruose (Lenkijoje, Rumunijoje, Turkijoje, Rusijoje), yra Gruzijos teatro ir kino universiteto profesorius. Su kitu gruzinų teatro režisieriumi Robertu Sturua įkūrė pirmą teatro režisūros fakultetą Turkijoje (Bilkento universitetas, Ankara). Nuo 2014-ųjų A.Enukidzė – Batumio valstybinio Iljos Čavčavadzės vardo teatro meno vadovas.

Muziką bei scenografiją panevėžietiškai „Chanumos“ versijai kūrė irgi gruzinai. Michailas Mdinaradzė muziką „Chanumai“ kuria antrą kartą, jis labai žinomas kompozitorius Gruzijoje, jo nepakartojama muzika ne kartą skambėjo naujametinių švenčių Tbilisyje proga. Scenografiją kuria dailininkas Šota Bagališvilis, jaunas, paerspektyvus menininkas, kurio darbai atrinkti į šiais metais vyksiančią pasaulinę scenografijos parodą „World Stage Design“ Taivane.

Spektaklyje vaidina beveik visi teatro trupės aktoriai, tarp jų – ir kviestinis aktorius Antanas Venckus. Pagrindinius vaidmenis kuria Asta Preidytė, Ligita Kondrotaitė, Albinas Kėleris, Olita Dautartaitė, Jolita Skukauskaitė-Vaišnienė, Erika Račkytė, Eleonora Matulaitė, Vytautas Kupšys, Jonas Čepulis, Antanas Venckus, Rimantas Teresas, Eleonora Koriznaitė, Giedrius Arlauskas, Laimutis Sėdžius, Almantas Vaišnys.

„Chanuma“ – garsiausias dramaturgo, režisieriaus, aktoriaus ir antreprenerio Avksentijaus Cagarelio kūrinys, kuris, beje, taip pat yra išvertęs 20 užsienio autorių pjesių Gruzijos teatrams, bet iš kūrybos išgyventi negalėjo, todėl tarnavo Užkaukazės geležinkelyje stoties viršininku.

Artimai pažinęs Tbilisio gruzinų bei armėnų bendruomenes, kūrinio autorius pateikė gyvą jų gyvenimo paveikslą su optimizmo nestokojančiais charakteriais, kurie atsiskleidžia nuotaikinguose dialoguose. Tbilisis pjesėje regimas kaip jau 19 amžiaus pabaigoje funkcionavęs regiono didmiestis, kuriam, be abejo, nesvetimas ir nepakartojamas kaukazietiškas koloritas.

Pjesėje dominuoja meilės, santykių peripetijos, A.Enukidzės teigimu, šis kūrinys – puikus pretekstas geram, skoningam humorui, Gruzijos teatro tradicijoje „Chanumą“ galima net lyginti su Moliere‘o komedijomis. Lietuvoje „Chanuma“ įdomi ne vien dėl pageidautinos sceninės egzotikos iš Gruzijos, bet ir todėl, kad šioje pjesėje labai aiškiai keliamas mažos tautos likimo klausimas. Kaip žmogui – gruzinui, armėnui, lietuviai etc. – išsaugoti orumą, savigarbą.

Temperamentingoje komedijoje pasakojama, kaip pasiturintis Tbilisio pirklys Mikičius svajoja ištekinti dukrą Soną už kokio nusigyvenusio didiko ir taip pelnyti titulą ir herbą. Tuo pat metu Tbilisyje konkuruojančios piršlės (viena jų – Chanuma) Avlabario turgaus prabangoje ir šurmulyje ieško nuotakos su dideliu kraičiu arogantiškam, bet nuskurdusiam kunigaikščiui Vano Pantioašviliui.

Sužinojusi apie planuojamą vedybų sandėrį, Sona puola į neviltį, mat myli savo muzikos bei prancūzų kalbos mokytoją Kotė ir neturi jokio noro tekėti už pagyvenusio kunigaikščio. Kaip ir galima nuspėti, galų gale viskas baigiasi gerai, įdomiausia, kad po įvairiausių siužeto posūkių netikėtai vyrą susiranda pagrindinė komedijos veikėja piršlė Chanuma.

Jūsų dėmesiui, galerijoje spektaklio „Chanuma“ repeticijų akimirkos. Premjera – VASARIO 24,25 dienomis, 18 valandą, Juozo Miltinio dramos teatre.

Išsamiau – ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?