Lietuvos gyventojams Kutaisio miestas siejasi su kalnais, vaizdinga Riono upės panorama, antikos laikus menančia istorija, tačiau šis miestas garsėja ir senomis teatro tradicijomis. Kutaisyje, kuris dažnai dar vadinamas teatro miestu, 1861-aisiais suvaidintas pirmas mėgėjiškas spektaklis, 1880 metais susibūrė profesionali trupė, o 1940 metais teatras pavadintas žymaus Sakartvelo aktoriaus ir režisieriaus Lado Meskišvilio vardu. Šis teatras yra laikomas viso Sakartvelo teatro pradininku, o jo istorija yra ir visos šalies teatrinė istorija – su juo susijusios daugelio iškilių Sakartvelo režisierių, aktorių ir kompozitorių kūrybinės biografijos. Šalia įspūdingo teatro pastato įkurta aktorių žvaigždžių alėja, skirta pagerbti iškiliausius scenos meistrus.
Svetingą miestą ir šį teatrą šių metų gegužę teko pažinti ir Nacionaliniam Kauno dramos teatrui – gastrolių metu buvo parodytas spektaklis „Bjaurusis“ pagal Mariuso Mayenburgo pjesę. Tęsiant kūrybinį bendradarbiavimą, į šimtąjį sezoną švenčiantį Kauno dramos teatrą pirmą kartą atvyksta Lado Meskišvilio trupė.
Šiandieninę Kutaisio dramos teatro trupę sudaro trijų kartų aktoriai. Tai leidžia jungtis tradicijoms ir modernumui, kartu dalintis skirtingais požiūriais, patirtimis, žiniomis ir tokiu būdu palaikyti kūrybingą atmosferą. Trupė daug gastroliuoja gimtinėje, vyksta į tarptautinius festivalius.
Teatro Meno vadovas Konstantine Abašidze akcentuoja ir nuo seno egzistuojančių bendrumų tarp Sakartvelo ir Lietuvos teatro. „Lietuvos teatrai dažnai dalyvauja tarptautiniame Tbilisio teatro festivalyje, todėl mūsų šalies publika turi galimybę pažinti lietuvišką teatrą ir jo ypatumus. Jūsų teatras visada buvo ir yra pažangus, augantis. Jis nebijo modernių iššūkių. Manau, kad mus vienija panaši kūrybinė vizija, diskusijų temos. O didžiausias panašumas yra potraukis psichologinei dramai“, – sakė K.Abašidze.
Neatsitiktinai spalio 13-ąją rodoma vienos dalies drama „Dupletas“, kurią režisavo teatro Meno vadovas Konstantine Abašidze. Spektaklio dramaturginę medžiagą sudaro garsios pjesės: Vaclavo Havelo „Publika“ ir Haroldo Pinterio „Vienas kelyje“. Pasak režisieriaus, Havelo ir Pinterio siužetai puikiai derėjo vienas su kitu. Kompromiso, kurį dėl išlikimo padaro V.Havelo pjesės herojus, rezultatas atvaizduotas H.Pinterio pjesėje. Režisierius ir sceninės versijos autorius K.Abašidze suvienijo šią įvykių grandinę ir pavertė vienu meno kūriniu.
„Dupletas“ kartu skiriamas ir Vaclavo Havelo, humanizmo šauklio bei kovos už demokratiją simbolio atminimui. Visas jo gyvenimas, atsidavimas darbui tapo kelrodžiu pavyzdžiu tautoms, kovojančioms už laisvę, nepriklausomybę ir demokratiją. Šiuo pastatymu teatras be savo meninių ir kūrybinių tikslų taip pat išreiškia ir tautos pasaulėžiūrą, aiškią humanistinę poziciją, smerkiančią smurtą, žmogaus teisių pažeidimus ir teigiančią, kad laisvė yra būdas siekti progreso ir tobulėti. Pagrindinę spektaklio idėją nusako paties Vaclavo Havelo žodžiai: „Laisvė yra vertybė, kurią įvertinti galima tik aukų kaina“. Sakartvelo tauta, daug paaukojusi sudėtingame demokratijos kelyje, ypač gerai žino tos aukos vertę. Tas, be abejo, artima ir lietuvių tautai.
Spektaklyje vaidina aukščiausius teatrinius apdovanojimus pelnę aktoriai Eliza Suladze, Davit Roinišvili, Zviad Svanadze. Spektaklis „Dupletas“ šiais metais pristatytas teatrų festivalyje Slovėnijoje ir Baltarusijoje.
Antrajį spektaklį svečiai iš Sakartvelo pristatys spalio 15 dieną. Tai – prancūzo dramaturgo Floriano Zellerio vienos dalies komedija „Tiesa“ (režisierius Giorgi Shalutashvilis), kurioje pasakojama apie dviejų sutuoktinių porų santykius, susipynusius į draugystės, meilės, išdavystės ir neištikimybės rezginį. Jie mėgina surasti tiesą jų pačių sukurtos apgaulės labirintuose. Tačiau, kas yra tiesa, kam ji reikalinga ir ką suteikia? Dažnai tiesa yra skaudi ir žeidžianti, o melas guodžia ir ramina. „Jeigu žmonės staiga nustotų vieni kitiems meluoti, žemėje neliktų susituokusių porų“, – teigia šios žaismingos istorijos herojai. Spektaklis „Tiesa“ – tai šiuolaikiška komedija, pilna elegantiško humoro, grakščių sąmojų ir nenuspėjamų siužeto vingių. Jame išvysime aktorius Davit Roinišvili, Sophio Chiradze, Nino Choladze, Giorgi Šalamberid.
Abu spektakliai rodomi su surtitrais lietuvių kalba.