„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kauno dramos teatras žada grandiozinį sezoną: į R.Wilsono premjerą liko mažai bilietų

103-iasis Nacionalinio Kauno dramos teatro (KNDT) sezonas intensyvus: rugpjūtį išleidęs tarptautinę premjerą jaunimui „Babelio bokštas. Planet Earth. Game Over /Reset“, spalį teatras pakvies į vieną reikšmingiausių premjerų „Dorianas“, kurią režisuoja eksperimentinio teatro meistras Robertas Wilsonas. Pasak teatro, į šį spektaklį bilietai sparčiai nyksta.
Robertas Wilsonas
Robertas Wilsonas / Gražvydo Jovaišos nuotr.

Pasak pranešimo spaudai, iki metų pabaigos publikos lauks spektaklis, įkvėptas garsaus Kaune gimusio filosofo Emmanuelis Lévinas minties, režisieriaus iš Ukrainos premjera, o po Naujųjų – Gintaro Varno spektaklis, Dr. GoraParasit performansas ir pjesės apie senatvę bei jaunimo maištą.

Įstabusis „Dorianas“

Spalio 1, 2 dienomis Didžiojoje scenoje išsipildys NKDT ir Europos kultūros sostinės programos viršūnė – R.Wilsono premjera „Dorianas“ pagal D.Pinckney pjesę.

Spektaklio vizualinis ir dramaturginis pasakojimas supintas iš rašytojo Oscaro Wilde‘o, jo personažo Doriano Grėjaus ir tapytojo Franciso Bacono gyvenimo motyvų.

Premjerai ruoštasi ne vienerius metus su šio pastatymo partneriais „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bei D‘haus teatru iš Diuseldorfo (Vokietija). Diuseldorfe premjera įvyko birželį, joje vaidina vienas aktorius, o štai Kaune R.Wilsonas repetuoja su dviem scenos profesionalais – Dainiumi Svobonu ir Mantu Zemlecku.

Napoleon Sarony/„Wikipedia“ nuotr./Rašytojas Oscaras Wilde'as
Napoleon Sarony/„Wikipedia“ nuotr./Rašytojas Oscaras Wilde'as

Dekoracijos, kostiumai ir dauguma spektaklio atributų buvo pagaminti vasaros pradžioje, tad scenoje nuo pirmosios repeticijų dienos užvirė maksimalus procesas. Per pirmąją repeticiją R.Wilsonas visai komandai palinkėjo susiklausymo, koncentracijos ir mėgavimosi kūrybiniu procesu, kas būtina pasiekti puikų rezultatą.

Tai vienas sudėtingiausių mūsų projektų – tokio dar nesame turėję per visą teatro istoriją.

Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas teigia: „Tai vienas sudėtingiausių mūsų projektų – tokio dar nesame turėję per visą teatro istoriją: pasirengimas, dekoracijos, šviesos ir kostiumai – viskas reikalauja nepaprastos kokybės, preciziškumo. Jau esame pasirengę paskutiniam repeticijų etapui ir nekantriai bei jaudindamiesi laukiame premjeros ir susitikimo su žiūrovais.“

Šis pastatymas ypatingas ir tuo, jog jame svarbus kiekvienas spektaklį aptarnaujantis specialistas, o aptarnaujančių tarnybų žmonės atlieka ir svarbią funkciją scenoje.

Premjeroje laukiama nemažai svečių iš kaimyninių šalių ir visos Europos. Spektakliai bus vaidinami lietuvių kalba su subtitrais anglų kalba.

Gražvydo Jovaišos nuotr./Robertas Wilsonas
Gražvydo Jovaišos nuotr./Robertas Wilsonas

Spektaklio inspiracija – Kaune gimęs filosofas E.Lévinas

Lapkričio 10, 11, 12 d. Didžiojoje scenoje gims premjera „Visage/Veidas“, skirta filosofo E.Lévino (1906–1995) atminčiai ir jo idėjų teatrinei aktualizacijai. Ji yra bendras projektas su Liuksemburgo miesto Ešo prie Alzeto teatru.

Projektas gimė ieškant bendrų sąlyčio taškų tarp 2022 metų Europos kultūros sostinių – Kauno ir Ešo prie Alzeto. Jungiamąja grandimi tapo Kaune gimęs ir Prancūzijoje gyvenęs filosofas, humanistas E.Levinas.

Idėjos autoriai ir režisieriai – Vincentas Adelus, Isabelle Adelus & Suran, kurie siekia spektaklyje išplėtoti E.Levino filosofijos idėjas apie Kitą, veidą, atsakomybę.

2022 m. balandį „Visage/Veidas“ premjera įvyko Ešo prie Alzeto miesto teatre.

wikipedia.com nuotr./Emmanuelis Levinas
wikipedia.com nuotr./Emmanuelis Levinas

Spektalio idėjos autorius ir prodiuseris Vincentas Adelus sako:

„E.Levinas pripažintas vienu iš penkių svarbiausių XX a. filosofų, yra gimęs Kaune šimtmečio pradžioje, vėliau išvykęs į Prancūziją ir įgijęs pilietybę. Man tai atrodė stulbinantis dalykas, o pati idėja – duoklė jo kūrybai, palikimui. Levinas yra sudėtingas filosofas, tad suvokimą praturtino susitikimai su filosofais Bernardu Fischeriu ir Viktoru Bachmetjevu.

Įprastai filosofija vertinama kaip abstrakti, sudėtinga, o šiuo spektakliu norime parodyti, jog taip nėra. Man asmeniškai filosofija padeda mąstyti apie savo gyvenimą, poelgius – manau ji turėtų mus lydėti kasdien.“

C.Sidrot nuotr./E.Levinui skirta premjera Ešo prie Alzeto teatre
C.Sidrot nuotr./E.Levinui skirta premjera Ešo prie Alzeto teatre

Pažintis su nacionaline Ukrainos dramaturgija

Sezono kreipinius „Sveiki atvykę!“ papildė ir ukrainietiškas „Ласкаво просимо!“.

Gruodžio mėnesį Didžiojoje scenoje premjerą pagal ukrainiečių autorės Olhos Kobylianskos romaną „Žemė“ pristatys Ukrainos režisierius iš I.Franko teatro Ivanas Uryvskis. Premjerą įgyvendinti padės bendraminčiai scenografas Petro Bogomazovas bei kostiumų dailininkė Tetjana Ovsijčuk. Vaidins NKDT aktoriai. Ši apysaka, parašyta 1901 m, yra gerai žinoma režisieriaus tėvynėje.

I.Uryvskis pasakoja, kad jam visada buvo svarbu aktualizuoti klasikinius ukrainiečių tekstus:

„Ukrainiečių kultūroje ir literatūroje visada atrasdavau sau kažką naujo. Tam skyriau didelę savo, kaip teatro režisieriaus, karjeros dalį. Kiekviename klasikiniame tekste atsiveria didžiulis ir gražus pasaulis. Man visada buvo įdomu, kaip ukrainiečių klasikinė literatūra skambės už mūsų šalies ribų, nes užsienyje ji nedažnai statoma.“

Žemė per visą istoriją Ukrainos žmonėms buvo nepaprastai svarbi kaip išgyvenimo šaltinis.

Kalbėdamas apie „Žemę“ jis sako, kad tai yra universali istorija, suprantama visur:

„Tai vienos šeimos istorija, kurioje persipina meilė, mirtis, intrigos ir išdavystė, karas, tėvų ir vaikų problemos, pavydas ir kitos pagrindinės bendražmogiškos temos. Jos svarbios kiekvienam žmogui nuo pat romano parašymo ir turėjo reikšmės tūkstančius metų prieš tai, nes autorė atskleidžia paraleles su bibline Kaino ir Abelio istorija apie pirmąjį nusikaltimą.

Be to, žemė per visą istoriją Ukrainos žmonėms buvo nepaprastai svarbi kaip išgyvenimo šaltinis. Dabar dėl jos kovojama, žūstama, ir ji kiekvieną dieną susigrąžinama. Žemė yra tautos savastis. Noriu sukurti spektaklį, kuris būtų aktualus tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje.“

Julijos Veber nuotr./Ivanas Uryvskis
Julijos Veber nuotr./Ivanas Uryvskis

Įvairiapusė antroji sezono pusė

Iš karto po Naujųjų, sausio 13 d. minėjimo proga įvyks teatro „Utopia“ pristatoma Antonio Vivaldi oratorija „Juditos triumfas“, kurią režisuoja Gintaras Varnas.

Tai yra 2014 m. įvykusio pastatymo atkūrimas, kurios premjerą lydėjo skandalas dėl meninės raiškos cenzūros – oratorijos finale sutrukdyta į sceną išridenti butaforinę diktatoriaus Vladimiro Putino galvą. Šią oratoriją režisierius tuomet skyrė už laisvę kovojančiai Ukrainai, o šiandien, vykstant tam pačiam karui, šis kūrinys išlieka aktualus.

Premjera kuriama kartu su Lietuvos kameriniu orkestru, choru „Liepaitės“, diriguos Mantas Jauniškis.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Gintaras Varnas
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Gintaras Varnas

Kovo mėnesį didžiojoje scenoje žiūrovų lauks premjera, kurios neįmanoma prognozuoti – spektaklį kurs režisierė Dr. GoraParasit (Gintarė Minelgaitė). Ji tradiciniame dramos teatre yra dirbusi nedaug, tačiau išgarsėjo performansais, kuriuose išradingai jungė įvairias medijas (kiną, operą, komiksus, šokį).

Savo režisūrinę vaizduotę menininkė šįkart pasitelks sceninėmis formomis išplėtoti pasakos apie Snieguolę temą. Režisierė tiria Snieguolės interpretacijas įvairiose medijose (įskaitant ir „Disney“ animacinį filmą), senas ir naujas pasakos reikšmes, socialines ir psichoanalitines jos potekstes ir kvies žiūrovus prisiminti pasakos žiaurumą ir viltį.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintarė Minelgaitė (Dr. GoraParasit) savo studijoje, rugsėjo 13 d.
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gintarė Minelgaitė (Dr. GoraParasit) savo studijoje, rugsėjo 13 d.

Įvertinimo susilaukusio ir „Auksiniam scenos kryžiui“ nominuoto spektaklio „Emilių Emilis“ režisierius Augustas Gornatkevičius grįžta statyti kūrinio jaunimui. Spektaklio tema ir dramaturgija buvo atrinkta po ilgų konsultacijų ir diskusijų su teatro Jaunimo taryba, kuri suformuota, kad repertuaras atitiktų jų lūkesčius.

Spektaklio pagrindu pasirinktas 9-ojo dešimtmečio filmas „Pusryčių klubas“ („Breakfast Club“, rež. Johnas Hughesas). Kas šiame filme veikia jaunąją kartą, o kas ne? Kokie šiandienos mokinių stereotipai? Ar paauglių maištas prieš autoritetus yra amžinas? Spektaklis žada rimtus klausimus ir puikią kūrybinę energiją.

Kadras iš filmo „Pusryčių klubas“
Kadras iš filmo „Pusryčių klubas“

Teatro žiūrovams pažįstamas režisierius Aleksandras Špilevojus ir dramaturgė Daiva Čepauskaitė pristatys spektaklį socialinę komediją „Senukai.lt“, kurioje vaidins vyresni teatro aktoriai.

Spektaklis nagrinės vyresnių žmonių problemas mūsų visuomenėje: diskriminaciją dėl amžiaus, senatvės stigmatizavimą.

Sezono pabaigoje žiūrovų lauks festivalis „Nerk į teatrą“. Šįkart festivalis turi kuratorių, kuris siūlo savo atrinktų Lietuvos ir užsienio spektaklių ir edukacinių veiklų programą. Turint galvoje, kad festivalio kuratorius 2023 metais bus garso menininkas, režisierius ir kompozitorius Arturas Bumšteinas, natūralu, kad ir vienijanti festivalio tema – garsas teatre ir garso teatras.

A.Bumšteinas specialiai festivaliui taip pat statys spektaklį pagal britų rašytojo Jameso Grahamo Ballardo distopinį mokslinės fantastikos kūrinį „Billennium“. Jis bus aktualus ne tik teatro, bet ir muzikos bei garso meno gerbėjams.

Lauros Vansevičienės nuotr./Arturas Bumšteinas
Lauros Vansevičienės nuotr./Arturas Bumšteinas

Nauja bilietų pardavimo sistema

Nuo šio sezono NKDT įsidiegė naują bilietų perdavimo sistemą. Generalinio direktoriaus pavaduotoja rinkodarai Agnė Burovienė sako, kad teatro lankytojai dėl šios priežasties sulauks daug daugiau individualaus dėmesio:

„Nuo šiol mes būsime arčiau savo žiūrovų: savarankiškai administruosime bilietų prekybą, matysime pirkėjų poreikius, operatyviai informuosimi apie pakeitimus. Jau esame paruošę naujo dizaino bilietus, dovanų kuponus, kuriuos galima išsiųsti kaip dovaną ir staigmeną bičiuliui ar artimajam, o greitu metu pasiūlysime ir lojalumo programą. Kaip ir anksčiau bilietus į renginius galima įsigyti internetu ir teatro kasoje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“