„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„LNOBT Open'22“ – didingą Lietuvos atmintį prikeliantis festivalis

LDK valdovų rūmų Didžiajame kieme jau statoma scena šį sekmadienį prasidėsiančiam antrajam tarptautiniam vasaros festivaliui „LNOBT Open“. Per vienuolika dienų joje publikai bus pristatyti šeši įvairių žanrų ir stilių muzikiniai renginiai, kurių profesionalumu neleis abejoti festivalį organizuojančio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vardas, rašoma LNOBT pranešime spaudai.
Publika
Publika / Martyno Aleksos nuotr.

„Valdovų rūmai yra simbolis to, ką buvo norima išbraukti iš mūsų atminties: kad Vilnius buvęs ne šiaip koks provincialus Europos pakraštys, o gilios kultūros miestas su ją gerai suprantančiais žmonėmis. Čia veikė ne tik operos, bet ir baleto trupė, veikė pilnavertis teatras, niekuo nenusileidęs kitiems žymiausiems ano meto Europos teatrams.

Prireikė net kelių šimtų metų tam ištrinti iš lietuvių galvų, kad pradėtume matyti savąjį Vilnių kaip mažą miestą su atsitiktinai veikiančiais teatriukais. O festivalis „LNOBT Open“ yra apie tai, kad Valdovų rūmai mena didingą mūsų istoriją, todėl Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras tiesiog negali nebūti čia“, – festivalio pristatyme kalbėjo LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.

Martyno Aleksos nuotr./LNOBT
Martyno Aleksos nuotr./LNOBT

Koncertas, prilygstantis spektakliui

Birželio 26-osios vakarą festivalį pradės Lietuvos profesionaliojo teatro 100-mečiui dedikuotas koncertas „Nesustojęs laikas“, kuriame, be operos solistų Joanos Gedmintaitės, Sandros Janušaitės, Viktorijos Miškūnaitės, Monikos Pleškytės, Reginos Šilinskaitės, Kšištofo Bondarenkos, Eugenijaus Chrebtovo, Karolio Kašiubos, Tomo Pavilionio, Stepono Zonio bei baleto šokėjų Marijos Kastorinos ir Ernesto Barčaičio, pasirodys ir roko dainininkas Česlovas Gabalis.

„Tai bus ne tiek koncertas, kiek ištisas spektaklis su sava scenografija, kostiumais, mizanscenomis ir scenos efektais. Bandėme sudėlioti šimtmetį aprėpiančią lietuvišką muziką iš visos teatrinės sferos: ne tik operos, bet ir dramos spektaklių, baletų bei miuziklų. Be to, tai nebus itin gerai mums pažįstama muzika: išgirsime labai gražius, bet retai atliekamus lietuvių kompozitorių kūrinius. Tad daug kam bus proga praplėsti savo akiratį“, – žada LNOBT vyriausiasis dirigentas Ričardas Šumila.

Dvi valstybes sieja operos istorija

Birželio 29-osios vakarą festivalis „LNOBT Open“ kviečia į gala koncertą „Ispanijos naktys“, dedikuotą Lietuvos ir Ispanijos diplomatinių santykių 100-mečiui.

„Neatsitiktinai vienas iš jame pristatomų kūrinių bus opera: juk 1636 m. čia, Valdovų rūmuose, pirmąkart skambėjusi opera „Elenos pagrobimas“ buvo atlikta būtent Ispanijos didikų garbei. Tad Lietuva ir Ispanija nuo senų laikų susijusios ne tik politiniais, bet ir kultūriniais, netgi operiniais ryšiais“, – istorijos niuansus akcentavo Ispanijos Karalystės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje José María Robles Fraga.

Šalia lietuvių operos solistų Ievos Prudnikovaitės ir S.Zonio, koncerte pasirodys ispanų dainininkai Beatriz Diaz ir Manuelis Gómezas Ruizas, o taip pat neeilinis gitaros virtuozas iš Ispanijos José Manuelis Dapena. Koncertą, į kurį jau dabar telikę vos keli laisvi bilietai, diriguos LNOBT operos meno vadovas Sesto Quatrini.

Romantiškos naktys su „Žizel“

„Mums irgi labai malonu sugrįžti į Lietuvos baleto gimimo vietą, – kalbėdamas apie „LNOBT Open“, tvirtina teatro baleto meno vadovas Martynas Rimeikis. – Nors atvira pasirodymų erdvė kelia iššūkių, pernai supratome, kad tai labiau privalumas, nei trūkumas, nes baletai joje skamba visai kitaip. Šiemet pristatome vieną gražiausių romantinio repertuaro perlų – Adolphe'o Adamo baletą „Žizel“. Tikimės, tai bus prasminga dovana visiems baleto klasikos gerbėjams“.

Liepos 1-osios spektaklyje pagrindinius Žizel ir Alberto vaidmenis atliks Olesia Šaitanova ir Jonas Laucius, liepos 2-ąją juos pakeis Gohar Mkrtchyan ir Jeronimo Krivicko duetas. LNOBT simfoniniam orkestrui diriguos Martynas Staškus.

Sugrįžta Brno teatro baletas

Ypatingas vakaras šokio meno gerbėjų laukia liepos 4-ąją, kai Vilniuje gastroliuos Nacionalinio Brno teatro baleto trupė. Ją mūsų publika prisimena iš gastrolių LNOBT 2019-ųjų rudenį, kai čekai į Vilnių buvo atvežę šiuolaikinę Piotro Čaikovskio „Gulbių ežero“ interpretaciją – choreografo Mario Radačovsky spektaklį „Juoda ir balta“.

„Mūsų tikslas – suteikti publikai puikių emocijų. Pristatysime tris nuostabius baletus. Pirmasis – tai komiškai vyrų ir moterų santykius atspindinti choreografės Markétos Habalovos „Žydroji rapsodija“ pagal gerai žinomą George'o Gershwino kūrinį, – pasakoja Nacionalinio Brno teatro baleto meno vadovas M. Radačovsky. – Antrasis bus mano paties spektaklis „Rossini“ pagal Gioacchino Rossini muziką. Beje, antroji šio spektaklio dalis yra nauja ir būtent Vilniuje ji bus atliekama pirmą kartą. Na, o užbaigsime savo pasirodymą garsaus ispanų choreografo Nacho Duato spektakliu „Gnava“ – visame pasaulyje žinomu kūriniu, pasižyminčiu ypatingai ryškia šokio kalba“.

Kovos dvasią žadinanti opera

Nacionalinio muziejaus LDK valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas pastebėjo, jog, nors šių rūmų reprezentacinis kiemas vadinamas Didžiuoju, tačiau kai Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras jame pastato savo milžinišką sceną – kiemas tikrai nebeatrodo toks didelis.

„Operos žanras šioje vietoje užgimė anksčiau, negu Londone arba Paryžiuje, ir tai yra vienas svarbiausių Lietuvos buvimo Europos civilizacinėje erdvėje kultūrinių ženklų, jau XVII a. pradžioje išskyręs mus iš aplinkinių kraštų. Taigi liepos 6-ąją visus ypatingai kviečiu pasiklausyti Amilcare‘s Ponchielli operos „Lietuviai“, dėl kurios, galima sakyti, ir kilo festivalio „LNOBT Open“ idėja. Šios operos gyvas skambėjimas Valdovų rūmuose per Mindaugo karūnavimo dieną virsta gražia tradicija. Tikimės, kad kitąmet, minint Vilniaus 700 metų sukaktį, galėsime išvysti nebe koncertinį, o pilną operos atlikimą.

Kai „Lietuviai“ pirmą kartą buvo atlikti Milano „La Scaloje“ 1874 m., Italija dar buvo okupuota Austrijos, tad italai šį kūrinį suprato kaip ženklą kovoti už savo laisvę ir nepriklausomybę. Na, o šįmet Vilniuje, minint Lietuvos valstybės dieną, „Lietuvius“ diriguos Ukrainos nacionalinės operos vyriausiasis dirigentas Mykola Diadiura“, – istorijos ir nūdienos paraleles taikliai suvedė dr. V.Dolinskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs