Šį sezoną teatras skatins galvoti apie saitus: tarp praeities ir dabarties, tarp lėlininko ir jo rankose atgyjančios lėlės ir tarp lėlės bei jos atgijime gimstančio lėlininko, tarp žmonių, tarp žmogaus ir gamtos, tarp spektaklio, kuris neįvyktų be žiūrovo, bei žiūrovo ir spektaklio, kuris individualiai įvyksta tik kiekvieno žiūrovo sąmonėje, tarp gylio ir pločio.
„Kuo toliau, tuo labiau suprantu, kad teatre norisi eiti ne platyn, bet gilyn. Mūsų teatras nedidelis, bet mes turime labai aiškią kryptį – ieškoti lėlės atgijimo stebuklo skirtingose materijose, išraiškos priemonėse. Dirbdamas supranti, kad tai labai sena meno šaka, pasaulyje turinti gilias tradicijas, meistrus, profesionalius lėlininkus, kurie gilinasi į šią sritį ir turi kuo pasidalinti. Labai džiaugiuosi teatre vykstančiomis paskaitomis, seminarais, stovyklomis, organizuotais festivaliais, atvažiuojančiais lėlininkais, režisieriais, meistrais iš skirtingų pasaulio šalių, kurie dalinasi savo patirtimi, meistryste, profesionalumu, žiniomis. Galime pasisemti, įkvėpti, kurti ir tuo dalintis su kitais“, – pastebi Klaipėdos lėlių teatro meno vadovė, režisierė Gintarė Radvilavičiūtė.
Reikšminga, kad rugsėjo 2 d. Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre vyko Klaipėdos lėlių teatro įkūrėjos Jūratės Januškevičiūtės darbų parodos „Kas tu?“ atidarymas. Jūratė Januškevičiūtė – ryški asmenybė Klaipėdos ir visos Lietuvos kultūriniame gyvenime: lėlių teatro režisierė, dramaturgė, dailininkė, KU Menų fakulteto docentė. Būdama pirmojo lėlių teatro režisierių kurso vadovė, ne tik išugdė talentingą lėlininkų kolektyvą, bet padėjo tvirtus pamatus vieninteliam profesionaliam lėlių teatrui Klaipėdos krašte. J. Januškevičiūtės kurtų paveikslų ir iliustracijų paroda Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre veiks iki rugsėjo 22 d.
Paroda netrukus pasipuoš ir Klaipėdos lėlių teatras. Jau rugsėjo 16 d. Klaipėdos lėlių teatre vyks teatro draugo – Kauno valstybinio lėlių teatro – lėlių parodos atidarymas. Čia lankytojų dėmesio lauks beveik pusšimtis eksponatų – tai lėlės iš teatro įkūrimą menančių, tolimiausias užsienio šalis aplankiusių, tarptautiniuose festivaliuose dalyvavusių, žiūrovų pamiltų ir kelias kartas išauginusių spektaklių: „Stebuklingasis Aladino žibintas“, „Eglė Žalčių karalienė“ „Rojaus sodai“, „Juodoji višta arba požemio gyventojai“, „Žaliapirštis berniukas“, „Bruknelė“, „Skudurinė Onutė“, „Čipolino nuotykiai“ ir kt. Paroda Klaipėdos lėlių teatre veiks iki spalio 29 d. Parodos atidarymo proga rugsėjo 16 d. 12 val. Kauno valstybinis lėlių teatras rodys ir Gintarės Radvilavičiūtės režisuotą spektaklį „Peliuko pasakų dirbtuvėlė“.
Kol Klaipėdos lėlių teatro namuose Turgaus g. 9 vyks Kauno valstybinio lėlių teatro parodos atidarymas ir spektaklis, pats Klaipėdos lėlių teatras turės unikalią progą rodyti lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“ prestižiniame tarptautiniame lėlių teatro festivalyje Šarlevilyje-Mezjere (Prancūzija). Kas dvejus metus vykstantis festivalis kaskart sulaukia didelio menininkų, kūrėjų, profesionalų ir mėgėjų lėlininkų bei žiūrovų iš viso pasaulio susidomėjimo. Kitos gastrolės nusimato jau spalio pradžioje – tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „Spectaculo“. Tai – didžiausias tarptautinias lėlių teatro festivalis Čekijoje ir vienas svarbiausių Europoje.
Spalio 16–19 d. Klaipėdos lėlių teatre kūrybines dirbtuves ves mentorė iš Izraelio Naomi Yoeli. Antrą kartą Lietuvoje viešinti menininkė jau daugiau nei dvidešimt metų aktyviai dalyvauja eksperimentinio teatro scenoje, režisuoja, vaidina, kuria dramaturgiją, objektų teatro pasakojimus. Šių kūrybinių dirbtuvių pamatu taps Vandos Juknaitės knyga „Tariamas iš tamsos“. Pasitelkę jautrias pirmu asmeniu pasakojamas vaikų istorijas dalyviai ieškos būdų, kaip scenoje pasakoti apie tai, kas rūpi ir kas mus supa, kaip tas istorijas surasti, atrinkti ir rasti joms tinkančią teatrinę kalbą.
Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre spalį bus atidaryta interaktyvi menininko Vlado Suncovo paroda. Su V. Suncovo kūryba kai kurie jau galėjo susipažinti praėjusiais metais vykusiose meistriškumo dirbtuvėse – Vladas Suncovas yra menininkas, kuriantis erdves. Parodoje V. Suncovas pristatys magiškus, atgyjančius augalus ir jų gyvenimą: kaip minta augalai? Kaip jie kvėpuoja? Kaip augalai komunikuoja tarpusavyje ir su žmonėmis, kaip keliauja, dauginasi, kodėl turi vienokias ar kitokias formas? Išsiaiškinę magiškų augalų savybes ir sužinoję apie jų gyvenimą, parodos dalyviai turės galimybę ir patys sukurti savitą, gyvą, fantastinį organizmą.
Kaip ir kiekvieną sezoną, Klaipėdos lėlių teatras džiugins naujomis premjeromis. Pirmoji – jau šių metų lapkritį. Režisierė Aušra Bakanaitė jaunimą ir suaugusiuosius kvies į marionečių spektaklį „Karvė yra meilė“. Šis spektaklis – tai meilės tyrimas. Žiūrovai pateks į vieną iš begalybės butų, esančių šiame pasaulyje. Šiame bute gyvena ilgametė pora – vyras ir moteris. Jie neatrodo laimingi: greitai suirzta, pykstasi dėl menkniekių, žiūri vienas į kitą be susižavėjimo, tarsi būtų užmiršę, kas yra meilė. Tačiau vieną dieną juos aplanko karvė...
Kitų metų vasario mėnesį laukia lėlių (šešėlių) ir šokio monospektaklio suaugusiesiems „La Lobos sapnai“ premjera, kalbėsianti apie moteriškumą, susitikimą su savimi, savo šešėliais. Spektaklį kartu kuria Klaipėdos lėlių teatro režisierė Gintarė Radvilavičiūtė ir Šeiko šokio teatro šokėja Dovilė Binkauskaitė. Spektaklyje bus gilinamasi į moters tapatybę, keliami klausimai apie tai, kokius socialinius virsmus ji išgyvena šiais laikais. Kalbėti šiomis temomis pasirinkta per šešėlius – kiekviena substancija turi savo šešėlį. Šešėlis yra ta mūsų dalis, kurios mes nepripažįstame kaip savo, su kuria mes nesitapatiname ir kurios nevystome. Spektaklyje bandoma rasti atsakymą, kaip išlaisvinti moterį nuo jos šešėlių (slopinamų esaties aspektų) ir įgalinti jos tapatybę?
Šį sezoną bus pradedama ruoštis ir kito sezono premjeroms. 2024 m. yra Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje metai, kuriam teatras rengia naują premjerą kartu su prancūzų teatro trupe „L'Etendue“, kuriai vadovauja garsus menininkas, lėlinininkas, režisierius ir aktorius Renaud Herbinas. Kūrybinės grupės įkvėpimo ir atspirties tašku tapo žmogaus, atsidūrusio vidury griuvėsių, vaizdinys. „Vieno žmogaus tarp griuvėsių vaizdinys yra ir labai aktualus dabar, ypač vykstant karui Ukrainoje, ir labai universalus ir amžinas – visame pasaulyje žmonės nuolat stengėsi ir stengiasi pakilti iš pelenų. Ir nors idėja kyla iš to, kaip mes jaučiamės šiame laike, kuriame dabar gyvename (karo politika, migracijos krizė, kapitalizmo ir patriarchalinės santvarkos mechanizmai), spektaklyje bus ieškoma šviesos, žmogaus sielos stiprybės, naujų būdų, kaip sugyventi kartu ir dalytis pasauliu, kuriame vis labiau trinamos sienos, bus klausiama, kaip judėti toliau, kaip išnirti iš tamsos, atkurti tai, kas sugriauta“, – sako spektaklio prodiuserė Agnė Pulokaitė.
Naujasis Klaipėdos lėlių teatro sezonas – jau netrukus. Esame susiję nematomais ir matomais, nujaučiamais ir jaučiamais, keičiančiais ir palaikančiais, vedančiais ir švelniai apglėbiančiais, visa jungiančiais saitais. „Klaipėdoje lėlių teatro šaknys, gijos ir saitai yra tvirti, žmonės čia dirba vedini stiprios idėjos. Iš Klaipėdos lėlių teatro idėja skleidžiasi į kitus miestus, užkrėsdama gerąja lėlių teatro idėja. Norisi žvelgi į ateitį, į horizontą ir skverbtis vis gilyn. Norisi savo darbais auginti tikrus, protingus ir vertybiškai stiprius žmones. To siekiame savo darbais. Manau, pavyks“, – dalijasi Klaipėdos lėlių teatro direktorė Aušra Juknevičienė. Kviečiame ir toliau būti kartu. Iki susitikimo Klaipėdos lėlių teatre.