Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Paryžiuje įvertintas spektaklis keliaus po Lietuvą

Birželio 8, 10, 11 d. Kaune, Varėnoje ir Šiauliuose tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ pristatys ką tik Paryžiuje, svarbiausioje Europos cirko platformoje „Circusnext“, laureatu paskelbtą spektaklį „Cá entre nós“ (liet. „Tik tarp mūsų“), rašoma pranešime spaudai.
Doisacordes
Doisacordes / Clara Pedrol nuotr.

Brazilijos menininkų Thiago Souza ir Roberto Willcock‘o dueto „Cia Doisacordes“ darbas pažymėtas ir ankstesniais ryšiais su Lietuva, čia vyko viena iš jų kūrybinių rezidencijų, o muziką spektakliui kūrė Jokūbas Tulaba.

„Tai buvo paskutinė rezidencija, kurią vykdėme šiuolaikinio cirko centre „Cirko Sapiens“. Tuomet Thiago ir Roberto buvo neseniai baigę Brazilijos mokyklą – vieną seniausių ir stipriausių cirko mokyklų pasaulyje. Įsimylėję šiuolaikinį cirką ir nukeliavę į Europą nieko nepažindami.

Prieš pradedant dėlioti spektaklį, jie jau turėjo apie 40 minučių medžiagos – visiškai naujai išvystytos cirko kalbos, kurią jungė vien tik jų vidinis žinojimas, apie ką visa tai.

Toji kalba buvo įspūdinga, bet jie vis paminėdavo, kad spektaklis turi būti apie dviejų žmonių santykius... politiniuose kontekstuose. Tada sakiau „ok“, pasižiūrėsime, į ką tai išvirs Paryžiuje.

Tik veždamas juos į oro uostą atradau istoriją, kurios nežinojau. Pasirodo, kai Portugalija vežė vergus į Braziliją, jų istorija buvo trinama, o išsilaipinus – net pakeistos pavardės. Taip atradau dar vieną kontekstą, kurio nežinojau: Brazilijoje tu žinai arba nežinai savo šeimos istorijos, priklausomai nuo tavo odos spalvos.

Taip ir atsitiko, kad mano mylimas Thiago turi „bendrinę“ pavardę ir močiutė yra seniausia jo žinoma giminė, o Roberto (tiek pat mylimas) žino, kad jo giminė kilus iš Anglijos, bet jis tos kalbos nemoka.

Ir štai žiūriu Paryžiuje – spektaklis prasideda nuo labai stiprių vaizdų apie vergystę. Naudojama ta pati virvė, kurią jie Kaune mėgino dekonstruoti. Ir visas spektaklis tarsi įgavo savo tikrąją formą“, – pasakojo „Cirkuliacijos“ programos kuratorius Gildas Aleksa, viešėjęs „Circusnext“ platformos susitikime Paryžiuje prieš pat paskelbiant laureatus.

„Kai paskelbė šių metų laureatus, net žagtelėjau iš džiaugsmo – laimėjo „Cia Doisacordes“ su tuo pačiu spektakliu, kurį pirmieji po Paryžiaus pamatys Lietuvos žiūrovai!

O kitas tarp laureatų patekęs, tiesiog neįtikėtino lygio Alice Tibery Rende spektaklis „Fora“, bus pristatytas kitų metų „Cirkuliacijos“ programoje. Dėl abiejų spektaklių tariamės jau apie metus, o šie rezultatai tik įrodo, kad kažką mūsų festivalyje darome teisingai“, – sakė G.Aleksa.

Festivalio organizatoriai džiaugiasi, jog išskirtinai prancūziškoje platformoje taip ryškiai sužibo menininkai iš Brazilijos. Tai tik įrodo, kiek daug kūrėjui reiškia labai gera cirko mokykla ir joje viešintys šiuolaikiniai menininkai (šiuo atveju – ir Lietuvoje žinomas Roberto Magro), kurie gali įkvėpti jaunuosius kūrėjus ieškoti naujų būdų kalbėti apie savo realybę.

„Cá entre nós“ remiasi vertikaliosios virvės disciplina, kuri reikalauja ypatingo atlikėjų techninio pasiruošimo ir jėgos: pasirodymo metu nėra jokių saugos priemonių, remiamasi artisto jėga ir gebėjimais balansuoti, skristi, kilti ir suvaldyti laisvą kritimą virve.

Birželio 3–11 d. penkiuose Lietuvos miestuose vyksiantis tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“, šiemet pristato spektaklius iš Europos ribas peržengiančių šalių: Senegalo, Maroko, Brazilijos, Čilės ir Palestinos.

Kasdien girdint migracijos temas ir jas siejant su negatyviu vertinimu labai svarbu prisiminti, jog keliavimas nuo seniausių laikų yra pagrindinis žmogiškosios patirties šaltinis. Taip ir susiformavo šių metų festivalio tema „Nuo migracijos prie cirkuliacijos“, kurios spektaklius papildys turininga edukacinė programa pritaikyta įvairiausių patirčių ieškantiems žiūrovams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas