Tarptautinė lėlininkų organizacija UNIMA – daugiau nei prieš 90 metų įkurta viena seniausių teatro organizacijų, Tarptautinio teatro instituto narė, įtraukta į UNESCO sąrašą: UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše šiandien jau yra 12 skirtingų šio meno formų. Nuo Kambodžos Sbek thomo khmerų šešėlių teatro iki Slovakijos ir Čekijos lėlių teatro – kiekviena forma reprezentuoja išskirtinę įgūdžių ir tradicijų visumą bei bendrą paveldą, kuris privalo būti išsaugotas. Pasak UNESCO generalinės direktorės Audrey Azoulay, „lėlininkystė yra neįkainojamas paveldo pasireiškimas, o tuo pat metu ir visiškai šiuolaikinis menas, nepriklausomai nuo to, ar lėlės yra iškilmingo ritualo dalis ar šių dienų aktualijų atspindys. <...> Šiandien, kai ši trapi meno rūšis susiduria su anksčiau nepatirtais iššūkiais, įsipareigojimas išsaugoti lėlininkystę įgavo dar didesnės reikšmės.“
2004 m. Lietuva tapo Tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA nare. VO „Lietuvos nacionalinis UNIMA centras“ jungia 56 Lietuvos lėlininkus, profesionalius ir megėjų lėlių teatrus. Šiemet, kai visi teatrai ypač išsiilgę ryšio su žiūrovais, Lietuvos lėlių teatrai, minėdami Tarptautinę lėlininkų dieną, dalijasi išskirtiniais renginiais.
Nuo kovo 19 d. Klaipėdos lėlių teatras atvers Edukacinio centro duris ir kvies visus į ekspediciją po miniatiūrų parodą „Mažieji pasauliai“. Kovo 21 d. Vilniaus teatras „Lėlė“ lauks žiūrovų marionečių spektaklyje „Silvestras Dūdelė“ (spektaklis bus rodomas www.tiketa.lt), 12 val. Panevėžio lėlių vežimo teatras „YouTube“ kanale rodys J.Radzevičiaus spektaklį „Skruzdėlė atsiskyrėlė“, Alytaus lėlių teatras „Aitvaras“ savo „Facebook“ paskyroje transliuos nuotolinę edukaciją „Pasakadienis su dailininke Loreta“.
Kovo 22 d. vyks „UNIMA Lietuva“ narių susitikimas, kuriame bus aptariami organizacijos veiklos vystymo planai, rutuliojamos bendradarbiavimo idėjos.
Kovo 22–26 d. „Lietuvos nacionalinis UNIMA centras“ Lietuvos vaikams dovanos interaktyvų edukacinį projektą „Dėmesio! Eteryje – fantošas“. Projekte dalyvaujantys profesionalūs „Stalo teatro“, Alytaus lėlių teatro „Aitvaras“, Klaipėdos lėlių teatro, Kauno valstybinio lėlių teatro bei Vilniaus teatro „Lėlė“ lėlininkai kvies vaikus dalyvauti nuotolinėse edukacijose, kuriose dalysis ne tik teatrinėmis, bet ir praktinėmis žiniomis apie lėlių teatrą: supažindins su skirtingomis teatrinių lėlių rūšimis, jų valdymo būdais, pasidalins žiniomis, kaip pasigaminti įvairių rūšių lėles, parodys vaikams teatro užkulisius ir daug kitų žavių subtilybių. Edukacijose dalyvaus beveik 200 vaikų iš visos Lietuvos.
Šiuo sudėtingu metu Lietuvos lėlių teatrai yra tos įstaigos, kurios, prisitaikydamos prie esamų aplinkybių, rūpinasi Lietuvos vaikų kultūriniu gyvenimu, taip bent truputį užpildydamos vis labiau besiveriančią spragą, atsiradusią vaikų gyvenimuose dėl pandemijos sąlygotų socialinio bendravimo ir laisvo judėjimo apribojimų. Organizuojama teatrų veikla suteikia vaikams kūrybinių impulsų, primena, kaip vaizduotė gali ištrinti jau galbūt kiek pabodusias kambarių sienas, ir nuvesti į stebuklų kupinus pasaulius. Viliamasi, kad turiningos ir įdomios lėlių teatrų veiklos visiems kovą pavers ypatingu mėnesiu.