Teatras ieško naujų vėjų: LNDT skelbia atvirą konkursą

Įvairių sričių jaunieji menininkai iki 35-erių metų yra kviečiami siūlyti idėjas naujai kuriamai, tarpdisciplininei ir eksperimentinei platformai, kuruojamai Lietuvos nacionalinio dramos teatro. Įdomiausių pasiūlymų autoriai gaus progą savo idėjas pristatyti scenoje. Šiemet LNDT žiūrovams pristatomos trys jaunų kūrėjų premjeros: „Trijulis aukštyn kojom“ „Voicekas“ ir „Laimės respublikoje“. Naujo konkurso raktažodžiai: namai, jų stygius, migracija, bendruomenė. Dalyvauti jame kviečiami menininkai iš Lietuvos ir užsienio, rašoma pranešime žiniasklaidai.
LNDT konkursas
LNDT konkursas / D.Matvejevo nuotr.

Laukiamas ne tik teatralų dėmesys

Pasibaigus LNDT rekonstrukcijai (2020 m. rudenį) teatras atidarys specialiai jauniems menininkams skirtą erdvę, kurioje bus pristatoma netradicinių formų ieškanti, šiuolaikines tendencijas kvestionuojanti, įvairias disciplinas jungianti ambicinga programa.

Siekiant aktyvesnės jauno teatro apykaitos Europos mastu, šiuo metu vyksta užsienio partnerių paieška, o tapti programos dalyviais galine tik lietuvių, bet ir užsienio menininkai. Nors Jaunųjų menininkų scena visiškai duris atvers po kelerių metų, jau dabar LNDT skelbia pirmąjį konkursą, kuriame kviečia dalyvauti ne tik teatro, bet įvairių meno sričių atstovus, iki šiol galbūt niekada nekūrusius teatre. Geriausi jų darbai bus pristatyti 2019 m. pavasarį. Norinčius dalyvauti konkurse LNDT ragina pamiršti, koks turi būti teatras, kokie kanonai jį apibūdina ir kurti griežtų formos rėmų neturinčioje, netikėčiausiems eksperimentams atviroje platformoje.

Šį sezoną vyksta bandomoji programos versija, kuri vadinasi „LNDT pristato jaunuosius“. Spektaklius nacionalinėje scenoje kuria trys jauni režisieriai Giedrė Kriaučionytė, Antanas Obcarskas bei Mantas Jančiauskas. Jų spektaklių „Trijulis aukštyn kojomis“ (rež. G. Kriaučionytė), „Voicekas“ (rež. A. Obcarskas) ir „Laimės respublikoje“ (rež. M. Jančiauskas) premjeromis teatras užbaigia 78-ąjį sezoną.

Temų raktažodžiai: namai, migracija, bendruomenė

Netrukus su rekonstrukcija prasidėsiant teatro „benamystės“ etapui, LNDT kviečia kalbėti apie tai, kas aktualu ne vien teatrui: apie namus ir jų stygių, apie santykį su namiškiais ir apie tai, ką namiškiais laikome, apie priklausymą bendruomenei ir iš to kylantį saugumą ir/ar izoliaciją, apie atsiskyrėliškumą ir nomadizmą, apie migravimą link savęs ir nuo savęs tolyn.

Palikdamas „namus“ Gedimino prospekte, LNDT gręžiasi į bendruomenes ir komunas, analizuoja distopijas ir utopijas, ieško gyvenimo ir išgyvenimo modelių bei pavyzdžių, juos aptaria, reflektuoja, analizuoja… Teatras kviečia kūrėjus kartu kvestionuoti, ką reiškia „sienos“ plačiąja prasme, kada save tarp jų įkaliname, o kada norime iš jų išsilaisvinti, ką tai byloja apie valstybės ir piliečio, sistemos ir joje gyvenančio individo santykį.

„Mūsų „nomadinis“ gyvenimas netrukus tik prasidės, tačiau teatras jau ruošiasi sugrįžimui, – teigia LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis, – kviečiame įvairių menų kūrėjus atkreipti dėmesį į teatrą, galbūt pamiršti uždangų ar kėdžių aksomą ir pažvelgti į teatro suteikiamą platformą kaip į unikalią erdvę šiuolaikiniams ieškojimams, eksperimentams ir skirtingų meno sričių jungtims. Kviečiame rekonstruojamo teatro meninį pamatą pradėti kurti jau dabar, savotiškame „egzilyje“.“

Atranka ir konkurso sąlygos

Jaunųjų menininkų programa – tai atviro konkurso būdu formuojama jaunųjų kūrėjų darbų platforma. Komisija atrinks tris projektus, kurių premjeros bus pristatytos 2019 m. pavasarį. Atrinkti projektai gaus finansavimą ir turės būti įgyvendinti per ribotą laiką (6 savaitės repeticijų, biudžetas iki 15 000 eurų), bus suformuota meninė komanda, laimėtojams padedama vadybiniais, komunikaciniais klausimais ir suteikiama techninė LNDT infrastruktūra. Dalyvauti konkurse skatinami ne tik teatro, bet ir šokio, performanso, muzikos, vizualaus teatro, tarpdisciplininių menų kūrėjai, iš kurių tikimąsi inovatyvių formų savo idėjoms išreikšti, noro ieškoti šiuolaikinės teatro kalbos, eksperimentuoti kino, skaitmeninių ir kitų medijų srityse, aktualizuoti modernaus pasaulio problemas. Paraiškas teikti kviečiami ne tik Lietuvos, bet ir užsienio menininkai.

Norintys dalyvauti konkurse yra kviečiami užpildyti paraišką, kurią galima rasti LNDT interneto svetainėje, prisegti visus reikalingus priedus ir atsiųsti elektroninę paraiškos versiją adresu agne.pulokaite@teatras.lt. Turintys klausimų ar komentarų taip pat kviečiami kreiptis į A. Pulokaitę, vieną iš programos kuratorių.

Paraiškų pateikimo terminas – spalio 1 d. Po komisijos vertinimo, atrinktų paraiškų autoriai bus kviečiami pristatyti savo idėjas gyvai (spalį/lapkritį). Metų pabaigoje bus viešai paskelbta, kurie trys menininkai ar jų grupės yra pakviesti pristatyti savo kūrinius 2019 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai