Turgų nuo seno galima buvo laikyti atskiru pasauliu, miestu mieste, kuriame galiojo savos taisyklės, kuriame susibėgę žmonės ne tik apsipirkdavo, bet ir bendraudavo, pietaudavo, o galiausiai ir uždirbdavo. Tad festivalio tikslas – pritraukti kuo daugiau žmonių į turgavietę, perteikti jos atmosferą ir kunkuliuojantį dienos ritmą.
Šeštadienis pasirinktas neatsitiktinai. Tuomet turguje prekeivių bei lankytojų yra daugiausiai. Artistai tiesiog įsilies į minią.
„Džiaugiuosi, kad šis projektas įgauna realius kontūrus. Mintis apie jį gimė prieš kelerius metus: galvojome apie didelį tarptautinį projektą, kur galėtume parodyti teatro ištakas ne tik tradiciškame teatre, bet ir teatrą, kuris anksčiau egzistavo ir buvo labai populiarus – turguje“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė Žaliakalnio turgaus teatro festivalio meno vadovė Ina Pukelytė.
Ji džiaugėsi, kad vieno seniausių Kaune Žaliakalnio turgaus vadovai sutiko įsileisti į jo erdvę menininkus. Jie rugsėjo 10 dieną vyksiančio renginio metu supažindins lankytojus su turgaus teatro žanru. Šeštadienis pasirinktas neatsitiktinai. Tuomet turguje prekeivių bei lankytojų yra daugiausiai. Artistai tiesiog įsilies į minią.
Spektakliai bus rengiami po karo atidarytoje to meto itin modernioje mėsos halėje, kuri menininkams patiko dėl savo akustikos ir didelių erdvių. Čia festivalio vakarinėje programoje vyks dvi premjeros. Šokio ir cirko spektaklis „Kalbėk man turguje“ sukurtas specialiai šiam festivaliui.
„Pati gyvenu Žaliakalnyje. Į turgų užsukdavau dažnai. Kartą, bevaikštant po mėsos paviljoną, nušvito mintis. Ši vieta tokia teatrališka! Čia verda gyvenimas, čia renkasi vietos bendruomenė. Dalijasi dienos džiaugsmais ir vargais. Taip ir gimė idėja. Norisi ne tik pakelti ūpą prekeiviams, nustebinti apsipirkti atėjusius pirkėjus, bet ir susirasti naujų žiūrovų. Kai kurie turgaus „gyventojai“ net nežino, kas yra teatras. Siekiame, kad turgus pradėtų mąstyti apie save, savo išlikimą“, – patikino I.Pukelytė.
Pagrindai šiam festivaliui pradėti dėti gegužės mėnesį. Norėdama, kad mintis taptų kūnu, idėjos autorė su kolegomis atliko turgaus tyrimą: kalbėjosi su prekiautojais, pirkėjai, gilinosi į tai, kokiomis nuotaikomis šie gyvena.
Ne visi projekto sumanymams pritarė nuo pat pradžių. Močiutei, pardavinėjančiai česnakus, atrodė keisti jaunuoliai, šokio žingsniu šmirinėjantys po prekystalius. Tačiau prasidėjus pirmosioms repeticijoms, nuomonė pakito. Turgus atgijo, nes jame buvo galima regėti daugiau jaunų žmonių.
„Faina. Lenda visur, šoka, lankstosi“, – džiugiomis nuotaikomis dalijosi batonais ir duona prekiaujanti moteris.
Rytinė renginio dalis bus improvizacijos, per kurias aktoriai įsilies į turgaus gyvenimą, performansai.
Vakare tarp spektaklių vyks delikatesų degustacijos, veiks „Kūrybos kampo 360“ kūrybinėmis dirbtuvėmis „NEšiukšlės“. Tai vieta, kur seni, buityje nebenaudojami daiktai atgis naujam gyvenimui, transformuosis į neįtikėtinus būvius. Pvz., ar galite įsivaizduoti stalinę lempą, padarytą iš konservų dėžutės? Spalvingą pieštukinę iš seno stiklainio? Vizitinių kortelių dėklą iš senų akinių?
Bus pristatyta ir antrinio dizaino paroda iš Suomijos „Real Life Playback“, Kauno valstybinis muzikinis teatras atliks keletą dainų a capella, perteikdami festivalio svarbiausius akcentus – kūrybinę improvizaciją ir komunikavimo džiaugsmą.
„Mes spektakliu įsiveršime į jų, turgaus lankytojų, kasdienybę“, – kalbėjo I.Pukelytė.
Festivalyje be Kauno teatrų taip pat pasirodys ir cirko artistai: dalis jų atvyks iš Šakių cirko mokyklos, kiti – iš Prancūzijos. Kolumbijoje gimę, ten prieš 14 metų drauge pradėję dirbti ir galiausiai į Europą atvykę akrobatai parodys spektaklį „Be sustojimo“, kuriame atliekami numeriai nenusileidžia „Cirque du Soleil“ akrobatų pasirodymams.
Rytinėje festivalio dalyje turgas lankytojų lauks jaunas, bet Prancūzijoje jau pripažinimo sulaukęs, cirko artistas Florianas Kolodziejskis. Į Žaliakalnio turgų jis atvyksta iš Grenoblio, miesto, su kuriuo Kaunas bičiuliaujasi jau daugiau nei dešimt metų. Floriano spektaklis „Belaukiant“ įsipins į rytines turgaus akcijas. Jame pasakojama apie žmogų, kuris, belaukdamas tikro artisto pasirodymo, pradeda pats improvizuoti, daryti fokusus, žongliruoti ir kitaip stebinti belaukiančius žiūrovus!
Gyvąsias skulptūras kurs mimai, Žaliakalnio bendruomenės atstovai sieks atkreipti dėmesį į žoleles pardavinėjančias bobutes, Kauno miesto kamerinis teatras pristatys savo pirmąją sezono premjerą — Liūnės Janušytės „Korektūros klaidą“ (rež. Agnė Dilytė), Kauno šokio teatro „Aura“ šokėjai virs po prekystaliais šmirinėjančiomis pelėmis. Tikimasi, jog tai suvienys Žaliakalnio bendruomenės narius, įskiepys bendruomeniškumo jausmą. Vis dėlto, pagrindiniu festivalio artistu bus... maistas!
Rytinė festivalio dalis bus atvira visiems ir nemokama.
Tai jau ketvirtasis „Grynparko“ netradicinėse erdvėse organizuojamas lauko pasirodymų renginys. Du vyko Birštone. Trečiasis – prieš trejus metus Kauno Nemuno saloje, kurioje pasirodė per šimtą atlikėjų. Tarp jų buvo ir prancūzų, anglų bei vokiečių.