44-ąjį kartą vyks vienas didžiausių fotografijai skirtų renginių Baltijos šalyse

Rugsėjo 13–19 d. jau 44-ąjį kartą vyks Lietuvos fotomenininkų sąjungos organizuojamas vienas didžiausių fotografijai skirtų renginių Baltijos šalyse „NIDA. Sutikti fotografiją“, rašoma pranešime spaudai.
Nida 2018
Nida 2018 / Justo Gudeikos nuotr.

Šių metų programoje – 12 teorinių paskaitų, 17 menininkų prisistatymų, 3 parodos, 3 meistriškumo dirbtuvės, du projekcijų vakarai, „Nida-Off“ renginys, gausybė smulkesnių ir spontaniškų įvykių. Šiųmečiame renginyje penktą kartą bus įteikta Neringos savivaldybės įsteigta Mero premija fotografui. Neringos savivaldybė taip stengiasi įvertinti fotografus ir atsidėkoti jiems už ilgalaikį bendradarbiavimą ir nuoseklų krašto garsinimą.

Teorinės paskaitos yra tapusios pagrindine simpoziumo „NIDA. Sutikti fotografiją“ ašimi, ir tai leidžia menininkams ne tik suvokti savo kūrybą platesniame vizualiosios kultūros kontekste, bet ir susipažinti su naujomis kūrybos interpretacijomis bei vertinimais. Renginio dalyviai šiemet klausysis tokių Lietuvos akademinio pasaulio lyderių kaip Agnė Narušytė, Natalija Arlauskaitė, Skaidra Trilupaitytė, Valentinas Klimašauskas, Monika Krikštopaitytė, Virginijus Kinčinaitis, Tomas Pabedinskas, Arvydas Grišinas ir kt. įžvalgų.

Donato Stankevičiaus nuotr./„NIDA 2020“ Mero premijos iteikimas
Donato Stankevičiaus nuotr./„NIDA 2020“ Mero premijos iteikimas

Taip pat bus galima išgirsti svečių iš užsienio pranešimus. Sonia Voss pristatys savo kuruotą projektą apie Rytų Vokietijos fotografiją Arlio fotografijos festivalyje, kuris, beje, ateinančiais metais bus pristatomas Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG). Indrekas Grigoras kalbės apie senosios fotografijos rekonstektualizavimą ir parodos „Sidabro merginos“ kuravimą. Inga Bruverė, Rygos fotografijos bienalės įkūrėja, pasakos apie savo renginį ir kintančią meno sceną, o Danijos fotografijos centro direktorė Kristine Kern pristatys Šiaurės šalių fotografijos kaitą per paskutinius dešimtmečius.

Teorines paskaitas seminare keis popietiniai vizualiniai menininkų prisistatymai, kuriuose autoriai ne tik demonstruos savo sukurtus darbus, bet kartu ir kalbės apie kūrinių atsiradimo intencijas bei prielaidas. Šiuose susitikimuose bus galimybė pabendrauti su menininkėmis ir menininkais – Laisvyde Šalčiūte, iš Olandijos trumpam grįžtančia Indre Urbonaite, šiais metais tik per atstumą bendrausiančia Jessica Backhaus, būsimu Venecijos bienalės atstovu Lietuvai Robertu Narkumi, per visą pasaulį nuskambėjusio projekto „Laidotuvių traukinys“ autoriumi Reinu Jelle’iu Terpstra, tarpdisciplininiais menininkais – Andrejumi Polukordu, Gerda Paliušyte, Fulbraito stipendijos laimėtoju Jonu Kulikausku iš JAV. Taip pat bus pristatytos dvi fotografijos rezidencijos iš Kauno ir Klaipėdos.

Jau ne pirmą kartą buvo rengtas atviras konkursas projekcijų vakarui tema „Naujos ribos“. Dvidešimt atrinktų fotografijų serijų bei videodarbai buvo įtraukti į projekcijų vakaro programą. Komisijai buvo svarbi plati temos interpretacija ir platesnis požiūris į fotografijos medijos temą. Autorius iš Naujosios Zelandijos Chiragas Jindalis surinko daugiausia balų – jo prisistatymą bus galima išgirsti paskutinę simpoziumo dieną. Renginyje taip pat dalyvaus ir savo kūrybą pristatys praėjusių metų projekcijų vakaro temai „Virus“ laimėtoja Ludovica Bastianini.

Penktadienio vakarą pakviesime į Arlio fotografijos festivalio (Arles Les Rocontres de la Photographie) organizuojamo „Louise Roederer Discovery Award“ konkurso jauniems fotografams finalistų darbų projekcijų vakarą. Projekciją pristatys konkurso kuratorė Sonia Voss.

Organizatorių nuotr./Seminaras Zundoje, 1981
Organizatorių nuotr./Seminaras Zundoje, 1981

Parodos šiais metais vyksta trijose vietose: Rašytojo Thomo Manno memorialiniame muziejuje, Kuršių nerijos istorijos muziejuje ir K.Mizgirio gintaro galerijoje-muziejuje.

Ant Thomo Manno memorialinio muziejaus (Skruzdynės g. 17) laiptų atsidarys Remigijaus Treigio darbų lauko ekspozicija „Krantas, keturios stotelės“. Specialiai 44-ajam fotografų simpoziumui „NIDA. Sutikti fotografiją“ sukurti darbai nenutolsta nuo R.Treigio kūrybinės specifikos ir lieka pamario dienoraščiais. Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53) atidaroma Vaclovo Strauko fotografijų paroda „Paskutinis skambutis“.

Ši mokyklai skirta serija buvo kurta 1970–1987 metais. Ji buvo mėgstama ir populiari sovietiniais laikais, bet nepraranda žavesio ir šiandien. Gintaro galerijoje-muziejuje (Pamario g. 20) bus eksponuojama Kazimiero Mizgirio fotografijų paroda. Nidoje gyvenantis ir smėlio kopas fotografuojantis Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys K.Mizgiris ne kartą prasitaręs, kad yra Kuršių nerijos kopų metraštininkas. Renginio metu bus pristatyta ir nauja autoriaus išleista knyga. 2020 m. K.Mizgiriui buvo įteikta Neringos mero premija už ilgalaikę fotografinę veiklą.

Trys menininkai simpoziume ves meistriškumo dirbtuves: Romualdas Požerskis kalbės apie ilgalaikių fotografijos projektų peripetijas, Artūras Šeštokas šiais metais vėl dalinsis analoginių procesų paslaptimis, o Visvaldas Morkevičius provokuos dalyvius, įvairiais kūrybinio proceso momentais skatindamas išeiti iš savo komforto zonos.

Vakarais ir naktimis, kaip ir visuomet simpoziume „NIDA. Sutikti fotografiją“, bus rengiami neformalūs pokalbiai, dalijamasi patirtimi bei informacija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai