Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„ArtVilnius’22“ naujienos: ekologija, rudens data ir paraiškos

Didžiausia ir seniausiai veikianti tarptautinė šiuolaikinio meno mugė Rytų ir Šiaurės Europoje, „ArtVilnius“ jau 13-ą kartą grįžta į parodų ir kongresų centrą „Litexpo“. Iš vasaros galutinai tapusi rudens renginiu, mugė vyks spalio 7–9 dienomis ir jau dabar laukia dalyvių paraiškų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Meno mugė „ArtVilnius“
Meno mugė „ArtVilnius“ / Organizatorių nuotr.

Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“ per savo trylikos metų veiklos laikotarpį kokybiškai išaugo ir nėra vien tradicinė galerijų meno mugė. Renginio organizatoriai daug dėmesio skiria Baltijos šalių rinkai aktyvinti, meno ir verslo sinergijai, kontaktams megzti, renginio išskirtinumas ir veikla regioniniu atžvilgiu suformavo nuolatinę ir stiprią meno institucijų, galerijų, menininkų, kolekcionierių ir verslo partnerių bazę.

„ArtVilnius“ turinys yra išskirtinis kitų aplink veikiančių tarptautinių mugių kontekste. Pabrėždami meno edukacijos svarbą, kasmet lankytojus supažindiname su pasaulinio garso projektais ir menininkais bei idėjomis tiek analogų Rytų ir Šiaurės Europos mugėse neturinčioje Projektų zonoje, tiek skulptūrų, instaliacijų parodoje „Takas“. Mugės metu organizuojame diskusijų, paskaitų, pokalbių programą ir kitus papildomus renginius“, – teigė meno mugės vadovė ir Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė Diana Stomienė.

Tema ekologija, dėmesys instaliacijai ir skulptūrai

„ArtVilnius’22“ tema – ekologija ir specialus dėmesys bus skiriamas instaliacijos ir skulptūros žanrams. Šią temą pasiūlė šiemet mugės nekomercinę Projektų zoną pakviestas kuruoti garsus šiuolaikinio meno kuratorius ir rašytojas Valentinas Klimašauskas, kuris yra vienas iš 14-osios Baltijos šiuolaikinio meno trienalės ŠMC kuratorių, o 2019 m. kartu su Inga Lāce kuravo Latvijos nacionalinį paviljoną Venecijos bienalėje.

Pasak kuratoriaus, ekologijos tema neatpažįstamai pakeitė planetos ir, neabejotinai, globalaus bei vietinio šiuolaikinio meno veidą. „Atitinkamai, suvokdami, kad ekologija yra persipynusi su sociopolitinėmis kategorijomis bei pasireiškia įvairiausiomis išraiškomis, šios temos kontekste norėtume atkreipti dėmesį ir išskirti instaliacijos bei skulptūros žanrus.

Skulptūra ir instaliacija „išplėstame lauke“ dažnai persidengia su ekologija persipynusiais aplinkos meno, pasaulio kaip procesualaus meno kūrinio fenomenais. Kartu, pasinaudojant ekologijos diskurso pliuralizmu ir talpumu, tai ir gana palanki galimybė reinterpretuoti tiek įvairių menininkų kūrybą, tiek ekologijos sampratą, tiek keisti tvarumo link savo institucijos veiklą“, – teigė V.Klimašauskas.

Šiame kontekste projektų zona prisistatys su projektu „Karščiuojantys kūnai arba jei civilizacijas kurtų menininkai ir muziejai“, kuris veiks kaip galimybė kartu su regioniniais instituciniais partneriais ir pakviestais menininkais sukurti laikiną utopinį urbanistinį meno ir muziejų mikrokvartalą.

Viena po kitos pasaulį krečiančių ekologinių, sociopolitinių ir kitokių krizių kontekste bus bandoma kelti klausimus – ar mūsų vis dar laukia ateitis, ar mes vis dar pajėgūs kurti vizijas, kokios aplinkos ir manifestacijos vis dar gali būti laikomos vizionieriškomis arba ką galime pasiskolinti ar priminti sau iš praeities?

Ekologijos tema ir dėmesys instaliacijos ir skulptūros žanrams atsispindės visame „ArtVilnius’22“ kontekste, tiek galerijų, tiek projektų zonos, tiek diskusijų programoje.

„ArtVilnius’22“ programa

Kasmet „ArtVilnius“ dalyvauja apie 60 meno galerijų iš 15–20 šalių (Vokietija, Estija, Latvija, Lenkija, Ukraina, Lietuva, Baltarusija, Olandija, Rusija, Italija, Prancūzija etc.). Norinčiųjų dalyvauti mugėje galerijų paraiškas peržiūri ir atrenka iš meno kritikų ir meno rinkos ekspertų sudaryta vertinimo komisija, taip užtikrinant mugėje esančių galerijų profesionalumą. Mugę kasmet aplanko apie 23 tūkst. lankytojų, renginys labai plačiai nušviečiamas tiek Lietuvos, tiek užsienio žiniasklaidoje. „ArtVilnius’22“ jau 13-ą kartą vyks didžiausiame Baltijos šalyse parodų ir konferencijų centre „Litexpo“, trijose pagrindinėse salėse bei lauke, iš viso apimdamas 12 000 kv. m plotą.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’21“ spaudos konferencija
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’21“ spaudos konferencija

Tradiciškai lankytojus kvies skulptūrų, instaliacijų ir performansų paroda „Takas“, kurios vairą šiemet jau antrą kartą perims kuratorius Vytenis Burokas – menininkas, parodų ir edukacijos Nacionalinėje dailės galerijoje kuratorius, vienas iš parodos „JCDecaux premijos“ kuratorių, Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros dėstytojas.

„ArtVilnius’22“ metu iš tarptautinių meno ekspertų sudaryta komisija ir lankytojai išrinks geriausius mugės dalyvius: galerijas, menininkus ir kūrinius. Interaktyvioje LRT studijoje vyks meno diskusijos, paskaitos ir pristatymai, pradedantiems meno kolekcionieriams bus pristatytas Jaunojo kolekcininko stendas. Į turus po mugę kvies menotyrininkai, o negalintieji apsilankyti „Litexpo“ po mugę galės pasivaikščioti 3D virtualiame ture.

Laukiama paraiškų

Meno galerijos, norinčios dalyvauti spalio 7–9 dienomis vyksiančiame „ArtVilnius’22“, jau gali teikti paraiškas, kurios bus priimamos iki gegužės 30 dienos. Organizatoriai paraiškų laukia ir iš individualių menininkų, norinčių dalyvauti parodoje „Takas“.

Daugiau informacijos apie paraiškų procesą rasite mugės interneto puslapyje. „ArtVilnius’22“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, mecenatas – advokatų kontora „Cobalt“, ypatingasis partneris – „Lewben“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai