Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Automobilio kvapukus-eglutes dailininkė pavertė paveikslu: ką jis reiškia?

Šiuo metu „Nacionalinėje dailės galerijoje“ vyksta paroda „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“. Parodoje eksponuojamas išskirtinis jaunosios menininkės Eglės Norkutės darbas „Kvepia kaip...“. Jame pavaizduoti vienas šalia kito sukabinti automobilių kvapukai-eglutės. Pokalbio metu pašnekovė atskleidė tikrąją eglučių reikšmę bei papasakojo, kaip darbas susijęs su laisvalaikiu.
Eglė Norkutė
Eglė Norkutė / Ryčio Šeškaičio, Gintarės Grigėnaitės/ NGD nuotr.

Paveikslą išrinko kuratorė

Paveikslo autorė dalinasi, kad šio savo darbo ją radusiai kuratorei Godai Aksamitauskaitei nesiūlė. Pakviesta sudalyvauti parodoje ji tiesiog parodė, ką yra nutapiusi. Visgi kuratorė iš to, ką parodė dailininkė, neišsirinko nė vieno. „Ji pasižiūrėjo į kitus mano darbus ir išsirinko du: kolekcija akmeninių brangakmenių – kiaušinių, o kitas buvo „Kvepia kaip...“ – tapytoja.

Paveikslo autorė džiaugiasi, kad į jos darbus G.Aksamitauskaitė pažvelgė kitu kampu: „Menininkui naudinga gauti talentingą kuratorių, kuris rekontekstualizuoja tavo darbus. Tu iš karto praturtėji nuo interpretacijų.“

Gintarės Grigėnaitės/ NDG nuotr./Dešinėje – Eglės Norkutės darbas „Kvepia kaip...“ eksponuojamas parodoje „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX-XXI a. Lietuvos dailėje“
Gintarės Grigėnaitės/ NDG nuotr./Dešinėje – Eglės Norkutės darbas „Kvepia kaip...“ eksponuojamas parodoje „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX-XXI a. Lietuvos dailėje“

Nutapė „asmenybės sluoksnius“

E.Norkutė savo paveiksle nutapė populiarius automobilių kvapukus "eglutes". Vienoje jų stebėtojas nukeliamas į kalnuotą ežero vietovę, esančią medžių apsuptyje. Eglutė dengia dar keturis, skirtingų raštų kvapukus. Menininkė 15min paaiškino, kad tai yra asociacija į ją pačią.

Pirmasis sluoksnis simbolizuoja „kičinį peizažą“, o už jo kyšo mažiau patrauklūs sluoksniai.

„Mano vardas Eglė. Taigi galima žiūrėti į šį darbą, kaip į pašieptą autoportretą. Skirtingai kvepiančių eglučių siluetai yra tartum asmenybės sluoksniai, kurie susimaišę kartu sudaro kažkokį sunkiai nusakomą kvapų kratinį“, – dalijosi tapytoja.

Tačiau kvapukai įkūnija ne tik „asmenybės sluoksnius“. Jie taip pat simbolizuoja skirtingus autorės tapybos stilius. Anot dailininkės, pirmasis sluoksnis simbolizuoja „kičinį peizažą“, o už jo kyšo mažiau patrauklūs sluoksniai: grubus asfaltas, šlapias kailis ir kt.

Ryčio Šeškaičio nuotr./Dešinėje – Eglės Norkutės darbas „Kvepia kaip...“ Pamėnkalnio galerijoje
Ryčio Šeškaičio nuotr./Dešinėje – Eglės Norkutės darbas „Kvepia kaip...“ Pamėnkalnio galerijoje

Įkvėpimas – Bobas Rossas

„Kvepia kaip...“ autorė mėgsta savo kūriniuose cituoti kitų autorių darbus. Tai leidžia jai priversti stebėtoją į rimtus dalykus pažvelgti visai nerimtai. Arba atvirkščiai – nerimtus dalykus priimti rimtai. Taigi šis paveikslas – nėra išimtis.

Šiame darbe yra cituojamas Bobas Rossas – vienas garsiausių praeito amžiaus tapytojų, šlovę pelniusių vesdamas kassavaitinę laidą JAV. Joje jis per pusvalandį parodydavo, kaip reikia sau nutapyti raminantį paveikslą. Jo tapyba paremta keliais tapybiniais efektais, uždėtais vienas ant kito, kurių nemoko aukštosios dailės mokyklos.

„Kvepia kaip“ paveikslą E.Norkutė nutapė pasinaudodama B.Rosso įkvėpimu: „Peizažą tapiau girdėdama Bobo raminantį balsą, sekdama jo step-by-step gidą, jausdama, kokią šventvagystę darau – juk esu profesionali tapytoja ir neturėčiau sekti mėgėjams skirtais tutorials.

Wikipedia Commons nuotr./Bobas Rossas
Wikipedia Commons nuotr./Bobas Rossas

Šiuo darbu autorė iškelia klausimą: ar tapyba yra kaip pašaukimas, labai rimtas užsiėmimas, o gal kaip tik į ją galima žiūrėti kaip į laisvalaikį? Juk B.Rossas atvėrė kelią tūkstančiams žmonių į tapybą, parodė jiems, kaip per pusvalandį nutapyti tobulus paveikslus. O pačios E.Norkutės tapyba net nepanaši į laisvalaikio užsiėmimą: „Kiekvienas potėpis ir paveikslo elementas visada gerai apgalvojamas, o procesas – kupinas įtampos.“

Jaučiasi įvertinta

Paveikslo eksponavimas galerijoje autorei tapo svarbiu gyvenimo įvykiu. Dailininkė kurti pradėjo visai neseniai – 2016 metais. „Tuo metu atrodė, kad mano pripažinimas niekada neateis. Bet dabar, kai pasižiūriu atgal, galiu pasidžiaugti, kad vos po kelerių metų mano darbas buvo įvertintas“, – sako E.Norkutė

Tapytoja ne tik dalijasi savo pasiekimais, tačiau nepamiršta įvertinti ir kitų: „Reikia džiaugtis, kad yra ir jaunų menininkų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai