Būtent taip ir nutiko jai juodžiausiu gyvenimo laikotarpiu, kai dėl prasidėjusio karo Ukrainoje nebegalėjo dirbti pagal įgytą gastroenterologės profesiją.
„Atsigręžusi į vaikystę, prisiminiau, kaip mėgau lėles, kad piešti gražiai mokėjau, pamėginau kurti lėles, mane tai ir išgelbėjo, na, ir gelbsti iki šiol“, – sakė studiją „Seratonin“, kurioje ir gimsta interjerinės lėlės, įkūrusi menininkė.
Jos ir kitos lėlininkės, panevėžietės, taip pat medikės, Daivos Klingaitės-Jociunskienės kūrinius, pasakojančius apie taip visų laukiamus stebuklus, kalėdinėje parodoje jau galima išvysti Europos Parlamento narių A.Kubiliaus, R.Juknevičienės ir L.Mažylio biuro languose Vilniuje (Gedimino pr. 56).
Paslaptimis ir stebukliniais motyvais įtraukiantis lėlių-elfų, avinčių raudonas kurpaites, nykštukų, fėjų ir angelų pasaulis atsiveria ne tik vidun užsukusiems, bet ir skubriu žingsniu pro šalį skubantiems Gedimino prospekto praeiviams.
Stabtelėję detalesniam žvilgsniui parodoje išvys angelą, krentančių snaigių gūsį, svajingą lietuvaitę, elfus ir pačią tikriausią žiemos pasaką.
Interjerinių lėlių kūryba gelbsti ir nuo perdegimo, ir nuo sunkių laikų.
„Netiesa, kad su lėlėmis žaidžia tik mažos mergaitės. Manęs jas sukurti labai dažnai prašo ir jų mamos ar tėčiai: stebuklinis pasaulis įtraukia skirtingas auditorijas“, ‒ šypsojosi interjerines lėles kalėdinei parodai kūrusi ukrainietė O.Norvilienė.
Dešimties metų kūrybos patirtį šioje srityje turinti ir kitiems meistriškumo pamokas vedanti lėlininkė neslėpė, kad didžiausias jos veiklos privalumas – terapinis, gydantis ir atstatantis sielos žaizdas.
„Bet kokia kūryba leidžia nusiraminti, atgauti tikėjimą ir prarastą saugumo jausmą. Jei nesate to išmėginę, prisiminkite, kas jums patikdavo vaikystėje, ir pamėginkite prie to sugrįžti, kada sunku“, – kvietė medikų šeimoje gimusi ir augusi ukrainietė, kurią į renginį atlydėjo šioje veikloje visad palaikantis sutuoktinis.
Stebuklo vis dar laukia
Interjerinių lėlių parodos atidaryme Vilniuje gyvai dėl nenumatytų aplinkybių (užstrigimo Frankfurto oro uoste) sudalyvauti gyvai nespėjusi Europos Parlamento narė R.Juknevičienė lėlių autores sveikino per nuotolį.
Pasveikinimo kalbą nuo ukrainietiško „Slava Ukraini“ ir apgailestavimo, kad nepavyko prisijungti gyvai Vilniuje, pradėjusi europarlamentarė sakė, kad ukrainiečių tauta, ir visi ją palaikantys, didžiausio stebuklo vis dar tebelaukia. O kol jis įvyks, labai svarbu tęsti tai, kas pradėta šiemet, taip pat ir emociškai bei fiziškai stiprinančias veiklas.
Būtent į jas ir kvietė atsigręžti parodą surengusios medikės-lėlininkės, kūrybos įsitvėrusios sunkiausiu ir tamsiausiu savo gyvenimo periodu.
Renginio metu lėlininkė iš Panevėžio D.Klingaitė-Jociunskienė susirinkusiems atskleidė, kad dėl ilgų darbo valandų, naktinių budėjimų medicinos įstaigoje jai buvo kilę perdegimo savo veikla simptomai.
O į vietas viskas stojo atradus lėles, tuomet pasibaigus pamainai Vilniaus universitetinės ligoninės skyriuje, Daiva nerdavo į kūrybos erdves.
Jos kuriami personažai šarmingi, atėję iš sapnų, vaikystės pasakų. Išraiškingos jų figūros ir mimikos stebina savo individualizmu ir net filosofine potekste, na, ir kuria tikrumo iliuziją.
Kiekviena Daivos kurta lėlė pasakoja vis kitą istoriją ‒ seka savo pasaką, kurios moralą leidžiama susikurti ir pačiam žiūrovui.
Apie lemtingą pažintį
Savo pažintį su lėlininke iš Ukrainos D.Klingaitė-Jociunskienė vadino lemtingu lūžiu, leidusiu geriau pažinti ir atskleisti save, atstatyti prarastą pusiausvyrą gyvenime, na, ir išmokusia kurti fantastiško grožio interjerines lėles (Daiva buvo viena iš medikių, kuri vyko padėti sužeistiesiems į Ukrainos ligonines, delegacijoje).
Žinoma, kad jos, kaip lėlininkės, talentas atsiskleistų, Daiva daugybę valandų technikos subtilybes aiškinosi internete, vėliau žinias gilino įvairiuose kursuose.
V.Žemkalnio gimnaziją baigusi panevėžietė su lėles kuriančia O.Norviliene ‒ gastroenterologe iš Ukrainos ‒ susipažino jos įkurtoje studijoje „Seratonin“, taip ir prasidėjo kūrybinė jų dviejų kelionė po kūrybines parodas.
Vieną tokių parodų autorės yra surengusios praėjusiais metais Panevėžyje: „Taip pat sukūrė Kalėdų pasaką mūsų biuro languose“, ‒ prisiminė R.Juknevičienė.
Į kalėdinį šurmulį oro uostuose neįkliūti linkėjusi europarlamentarė pasidžiaugė, kad šventinė nuotaika jaučiasi jau ne vien Strasbūre, bet ir Vilniaus languose ir vitrinose. Taigi neužmirškite į juos žvilgtelėti, ypač žingsniuodami Gedimino prospektu.