Į Dubingius atkeliauja dizainerės Julijos Janus stilizuotų istorinių kostiumų paroda „Slapta meilė“

Garsioji meilės istorija tarp Lietuvos ir Lenkijos sostų įpėdinio Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės prasidėjo 1543 metais. Ketverius metus trukę slapti ryšiai po 1547 m. vasarą įvykusių tuoktuvių tapo vieša, visų aptarinėjama tų dienų aktualija, rašoma pranešime spaudai.
Stilizuotų istorrinių kostiumų paroda „Slapta meilė“
Stilizuotų istorrinių kostiumų paroda „Slapta meilė“

Ši trumpa karališkos meilės istorija lig šiol neužmiršta ir net po penkių šimtų metų įkvepia kūrėjus, randa atgarsį naujose formose. Dubingių festivalio „Pasveikinti karalienę Barborą“ antrąjį vasaros mėnesį atidaro Julijos Janus stilizuota XVI a. valdovų kostiumų paroda „Slapta meilė“. Įspūdingi kostiumai dviem mėnesiams įsikurs Dubingių Asvejos regioninio parko Lankytojų centre.

Paroda „Slapta meilė“ yra šiuolaikinio žmogaus refleksija į XVI amžiaus Lietuvos valdovų ceremonijų kostiumą. Parodoje bus demonstruojami du vyriški ir du moteriški kostiumai. Šiuos kostiumus Julija Janus kūrė drauge su Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos drabužių konstravimo ir siuvimo studijų studentais bei dėstytojais. Stilizuota XVI a. valdovų aprangos interpretacija simboliškai sujungia dabartį su praeitimi ir suteikia jai naują pavidalą.

„Atidžiai studijavome tapytuose portretuose užfiksuotus Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės kostiumus bei italų renesanso ceremoninio kostiumo madą. Didžiausias kūrybinis iššūkis buvo sugalvoti, kaip atvaizduoti ano meto kostiumų proporcijas, panaudojant šiuolaikines medžiagas ir priemones.

Pasirinkome baltą gipso spalvą ir atsisakėme kitų spalvų, kad visas dėmesys būtų sutelktas į proporcijas. Kadangi kūrybiniame procese dalyvavo ir jaunimas, tam tikri kostiumo elementai įgavo kiek ironišką atspalvį, bet tai tik priartina ir leidžia sukurti emocinį tiltą tarp šių laikų ir XVI a. herojų. Taip sukūrėme labai įdomius, iškilmingus ir šiems laikams tikrai fantastinius kostiumus - skulptūras, kuriuos šiandien apsivilkti išdrįstų greičiausiai tik drąsiausios scenos žvaigždės“, – kostiumų gimimo istoriją pasakoja Julija Janus.

Puošnūs iškilmių kostiumai ir tuomet nebuvo dėvimi kasdien, jais valdovai vilkėdavo tik specialiomis progomis arba pozuodami tapant reprezentacinį portretą, nes kompleksinis rūbas buvo gana sunkus, galėjo sverti apie 10 kilogramų. Kostiumai buvo siuvami iš natūralaus aksomo bei šilko. Moterišką kostiumą sudarė keli sluoksniai sijonų ir pasijonių, vyrai papildomai vilkėdavo apsiaustus. Dažnai kostiumai buvo pamušti kiškių ar voverių kailiukais, mat akmeninės pilių ir rūmų menės buvo šaltos net ir karščiausią vasaros dieną.

Barboros Radvilaitės gyvenimo laikotarpiu itin madingi buvo perlai, o ir pati Barbora mėgo perlų aksesuarus bei jais puošti savo rūbus. Tai labai ryškus mūsų širdžių karalienės identiteto bruožas. Perlų motyvas matomas ir „Slaptos meilės“ kostiumuose. Parodos metu virtualiai bus galima kiekvienam „pasimatuoti“ adaptuotą Barboros Radvilaitės karūnavimo nuometą – perlų karūną.

Parodos „Slapta meilė“ atidarymas įvyks liepos 1-ąją dieną 14 val. Asvejos regioninio parko Lankytojų centre, Radvilų g. 1, Dubingiuose. Atidarymo metu dizainerė Julija Janus pristatys stilizuotus kostiumus, papasakos daugiau įdomių faktų apie nemirtingą karalienės Barboros meilės istoriją. Paroda Dubingiuose veiks iki rugsėjo 3 dienos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis