Į Lietuvą atvežta lietuvių kilmės urugvajiečio G.Vuljevo paroda „Trilogija“

Dailininkas Gabriel Vuljevas Tupciauskas – trečiosios kartos urugvajietis, gimęs lietuvių išeivių šeimoje. Jo giminės istorija Urugvajuje prasideda XX a. pradžioje, su antrąja lietuvių emigracijos banga. Veikiamas Pietų Amerikos aplinkos bei lietuvių bendruomenės papročių pulso, autorius išvystė savitą, puikiai atpažįstamą tapybos manierą, su kuria susipažinti atsirado galimybė ir Lietuvoje.
Gabriel Vuljevas
Gabriel Vuljevas / Asm.archyvo nuotr.

Sausio 6 dieną Užupyje įsikūrusioje „AP galerijoje“ atidaryta spalvinga neokubistinė lietuvių išeivio tapybos ekspozicija „Trilogija“. Lietuvos žiūrovai kviečiami į atidarymo renginį, kuris vyks visai netrukus – sausio 9 dieną. Jo metu bus pristatytas platesnis parodos kontekstas, gyvas pokalbis tarp meno kuratorės Vilmos Jankienės ir dailininko Gabriel Vuljevo. Taip pat – atidarymo performansas, kurį atliks pats autorius. Menininkas Lietuvoje svečiuosis antrą kartą.

Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija
Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija

Šiuolaikiniu primityvistu vadinamas dailininkas neslepia, kad lietuviškos tapatybės permąstymas padarė svarią įtaką ne tik jo asmenybei, bet ir besiformuojančiai plastinei tapybos kalbai. Nuo pat vaikystės skatinamas neužmiršti savo tikrųjų šaknų, Gabriel Vuljevas užaugo besidomėdamas lietuviškais papročiais, senovės mitais, tradiciniu menu. Ieškodamas naujų saviraiškos formų, autorius jas atrado pasinerdamas į savitą ir labai įdomų tarpkultūrinį, socialinį diskursą, kuriame žaismingai pinasi Pietų Amerikos temperamentas su lietuvišku šiaurietiškumu.

Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija
Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija

Jungdamas konstruktyvizmą, primityvizmą ir „pikselinį“ kubizmą, abstrahuotą dviejų skirtingų kultūrų simbolinę kalbą, galbūt net stereotipinius įvaizdžius, dailininkas sukuria įdomų mitologinį, istorinį naratyvą. Naujausioje parodoje „Trilogija“ menininko kompozicijos nestokoja ironijos, (neo)sintetinių spalvų su aiškiai išreikštomis linijomis, paradoksaliai primenančiomis vitražų ar senovinių freskų estetiką. Šis efektas yra neatsitiktinis – autorius garsėja ne tik tapybos darbais, bet ir freskų, gatvės meno kūryba.

Asm.archyvo nuotr./Gabriel Vuljevas
Asm.archyvo nuotr./Gabriel Vuljevas

Spalvos užpildo erotizuotas subjektų formas, persimaišo su atpažįstamais krikščioniškais atributais, pasikartojančiu simboliniu skaičiumi „3“. Trys – tai Urugvajaus lietuvių kartos. Trečias brolis Jonas, iškeliavęs po pasaulį laimės ieškoti. Trys kryžiai ant stilizuoto kankinių kalno, trijų Lietuvos vėliavos spalvų fone. Trys – tai gyvenimo elementai: tikėjimas, moterys, pagunda. O gal – trečiai kartai priklausančio Gabriel Vuljevo asmeninė istorija...

Gabriel Vuljevas gimė 1966 m. Urugvajuje. Nuo 1983 m. tapo aktyvus vietinių ir tarptautinių parodų dalyvis, bendrame kontekste sulaukiantis teigiamų meno kritikų įvertinimų. Autoriaus kūryba buvo pristatyta Urugvajuje, Meksikoje, Ispanijoje, Argentinoje, Italijoje, Čilėje, Peru, JAV, Honkonge ir daugelyje kitų šalių.

Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija
Asm.archyvo nuotr./Paroda Trilogija

2018 m. autorius sukūrė pašto ženklą, skirtą Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio metinių minėjimui.

Pirmoji 2020-ųjų metų „AP galerijos“ paroda „Trilogija“ atidaroma sausio 6 d. ir veiks iki sausio 26 dienos. Atidarymo renginys, kurio metu žiūrovai turės progą susitikti su iš Urugvajaus atvykusiu Gabriel Vuljevu, vyks sausio 9 d. 19 val. „AP galerijoje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis