Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaune atidaryta Prano Gailiaus paroda: „Jis įdomus ne vienai kartai, kaip ir Pablas Pikaso“

Meno mylėtojai kviečiami į Kauną – čia pirmą kartą pristatoma dailininko Prano Gailiaus retrospektyvinė paroda „Gyvenimo scenos“ („Scènes de la vie de Pranas“), kurioje – apie 300 kūrinių. Per du M.Žilinsko dailės galerijos aukštus išsidėsčiusi paroda supažindina su skirtingo laikmečio menininko kūryba. Tiesa, Prancūzijoje žinomas kūrėjas Lietuvoje atrastas vėlai – tik 2004 metais.
 Prano Gailiaus retrospektyvinės parodos „Gyvenimo scenos“
Prano Gailiaus retrospektyvinės parodos „Gyvenimo scenos“ / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

„Pranas Gailius yra XX amžiaus dailininkas, kuris įdomus ne vienai kartai, taip pat kaip ir Pablas Pikaso. Jo kūryba yra labai įvairi. Džiaugiuosi, kad Kauno galerija sugalvojo parodyti jo kūrinius“, – parodos atidarymo metu kalbėjo Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jean-Marie Sani, P.Gailių lygindamas su žmonėmis, tiesusiais tiltus tarp Lietuvos ir Prancūzijos: Oskaru Milašiumi, Algirdu Juliumi Greimu, Emanueliu Levinu.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Jean-Marie Sani
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Jean-Marie Sani

P.Gailius – vienas žinomiausių lietuvių dailininkų pasaulyje. Iš Lietuvos jis išvyko būdamas 17 metų, 1945-aisiais.

Jo vardą – Pranas Gailius, dit Prӓnas – meno pasaulis pradėjo mokytis nuo 1955 metų.

Pirmoji personalinė dailininko paroda Paryžiuje, Galerie du Haut Pavé, sulaukė palankių atsiliepimų spaudoje bei televizijoje ir atvėrė kelią į pripažinimą. Paskui vyko parodos Berlyne, Miunchene, Štutgarde, Tokijuje, Ženevoje, Liuksemburge, Čikagoje, Geteborge. Tačiau gimtajame krašte su jo kūryba pradėta susipažinti gana vėlai.

Pirmoji P.Gailiaus paroda Lietuvoje įvyko tik 2004 m. Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, minint Lietuvos spaudos atgavimo šimtmetį.

Nuo 2004 m. vykstančiose P.Gailiaus darbų parodose buvo galima susipažinti su daugeliu jo kūrybos etapų, tačiau šioje retrospektyvinėje dailininko parodoje pirmą kartą galima išvysti juos visus.

Darbai į Kauną atvežti iš Paryžiaus, o juos paskolino dailininko dukra.

Vienas iš parodos iniciatorių – „Menų tilto“ vadovas, meno mecenatas Edvidas Žukas. Parodos atidarymo metu jis perskaitė ir P.Gailiaus vaikų kauniečiams parašytą laišką, kuriame jie žadėjo Kaune apsilankyti kitų metų sausio mėnesį.

Pirmoji E.Žuko pažintis su P.Gailiumi įvyko seniai – tada, kai dailininkas konsultavo E.Žuko tėvą kolekcionierių profesorių Vladą Žuką.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Edvidas Žukas
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Edvidas Žukas

„Tai buvo prieš 40 metų, Pranas konsultavo tėtį, kaip kolekcionuoti, ką verta (savo kolekcijoje) turėti. 2006 metais aš pirmą kartą aplankiau Praną Gailių Paryžiuje. Jis buvo nuskurdęs ir gyveno iš 700 eurų. 2008 metais surengiau pirmą jo parodą, kuri buvo kolektyvinė, po to – 14 jo parodų įvairiuose miestuose: Kopenhagoje, Londone, Varšuvoje ir kitur. Aš ji globojau, rūpinausi buitimi“, – pasakojo E.Žukas.

Atrinkti kūrinius parodai padėjo kuratorės Kristina Civinskienė ir Iveta Dabašinskienė, vykusios į Paryžių.

„Pranas Gailius yra viens žymiausių ir geriausiai žinomų lietuvių dailininkų, bet Lietuvoje jis atrastas labai vėlai. Vien iš kūrybos gyvenęs dailininkas yra sakęs: mano darbas gali pirkti tie, kuriems patinka pats Gailius.

Ruošdamos parodą mes jo nepažinojome, mums neteko jo sutikti, tad pažintis buvo per kūrinius, o jo kūriniai yra jo biografija. Jo darbuose mes atradome sielą. Tai – optimizmas, pozityvus požiūris į gyvenimą.

Gailius turėjo begalę progų būti dramatišku, liūdnu, nes užaugo beveik be tėvų, paauglystėje patyrė karą, jam padėjo svetimi žmonės, tačiau visų tų dalykų jis ilgai nesinešiojo širdyje, nes, kaip sakė pats, nėra sutvertas kančiai“, – kalbėjo K.Civinskienė.

P.Gailius mirė 2015 metais Paryžiuje, būdamas 87 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?