Kviečiama prisidėti prie Ukrainos menininkės Marijos Prymačenko kūrinių restauravimo

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) ir Jono Karolio Chodkevičiaus paramos ir labdaros fondas skelbia lėšų Ukrainos menininkės Marijos Prymačenko kūrinių restauravimui rinkimo akciją.
Marija Prymačenko „Mergina su kazoku“, 1982
Marija Prymačenko „Mergina su kazoku“, 1982 / © Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“
Temos: 2 Menas Kultūra

„Stebuklinis Marijos Prymačenko pasaulis, legendinis Ukrainos kultūros paveldas nukentėjo nuo karo. Šiuo metu fantastinių gyvūnų, augalų ir žmogiškų personažų patirtas karo žaizdas gydo profesionalios LNDM Prano Gudyno restauravimo centro specialistų rankos. Vien profesionalumo žaizdoms užglaistyti nepakanka, todėl kviečiu visus ir visas susitelkti ir prisidėti prie dar vienos dovanos Ukrainai. Grąžinkime spalvas Marijos Prymačenko pasauliui“, – į akciją jungtis kviečia LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

Paremti kūrinių restauravimą galima pervedant pasirinktą lėšų sumą į Jono Karolio Chodkevičiaus paramos ir labdaros fondo sąskaitą:

Gavėjas J. K. Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondas
Įmonės kodas 305350324
P. Vileišio 18A, Vilnius
Banko sąskaita LT37 7044 0600 0832 3972
Paskirtis „Parama kūrinių restauravimui“

Apie surinktas lėšas bus periodiškai skelbiama LNDM interneto svetainėje ir socialinių medijų paskyrose.

Įmones, norinčias prisidėti prie M. Prymačenko darbų restauravimo, prašoma susisiekti el. paštu parama@lndm.lt

Žaizdos saulėtame pasaulyje

Rugsėjo pradžioje LNDM kartu su partneriais į Lietuvą evakavo Marijos Prymačenko 100 kūrinių kolekciją. Prieš transportavimą kūrinius atidžiai apžiūrėję specialistai įvertino jų būklę.

© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko su sūnumi Fedir, apsupta savo kūrinių, 9 deš. fotografija
© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko su sūnumi Fedir, apsupta savo kūrinių, 9 deš. fotografija

„51 kūrinys buvo pasportuotas ir įrėmintas su organiniu stiklu. 32 kūriniai – tik pasportuoti, pritvirtinti prie nekokybiško kartono pagrindo. 17 ypač pažeistų kūrinių buvo perkloti įvairiu popieriumi. Jų autorinių dažų sluoksnis pakilęs nuo pagrindo, byrantis ar fragmentiškai nutrupėjęs, pakraščiuose gausu įplyšimų“, – pasakoja LNDM Prano Gudyno restauravimo centro eksperto kvalifikacinės kategorijos meno kūrinių ant popieriaus restauratorė Eglė Piščikaitė.

© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Tigras juokiasi“, 1982
© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Tigras juokiasi“, 1982

Restauratoriai netruko suprasti, kad daliai šių karo pabėgėlių reikės skubios pagalbos ir išskirtinio dėmesio, tačiau pirmiausia visus juos reikėjo saugiai atgabenti į Lietuvą. Kūriniai buvo suskirstyti į grupes pagal būklę ir paruošti saugiai transportuoti, jiems pagamintos specialios pervežimo dėžės. Įrėminti kūriniai sudėti vertikaliai, kiekvieną atskiriant amortizuojančia tarpine medžiaga. Pažeisti kūriniai supakuoti į šilkinio popieriaus aplankus ir transportuoti horizontaliai atskiroje dėžėje. Tinkamai supakuoti M.Prymačenko kūriniai sausumos transportu iš Lvivo saugiai ir sėkmingai atvežti į Lietuvą.

Restauravimui prireiks laiko, įgūdžių ir lėšų

Restauravimo metu yra atkuriama originali meno kūrinio būklė, laiko, aplinkos ar žmogaus pažeisti fragmentai. Šiam gydymo ir gijimo procesui būtinas ypatingas atidumas, įgūdžiai ir laikas.

© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Saulėgrąžos (Mieli draugai, dovanoju jums saulę ir saulėtą meną.)“. 1982
© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Saulėgrąžos (Mieli draugai, dovanoju jums saulę ir saulėtą meną.)“. 1982

„Norint parengti tikslią M.Prymačenko kūrinių konservavimo ir restauravimo darbų programą, pirmiausia turi būti atlikti kūrinių technologiniai tyrimai. Naudojant šiuolaikinę įrangą ir pažangius tyrimo metodus – FTIR spektrinę, rentgenofluorescencinę ir mikrocheminę analizę – identifikuojama autorinių dažų rišamoji medžiaga, autorės naudoti pigmentai. Atliekama popieriaus pluošto morfologinė analizė, matuojamas jo rūgštingumas. Kūriniai fotografuojami sklaidytoje matomoje ir ultravioletinėje šviesoje, skenuojami infraraudonųjų spindulių spektre“, – sako LNDM Prano Gudyno restauravimo centro direktorė dr. Jūratė Senvaitienė.

© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Būk prakeiktas, branduolinis kare!“, 1978
© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Būk prakeiktas, branduolinis kare!“, 1978

„Įvertinus M. Prymačenko kūrinių pažeidimų pobūdį ir itin nepatvarią kūrinių atlikimo techniką – tapybą guašu – galima prognozuoti, kad laukia sudėtingi, itin daug laiko, įtampos ir kaštų reikalaujantys restauravimo procesai“, – situaciją aiškina dr. J.Senvaitienė.

M.Prymačenko kūrinius restauruoja Eglė Piščikaitė, Paulius Zovė, Rytė Šimaitė, Jurga Blažytė-Denapienė, Janita Petrauskienė, Dalia Jonynaitė.

LNDM ir labdaros fondas „Marijos Prymačenko šeimos kūrybos paveldas“ pasirašė sutartį dėl šiuo metu LNDM esančių kūrinių restauravimo. Darbai jau yra suskaitmeninti LNDM Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centre.

Marijos Prymačenko kūriniai – nacionalinė Ukrainos legenda

Spalio 15 d. LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidarytoje M.Prymačenko kūrybos parodoje „Dovanoju jums saulėtą meną“ eksponuojama 60 kūrinių iš 100 darbų kolekcijos, evakuotų iš Zaporižios srities dailės muziejaus. Likusius M.Prymačenko kūrinius prižiūri restauratoriai.

© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Ukrainietiška veselė“, 1983
© Labdaros fondas „Marijos Prymachenko šeimos kūrybos paveldas“/Marija Prymačenko „Ukrainietiška veselė“, 1983

Tai pirmasis tokios apimties menininkės pristatymas Lietuvoje.

„Vizionieriška menininkės kūryba yra tapusi legenda ir atpažįstamu ukrainietiškos kultūros simboliu. Savamokslė tautodailininkė yra viena mėgstamiausių šalies menininkių. Jos atvaizdas puošia šalies banknotus, o kūriniai – iliustruotas pasakų knygas, pašto ženklus, animacinius filmukus. Net šešiolika Ukrainos atminties institucijų saugo M. Prymačenko darbų kolekcijas, jos kūrybos parodos rengiamos visame pasaulyje“, – pasakoja viena parodos kuratorių, LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejaus direktorė dr. Ilona Mažeikienė.

Šiuo metu restauruojamus kūrinius bus galima pamatyti tik specialių renginių LNDM Prano Gudyno restauravimo centre metu, o 2025 m. pavasarį – parodoje LNDM Prano Domšaičio galerijoje.

LNDM nuotr./Marijos Primačenko kūrinių atgabenimas į LNDM Prano Gudyno restauravimo centrą
LNDM nuotr./Marijos Primačenko kūrinių atgabenimas į LNDM Prano Gudyno restauravimo centrą

Grąžinkime spalvas Marijos Prymačenko pasauliui – išsaugokime Ukrainos meno paveldą!

Lėšų rinkimo akciją inicijuoja Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Lėšų rinkimo akcijos pagridinis partneris Jono Karolio Chodkevičiaus paramos ir labdaros fondas

Lėšų rinkimo akcijos informaciniai partneriai: LRT, „JC Decaux Lietuva“, „ACM“, „Kautra“, „Forads“, „Sveikatos ekranai“

Lėšų rinkimo akcijos rėmėjai: BTA, „Nova Post“, „Studio libre“, „Baltic Voice“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis