Laiko dvasia – meno kolekcijoje Europos Parlamente

Mažai kam žinoma, kad, Lietuvai tapus ES nare, Europos Parlamentas 2008-2009 m. įsigijo šiuolaikinių Lietuvos menininkų kūrinių, kurių dauguma puošia pagrindinius Europos Parlamento pastatus Briuselyje ir Strasbūre.
A. Griškevičiaus paveikslas „Prieš patekant saulei“ (2008 m.), EP biuras Helsinkyje.
A. Griškevičiaus paveikslas „Prieš patekant saulei“ (2008 m.), EP biuras Helsinkyje. / Europos Parlamentas

Šie kūriniai yra dalis Europos Parlamento meno kolekcijos, kurią sudaro virš 500 darbų.

Europos Parlamento biuro Lietuvoje vadovė Daiva Jakaitė prisimena, kad kolekcijos atranka Lietuvoje buvo viena pirmųjų jos užduočių, smarkiai ją nustebinusi.

„Teko nerti į visiškai naują ir gana tolimą nuo ES kasdienybės sritį – menininkų pasaulį ir meno rinką, surasti profesionalus, kurie pagelbėtų. Bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline dailės galerija, ir ypatingai padedant jos direktorei Jolitai Jablonskienei, pakvietėme Lietuvos dailės atstovus pasiūlyti savo darbus“, – pasakoja D. Jakaitė.

Tuometinėse Europos Parlamento biuro patalpose Vilniuje, Naugarduko gatvėje, buvo pateikta apie dvidešimt menininkų kūrinių, kurių nuotraukos su trumpais aprašymais buvo nusiųstos EP meno komitetui. Šiam atrinkus dešimt darbų, o jų įsigijimą patvirtinus EP kvestoriams ir EP Pirmininkui, buvo organizuojama šio jautraus ir svarbaus krovinio kelionė į Briuselį.

Europos Parlamentas/A. Griškevičiaus paveikslas „Prieš patekant saulei“ (2008 m.), EP biuras Helsinkyje.
Europos Parlamentas/A. Griškevičiaus paveikslas „Prieš patekant saulei“ (2008 m.), EP biuras Helsinkyje.

EP meno kuratoriai atkreipė dėmesį į Algio Griškevičiaus paveikslą „Prieš patekant saulei“, kuriame vaizduojamas spalvingas atrakcionas be lankytojų. Paveikslo anotacijoje teigiama, kad taip užfiksuojama tuštumos ir tylos akimirka, o apleista žaidimų vieta be minios juoko ir šventės tampa nostalgišku prisiminimu.

Vienas įsimintiniausių Europos Parlamento meno kolekcijos darbų – eurą simbolizuojanti sieninė instaliacija „Eurovista“, bendras architekto Leonardo Vaičio ir skulptoriaus Leono Pivoriūno darbas. Ji išsiskiria tuo, kad sulipdyta iš susmulkintų dvylikos ES šalių valiutų banknotų. Pano buvo dovanotas Europos Parlamentui 2004 m., o jį Briuselyje iškilmingai atidengė tuometinis Lietuvos Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas. Šiuo metu „Eurovistą“ galima išvysti EP Altiero Spinelli rūmų Briuselyje pirmame aukšte.

Be jau paminėtų, Europos Parlamente yra šių menininkų darbų: Jono Gasiūno, Kęstučio Grigaliūno (abejų menininkų darbai yra EP rūmuose Strasbūre), Rūtos Katiliūtės, Vilmanto Marcinkevičiaus, Birutės Zokaitytės (EP Henry Spaak rūmai Briuselyje) ir Remigijaus Treigio (EP Altiero Spinelli rūmai Briuselyje). Kitais metais Europos Parlamentas numato papildyti savo rinkinį naujais Lietuvos menininkų darbais.

Europos Parlamentas/V. Marcinkevičiaus paveikslas „Pavargęs žmogus“ (1998), EP Henry Spaak rūmai Briuselyje.
Europos Parlamentas/V. Marcinkevičiaus paveikslas „Pavargęs žmogus“ (1998), EP Henry Spaak rūmai Briuselyje.

Svarbiausia EP šiuolaikinio meno kolekcijos paskirtis – užfiksuoti Europos laiko dvasią, ypatingą dėmesį skiriant kūriniams, kurie atspindi istorinius įvykius, asmenybes bei svarbiausius teorinius, visuomenės ar politikos diskursus. Įsigyjant kūrinius, vertinama, ar jie reprezentuoja savo laikmetį atlikimo technika, estetika ir stiliumi, o jų autoriai yra pripažinti menininkai. Ši kolekcija laikoma viena kultūriškai turtingiausių, joje reprezentuojami menininkai iš visų ES šalių, taip pat iš Ukrainos, Japonijos, Turkijos ir kitų valstybių.

Europos Parlamentas/B. Zokaitytės ofortas „Peizažas“ (2008), EP Henry Spaak rūmai Briuselyje
Europos Parlamentas/B. Zokaitytės ofortas „Peizažas“ (2008), EP Henry Spaak rūmai Briuselyje

EP meno kolekciją 1980 m. inicijavo jo tuometinė Pirmininkė Simone Veil. Aušvico ir Bergen-Belseno koncentracijos stovyklas išgyvenusios, garsios Prancūzijos politinės ir visuomenės veikėjos, pirmosios EP Pirmininkės moters S. Veil biografija yra verta atskiro pasakojimo.

Šiuo metu Europos Parlamente veikia paroda „Menas demokratijoje“, skirta artėjantiems EP rinkimams, kurie Lietuvoje vyks birželio 9 d., o visose Europos Sąjungos šalyse birželio 6-9 d. Paroda prieinama lankytojams užsisakius ekskursiją su gidu EP rūmuose Briuselyje iki 2024 m. birželio pabaigos ir Strasbūre iki 2024 m. rugsėjo 18 d., o visus parodos eksponatus galima apžiūrėti specialioje interneto svetainėje.

Kartu EP siūlo pedagoginę medžiagą mokytojams visomis ES kalbomis, tad parodos darbus galima pristatyti ir mokyklos klasėje.


Kviečiame susipažinti su šia unikalia, nuolat augančia meno kolekcija, sukaupta per 50 metų, įkūnijančių ES laimėjimus ir siekius – spauskite čia.


Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai