„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Legendinis fotografas A.Sutkus: geras portretas – žmogaus veidas, siela, akys

VU dėstytojų portretų bendraautoris legendinis A.Sutkus: geras portretas – žmogaus veidas, siela, akys
Antanas Sutkus ir Artūras Morozovas
Antanas Sutkus ir Artūras Morozovas / Asmeninio archyvo nuotr.

„Fotografui svarbu išsilavinimas, gyvenimiška patirtis, reikia įgyti žmogaus pasitikėjimą, kad jis nesivaržytų. Todėl nors yra posakis, kad fotografija yra atsitiktinumo menas, manau, kad tas atsitiktinumas pasitaiko ne daugiau nei 200 neatsitiktinių pasaulio žmonių“, – neabejoja legendinis fotografas Antanas Sutkus, LR nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Pastaruoju metu vis rečiau fotoaparatą į rankas paimantis fotomenininkas kartu su naujosios kartos fotografu Artūru Morozovu įgyvendino Vilniaus universiteto meninį projektą – dėstytojų portretų seriją „Atverk pasaulį klausimais“, pabrėžiantį artimą mokytojo ir mokinio, studento ir dėstytojo ryšį, skatinantį drąsiai užduoti rūpimus klausimus ir nuolat tobulėti.

„Antanas man nuolat mini, kad labai svarbu fotografuoti žmones, kurie mus supa, mūsų akademinę aplinką. Tad šansas prieiti prie 15 dėstytojų, juos išgirsti ir įamžinti buvo prasmingas iššūkis. Po kiekvienos kelias valandas trunkančios fotosesijos jausdavausi lyg po paskaitos. Nemoku režisuoti ir kurti kadrų, viskas turi vykti natūraliai, tad su kiekvienu dėstytoju kalbėdavomės, klausdavau jų įvairių dalykų ir gaudydavau akimirkas. O Antano profesinė akis ir ilgi dialogai padėjo atrinkti geriausiai žmones atveriančius portretus“, – pasakoja daugiau nei mėnesį dėstytojus fotografavęs A.Morozovas.

A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai
A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai

Bendro projekto idėją įkvėpė daugeliui puikiai žinoma legendinė 1959 m. A.Sutkaus fotografija iš Universiteto gatvės („Maratonas Universiteto gatvėje“), kurią yra įsigijęs Jungtinės Karalystės dainininkas, kompozitorius ir dainų kūrėjas seras Eltonas Johnas. Neblėstantis prisiminimas apie šią ir kitas A.Sutkaus darytas VU nuotraukas paskatino universitetą pakviesti prie meninio projekto prisidėti tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje pripažintą fotomenininką ir jo mokinį.

A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai
A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai

„Šiuo projektu norime atkreipti dėmesį į universiteto idėjai esminį Mokytojo ir Mokinio santykį. Dėstytojo kaip autoriteto, mokytojo, pasirengusio užmegzti autentišką ir nuoširdų santykį su mokiniais, poreikis ir prasmė dar ryškiau atsiskleidė užsitęsusio pandeminio atotrūkio metu“, – sako VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.

Mokinio nuotraukas įdomiau žiūrėti nei savo

Lietuvoje ir pasaulyje daugelį fotoparodų pristatęs A.Sutkus gailisi, kad dabar portretas yra devalvuotas. Jo manymu, be reikalo, nes tai lyg epochos liudytojas. Ne veltui karaliai užsisakydavo portretus, kadaise buvo rengiami net konkursai ir sprendžiama, kas kurs, pavyzdžiui, prezidento portretą.

„Juk geras portretas – žmogaus veidas, siela, akys. Norint padaryti gerą portretą, reikia būti neabejingam tam žmogui“, – teigia legendinis fotomenininkas.

Jis prisipažįsta, kad mokinio nuotraukas įdomiau žiūrėti negu savo. „Man įdomiau, kaip jis mato pasaulį. Su Artūru einame skirtingais keliais, bet ta pačia linkme. Jis yra mano jaunystės kopija“, – apie savo ir mokinio santykį pasakoja A.Sutkus.

A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai
A.Morozovo nuotr./VU dėstytojų portretai

A.Morozovo teigimu, A.Sutkus vis primena, kad turi įvilioti fotografuojamą žmogų į jam priimtiną temą, kur jis laisviau gali reikšti emocijas ir būti savimi. „Žmogaus paveikumas yra žvilgsnyje, stovėsenoje, visa tai turi būti natūralu. Mane domina tas lygmuo, kur gimsta universalus grožis. Kai žiūri į portretą ir negali būti abejingas“, – sako naujosios kartos fotografas.

Šiuo metu visus A.Morozovo ir A.Sutkaus bendros kūrybos ir dialogo metu gimusius dėstytojų portretus galima pamatyti Vilniaus universiteto virtualioje parodoje. Planuojama, kad portretai ir senosios A.Sutkaus dar niekur, jokioje parodoje anksčiau nerodytos VU nuotraukos bus eksponuojamos ir viename iš universiteto kiemų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“