MO muziejus atidaro ilgai lauktą užsienio menininkų kuruojamą parodą „Kodėl taip sunku mylėti?“

Dėl paskelbto karantino kurį laiką nebaigta instaliuoti MO muziejaus paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“ jau greitai atvers duris. Olandijos multimedijų menininkės Saskia Boddeke ir vieno žymiausių visų laikų režisierių Peterio Geenaway'aus specialiai MO muziejaus erdvėms kurta paroda baigiama instaliuoti ir lankytojams bus atvira nuo birželio 20 dienos, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Paroda „Kodėl taip sunku myleti?“
Paroda „Kodėl taip sunku myleti?“
Temos: 2 Paroda MO muziejus

Pirmą kartą užsienio menininkų kuruojama paroda MO muziejuje pati yra meno kūrinys. Tai patyriminė visą muziejaus ekspozicinę salę apimanti instaliacija, kurioje sukurti specialūs garso, šviesos ir netgi lietaus efektai. Kūrėjai specialiai MO erdvėms kūrė videoinstaliacijas, o parodos pasakojimas išplėtojamas pasitelkiant lietuvių menininkų kūrinius iš MO muziejaus ir kitų kolekcijų.

„Dar iki MO muziejaus atidarymo turėjome viziją surengti teatro ar kino režisieriaus sukurtą parodą – meninę instaliaciją, kurioje svarbiausia būtų įtraukiantis patyrimas ir paveikiai papasakota istorija. Todėl be galo džiaugiamės galėdami pristatyti S. Boddeke ir P. Greenaway specialiai MO muziejaus erdvėms sukurtą parodą“, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Itin asmeniškas projektas

Parodoje aktyviai įsitraukusi visa menininkų šeima. S. Boddeke kartu su vyru P. Greenaway abu yra parodos kuratoriai, o joje aktyviai veikia ir jų dukra. Tai paroda, kuri abiem menininkams yra labai asmeniškas projektas.

Parodos instaliacijose pasirodanti veikėja yra įkvėpta jų dukros Pip. Istorijos pasakojimas – parodos poema – buvo sukurta bandant dukrai papasakoti apie pasaulyje vykstančius neramumus, konfliktus, žmonių nesutarimų priežastis vaikui priimtinesne, alegorine forma.

Menininkams nerimą kelia tai, kad jų vaikų kartai tenka susidurti su sudėtingais klausimais ir nevaldomu informacijos srautu. Kiekviena diena atneša vis naujų problemų – pabėgėlių krizių, ekologinių kataklizmų, politinių įtampų.

Parodos klausimai dabar dar aktualesni

Parodos pavadinimas „Kodėl taip sunku mylėti?“ kelia klausimą apie santykį su kitu – kodėl mums sunku suprasti, priimti, nesmerkti kitoniškumo. Tuo pačiu tai ir klausimas apie santykį su savimi – kaip priimti save, kaip rasti pusiausvyrą tarp kartais konfliktuojančių vidinių tapatybių.

Menininkai kurdami parodą išreiškia nerimą dėl nejautrumo migrantų krizei, humaniškumo trūkumo.

„Šiuo metu pamatinius klausimus svarstanti parodos tema įgauna ir didelį aktualumą. Dėl pandemijos valstybių sienos užsidarė – vėl iškilo nacionalinis dėmuo. Taip pat mąstant apie JAV vykstančius protestus“, – priduria M. Ivanauskienė.

Netikėti parodai architektūriniai sprendimai

„Kodėl taip sunku mylėti?“ – tai paroda, kuri reikalavo sudėtingų inžinerinių sprendimų. Be to, norint sukurti visą muziejaus ekspozicinę salę apimančią instaliaciją, sinchronizuojamas garsas, šviesos ir netgi lietaus efektas.

Lietuvių menininkų darbai taip pat eksponuojami netradiciškai. Lankytojai kviečiami patirti parodą lyg filmą – laisvai ir drąsiai judėti erdvėje be konkretaus eiliškumo.

Lankytojai parodą pamatyti gali nuo birželio 20 d. Tą savaitgalį MO muziejus rengs parodos atidarymo savaitgalio MOratoną. Daugiau informacijos – netrukus.

Apie užsienio menininkus

Saskia Boddeke – olandė multimedijų menininkė ir režisierė, daugelio operų pastatymų Nyderlandų nacionalinėje operoje bendraautorė. Naudodamasi technologijomis ji kuria įtraukias patirtis: supa lankytojus projekcijomis, garsais, šviesa, kvapais ir meno objektais. Yra sukūrusi dokumentinį filmą „Greenaway Alphabet“ apie Greenaway‘ų ir jų dukterį Pip.

Nyderlandų nacionalinėje operoje ji dirba nuo 1984 m. ir kaip režisieriaus asistentė yra sukūrusi 48 operas. Su P. Greenaway susipažino ėmusi kartu dirbti prie filmo ir teatro performanso Rosa, a Horse Drama (Roza – drama su arkliu) pastatymo.

Peter Greenaway – vienas garsiausių ir originaliausių britų režisierių, 2014 m. apdovanotas BAFTA apdovanojimu už viso gyvenimo indėlį į britų kino istoriją, 4 kartus nominuotas ir vieną kartą apdovanotas Kanų kino festivalyje, įvertintas daugybe kitų prizų. P. Greenaway kūryboje susipina vaidyba, tapyba, videomenas, instaliacijos, dokumentika. Jis taip pat yra dirbęs ir bendradarbiavęs kartu su kompozitoriais John Cage, Philip Glass, Michael Nyman, Wim Mertens ir kitais.

Garsiausiais P. Greenaway filmais laikomi „Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis“, „Architekto pilvas“. Vienas naujausių jo filmų – „Eizenšteinas Gvanachuate“ (2015), kurio premjera įvyko Berlinalėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų