„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nacionalinėje dailės galerijoje – pasaulinio garso Pietų Afrikos fotografo D.Goldblatto kūryba

Lapkričio 15 d. LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma pasaulinio garso XX a. II pusės fotografo, socialinės dokumentikos meistro Davido Goldblatto (1930–2018) kūrybos paroda „David Goldblatt: (Ne)matomos struktūros“. Joje pristatoma daugiau nei šimtas Karolinos Ziębińskos atrinktų fotografijų, leidžiančių visapusiškai pažvelgti į D.Goldblatto kūrybą.
David Goldblatt. Penkiolikmetis Lawrence‘as Matjee po to, kai jį užpuolė ir sulaikė Saugumo policija. „Khotso House“, De Vilierio gatvė,  Johanesburgas. 1985
David Goldblatt. Penkiolikmetis Lawrence‘as Matjee po to, kai jį užpuolė ir sulaikė Saugumo policija. „Khotso House“, De Vilierio gatvė, Johanesburgas. 1985 / D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė

Tarp parodoje eksponuojamų kūrinių – fotografijos iš svarbiausių menininko serijų, tokių kaip „Kasyklose“, „Afrikanai fotografijose“, „Buksburge“, „Sovetas“ ir „Struktūros“. Menininko darbai Lietuvoje bus pristatyti pirmą kartą. Lankytojai parodą galės aplankyti iki 2025 m. vasario 9 d.

„Atidaroma Davido Goldblatto fotografijų retrospektyva yra dar viena itin ambicinga Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus iniciatyva, kuri drauge su kitomis pastaraisiais metais surengtomis tarptautinėmis parodomis Lietuvoje ir užsienyje, ryškiomis raidėmis įrašo muziejaus vardą tarptautiniame muziejų žemėlapyje.

Esu dėkingas šios parodos partneriams ir profesionaliai Nacionalinės dailės galerijos komandai, kad pasaulyje garsaus fotografijos grando paroda, bylojanti apie humanistines vertybes ir pasekmes, kurios ištinka jas pamynus, atidaroma Vilniuje“, – sako LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

„LNDM Nacionalinė dailės galerija didžiuojasi galėdama supažindinti Lietuvos žiūrovus ir šalies svečius su reikšmingiausiais pasaulio fotografijos klasiko Davido Goldblatto darbais, atsivežtais iš Pietų Afrikos Respublikos. Tai išskirtinė galimybė pamatyti originalius atspaudus ir išgirsti paties menininko pasakojimus apie šias fotografijas.

Šiandien pasaulio meno bendruomenei vis labiau gręžiantis į ne Vakarų šalių modernųjį ir šiuolaikinį meną, ši paroda kreipiasi į mus itin aktualiu postkolonijiniu balsu.

Džiaugiamės itin vaisingu bendradarbiavimu su Lenkijoje gyvenančia ir dirbančia kuratore, šio fotografo kūrybos žinove, kuravusia jo parodą Pompidou centre Paryžiuje, Karolina Ziębińska bei Goodman galerija Johanesburge ir esame dėkingi Davido Goldblatto šeimai už mūsų projekto palaikymą.

D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Skirtinės žemės savininkas su tarno dukra. Vitlandas, Randfonteinas, 1962
D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Skirtinės žemės savininkas su tarno dukra. Vitlandas, Randfonteinas, 1962

2015 m. būdamas Lietuvoje, D.Goldblattas lankėsi ir Nacionalinėje dailės galerijoje – jau tuomet kalbėjome apie jo parodos surengimą Vilniuje. Nuostabu, kad tai iš tiesų įvyko“, – sako LNDM Nacionalinės dailės galerijos direktorė dr. Lolita Jablonskienė.

Svarbi pasaulio fotografijos paveldo dalis

„Realybė mane kažkuo traukia. Ji jaudina, dirgina, vilioja. Noriu prie jos prisiliesti, patirti, išvysti kuo gyviau ir aiškiau. Ne tam, kad įsigyčiau, pasisavinčiau, kolonizuočiau ar panaudočiau, bet kad patirčiau jos esmę ir įkūnyčiau tai fotografijose“, – teigė fotografas D.Goldblattas.

Jo fotografijos, menotyrininkų teigimu, pasižymi socialiniu jautrumu ir politiniu sąmoningumu. Menininkas fiksavo apartheido – valstybinės rasinės diskriminacijos ir segregacijos politikos – vaizdus. D.Goldblatto darbai laikomi itin svarbia XX a. pasaulio fotografijos paveldo dalimi.

Parodoje „David Goldblatt: (Ne)matomos struktūros“ lankytojai išvys monumentalų D.Goldblatto fotografijų ciklą „Struktūros“, pradėtą 1983 m. ir tęstą daugiau nei tris dešimtmečius. Jame matyti dar kolonijinį laikotarpį menanti vizuali Pietų Afrikos viešųjų erdvių ir peizažų istorija.

D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Metodistų susitikimas, kurio metu buvo ieškoma būdų, kaip įveikti juos skiriančius rasinius, kultūrinius ir klasinius barjerus. 1980
D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Metodistų susitikimas, kurio metu buvo ieškoma būdų, kaip įveikti juos skiriančius rasinius, kultūrinius ir klasinius barjerus. 1980

Fotografas, iš žiūrovo reikalaudamas atidos, kviečia įsigilinti ir į grynai praktines įvairių struktūrų funkcijas, ir pastebėti kitus jų formą lemiančius aspektus, per jas atspindimas vertybes ir iš to galinčias kilti pasekmes, taip pat susimąstyti, kaip tokių struktūrų atsiradimas gali paveikti ištisas bendruomenes. Anot paties D.Goldblatto, aplinka, kurią kuriame architektūriniais ir panašiais struktūriniais elementais, „iškalbingai atskleidžia mūsų poreikius, polinkius, įgeidžius ir vertybes“.

Parodoje taip pat pristatomi pirmieji D.Goldblattui pripažinimą pelnę fotografijų ciklai. Nors fotografuoti pradėjo dar paauglystėje, menininkas profesionaliai šios veiklos ėmėsi tik būdamas 33-ejų, kai dirbo įvairioms korporacijoms ir žurnalams, tačiau skyrė laiko ir asmeniniams kūrybiniams sumanymams.

Pirmame brandžiame fotografijų cikle „Kasyklose“, kurtame nuo 1947 m., D.Goldblattas dėmesį sutelkė į aukso kasybos pramonę, kuri buvo Pietų Afrikos ekonomikos pamatas beveik visą XX amžių.

1968 m. cikle „Afrikanai fotografijose“ atskleidė daugiausiai Pietų Afrikos kaimo vietovėse įsikūrusių ir dažnai neturtingų baltųjų šalies gyventojų kasdienybę. Praėjus dešimtmečiui menininkas fotografavo juodaodžius, gyvenusius Sovete, pietvakariniame Johanesburgo pakraštyje įsikūrusiame didžiausiame rasinės atskirties principu suformuotame Pietų Afrikos gyvenamajame rajone.

D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Kolonialistas Cecilis Johnas Rhodesas nuverčiamas nuo sosto po to, kai per studentų protestą „Rhodesas turi kristi“ jo statula buvo apmėtyta žmonių išmatomis. Universitetas sutiko su studentų reikalavimu statulą nugriauti. Keiptauno universitetas. 2015
D.Goldblatto palikimo fondo ir Goodman galerijos nuosavybė/David Goldblatt. Kolonialistas Cecilis Johnas Rhodesas nuverčiamas nuo sosto po to, kai per studentų protestą „Rhodesas turi kristi“ jo statula buvo apmėtyta žmonių išmatomis. Universitetas sutiko su studentų reikalavimu statulą nugriauti. Keiptauno universitetas. 2015

Vėliau fiksavo viduriniosios baltųjų klasės gyvenimą Boksburge, auksakasių miestelyje netoli Johanesburgo.

„Kiekvienoje fotografo serijoje centrinę poziciją užima žmonės, kuriuos D.Goldblattas įamžino jų gyvenamosiose erdvėse, kartu fiksuodamas aplinką, kurią jie suformavo ir kuri formuoja juos. Užuot griebęsis karingos dokumentinės fotografijos retorikos, autorius renkasi iš pirmo žvilgsnio neutralų stebėtojo žvilgsnį, tačiau jame slypi griežta socialinė kritika“, – teigia parodos kuratorė Karolina Ziębińska.

Ryšys su Lietuva

Pasaulinio lygio menininką D.Goldblattą su Lietuva siejo giminystės ryšys – fotografo seneliai litvakai XIX a. pabaigoje gyveno Lietuvoje, Akmenės rajone esančiame Papilės miestelyje. Slegiami nepritekliaus ir vengdami persekiojimų jie emigravo ir įsikūrė Pietų Afrikoje.

Parodos lankytojus pasitiks 2015 m. fotografija, kurią D.Goldblattas sukūrė kartu su šeima lankydamas protėvių gimtąsias vietas Lietuvoje ir Latvijoje. Joje matyti memorialinis akmuo, kuriuo įamžintas nacių įvykdytas 50 žydų ir 5 lietuvių nužudymas Papilės miške.

Parodą užbaigia kito akmens – Willemo Boshoffo skulptūros „Mąstymo akmuo“ (angl. – „Thinking Stone“) – fotografija, padaryta Laisvosios valstijos universitete Blumfonteino mieste. Čia iki šiol jaučiami 46 metus trukusio apartheido ir jo metu vykdytos griežtos rasinės segregacijos padariniai. Akmuo simbolizuoja viltį, kad galima sukurti labai įvairią, bet kartu ir vieningą visuomenę.

D.Goldblattas įvertintas aukščiausiais pasauliniais apdovanojimais, tarp kurių ir Tarptautinio fotografijos centro (ICP) Niujorke apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus. Jo kūryba buvo pristatyta pagrindinėse pasaulio meno institucijose: Nacionaliniame Georges՚o Pompidou meno ir kultūros centre Paryžiuje, San Fransisko modernaus meno muziejuje, Niujorko žydų muziejuje, Modernaus meno muziejuje (MoMA) Niujorke ir kt.

Paroda suorganizuota bendradarbiaujant su Johanesburge įsikūrusia Goodman galerija, kuri D.Goldblatto šeimai padeda rūpintis jo kūrybinio palikimo saugojimu ir sklaida pasaulyje.

Parodą lydi renginių ir speciali edukacijų programa, kurią NDG įgyvendina kartu su „Artscape“ ir „Sienos grupe“.

Paroda „David Goldblatt: (Ne)matomos struktūros“ LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje bus eksponuojama kartu su kito Pietų Afrikoje kūrusio, su Lietuva susijusio menininko Prano Domšaičio darbų paroda.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“