Norėdami pagerbti socialinės žiniasklaidos amžiaus autoportretus, Tommy Hontonas ir Tairas Mamedovas šį sekmadienį Los Andžele atidaro Asmenukių muziejų – interaktyvią parodą, nagrinėjančią tokių nuotraukų istoriją ir kultūrinį reiškinį.
O žmonėms, kurie mano, kad jei akimirka nebuvo nufotografuota, tai jos gal ir iš viso nebuvo, gera naujiena bus ta, kad Asmenukių muziejuje asmenukės yra privalomos.
45 metų renginių planuotoja Lori Nguyen sakė, kad labai dažnai asmenukių nedaro, nes „nėra superjauna“.
Tačiau kita lankytoja, Nina Crowe, sakė, kad pasidaro „po asmenukę per dieną“.
Nė viena iš jų nepraleido progos pasidaryti kelias asmenukes naujajame muziejuje, įskaitant parodą, kuria atkartojamas vaizdas ant aukščiausio Los Andželo pastato stogo.
Tereikia asmenukių darymui skirtos lazdos, grimasos „Aš bijau aukščio“ ir rezultatas bus labai tikroviškas.
Paroda prasideda nuo veidrodžių, labai įprasto asmenukių atributo.
Vis dėlto T.Hontonas ir T.Mamedovas šią koncepciją vertina daug plačiau. „Asmenukių istorija yra stebėtinai turtinga, ji siekia tiek, kiek žmonės kuria meną“, – sakė T.Hontonas.
„Rembrandtas nutapė šimtus autoportretų, Albrechtas Dureris penkis, Van Goghas dešimtis. Noriu pasakyti, ir jie kūrė savo portretus, tai koks skirtumas?“ – aiškino jis ir pridūrė: „Taip, meninė technika ir lygis yra viena, bet tikrovėje, jei (tada) būtų egzistavę mobilieji telefonai ir kameros, visi būtų jas (asmenukes) darę.“
Kitas asmenukių muziejus 2015 metais buvo atidarytas Filipinuose, bet neatrodo, kad jis dar veiktų. Tuo tarpu Los Andželo priemiestyje Glendeilyje atidaroma paroda prisideda prie daugybės keistų miesto muziejų, skirtų įvairiausiems dalykams, nuo triušių ir mirties iki neono ir aksomo.
„Asmenukių magnetas“
Naujajame muziejuje pilna įdomių faktų, pavyzdžiui, nurodoma, kad moterys dažniau nei vyrai fotografuoja save.
San Paule 65,4 proc. asmenukių padaro moterys, Niujorke – 61,6 procento. Maskvoje šis skaičius yra net 82 procentai.
Los Andželo statistikos nėra, bet Ally Bertik pripažįsta, kad dažnai fotografuoja save.
„Tai atskleidžia mano gerąją pusę. Ir tarsi parodau žmonėms: „Labas, štai, kur aš esu, gal ir jūs pabandykit, štai ką veikiu.“ Tai tarsi tiesiog smagus būdas pranešti, ką veikiu, parodyti žmonėms, kur esu“, – paaiškino ji.
Naujojo muziejaus lankytojai galės pozuoti prie menininkės Colette Miller darbo „Angelo sparnai“ (Angel Wings) ir Darelo Carey, kuris naudodamas lipnią juostelę kuria įspūdingus trimačius vaizdus patalpose, darbo. Šią koncepciją muziejus vadina „asmenukių magnetu“.
Muziejuje taip pat yra brazilo Robo Vitalo, vokiečio ir kanadiečio Josepho Nowako, italo Michele Durazzi darbų ir Rusijos vyriausybės rekomendacijų dėl saugaus asmenukių darymo kopija. Tos rekomendacijos buvo parengtos po mažiausiai 12 mirtimi pasibaigusių incidentų Rusijoje.
Muziejuje taip pat eksponuojama Davido Slaterio fotoaparatu padarytos beždžionių asmenukės, išprovokavusios teisinę kovą dėl to, kam priklauso autoriaus teisės.
Muziejaus kampe stovi trys statulos, primenančios Michelangelo „Dovydą“; jos nudažytos mėlynai ir turi po rausvą mobilųjį telefoną. Taip pat ten yra „Sostų karų“ (Game of Thrones) sostą primenantis krėslas, sukurtas panaudojant asmenukių darymui skirtas lazdas.
Čia tiesiog „negalima išvengti“ asmenukių, sakė T.Mamedovas, rusų aktorius, atvykęs į JAV prieš ketverius metus.
Asmenukių muziejus Glendeilyje iš pradžių veiks du mėnesius. Įkūrėjai norėtų pratęsti jo darbą ir vežioti parodą po visas JAV ir, galbūt, pasaulį.