2023 01 22

Nuogas moters kūnas XIX a. Lietuvoje: nuo „nusvirusių krūtų eksperto“, vaikų seksualizavimo iki kitų puritoniškumo komplikacijų

„Kai XIX a. Vakarų dailėje moters kūniškumas siejosi su naujomis galimybėmis, meno emancipacija, tuo tarpu Lietuvoje dailininkams tai buvo keblus ir pavojingas galvosūkis“, – teigia menotyrininkė Jolita Mulevičiūtė, savo darbuose nagrinėjanti kūniškumo sampratą bei seksualumo cenzūrą XIX a. Lietuvos viešojoje erdvėje, daugiausia dėmesio skiriant vaizduojamajam menui.
Boleslovas Mykolas Ruseckas „Bakchantė“, XIX a.
Boleslovas Mykolas Ruseckas „Bakchantė“, XIX a. / Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus / LIMIS nuotr.

15min pasiteiravus, kada moterų vaizdavimas pasikeitė, mokslininkė teigė: „Vertėtų paklausti, kada apskritai atsirado moterys dailininkės. XIX a. kitose šalyse ir netgi Rusijoje jau buvo leidžiami, pavyzdžiui, moterų rašytojų žodynai, buvo daugybę profesionaliai dailę kuriančių moterų, kai kurios įėjo į istoriją kaip įstabios asmenybės. Deja, Lietuvoje ilgą laiką dailės užsiėmimai egzistavo kaip mėgėjiška moters veikla. Nemažai jų, kaip antai Sofijos Tyzenhauzaitės darbai, pateko į muziejus, tačiau moterų darbai niekada nebuvo didžiojoje Lietuvos dailės magistralinėje linijoje.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne