„Baigiantis vienai miesto administracijos kadencijai ir prasidedant naujai, raginame Vilniaus miesto savivaldybę prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, atsiprašyti visuomenės už klaidinimą ir nepagarbą meno ir kultūros bendruomenės profesionalams, o naujai išrinktus ir paskirtus pareigūnus šį laišką laikyti galimybe naują kadenciją pradėti nauja kokybe ir pozityvia nuostata“, – atvirame laiške rašo menininkės.
Laiške referuojama į 2021-ųjų lapkričio 10 d. meninį A.Gintalaitės ir E.Grėbliauskaitės performansą „Nepamirškime nebeprisiminti“, vykusį Petro Cvirkos aikštėje Vilniuje. Jo scenografijos dalis buvo ir pats Juozo Mikėno sukurtas paminklas Petrui Cvirkai.
Projekto autorės apdengė paminklą dirbtinėmis samanomis, kviesdamos miesto gyventojus susimąstyti apie laiko tėkmę ir istorijos reikšmę.
Nors renginys buvo gavęs rašytinį leidimą iš savivaldybės, Vilniaus miesto savivaldybės reikalavimu menininkėms buvo liepta demontuoti scenografiją ir palikti aikštę. Lapkričio 19 d. Petro Cvirkos paminklas buvo demontuotas.
Pirmadienį A.Gintalaitė ir E.Grėbliauskaitė paviešino teismo sprendimą: „Šiuo viešu pasisakymu pranešame visuomenei, kad Eglės Grėbliauskaitės atžvilgiu priimtas nutarimas administracinio nusižengimo byloje Vilniaus miesto apylinkės teismo 2022-03–02 nutarimu (Skundas Nr. II-70-1123/2022; Teisminio proceso Nr. 4-68-3-02121-2021-2) buvo panaikintas kaip neteisėtas ir nepagrįstas, ir administracinė teisena nutraukta, nesant menininkės veiksmuose administracinio nusižengimo sudėties.“
„Teismui pripažinus, kad mūsų veiksmai organizuojant renginį buvo sąžiningi ir teisėti, o konkrečios faktinės ir teisinės situacijos susiklostymas buvo nulemtas pačios Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų klaidinančių veiksmų, aprašyti įvykiai nebegali būti vertinami kitaip, kaip neteisėtas galios pozicijos panaudojimas, visuomenės klaidinimas, žodžio laisvės pažeidimas ir meninės raiškos cenzūra“, – rašoma laiške.
Viešą kreipimąsi žiūrėkite menininkių išplatintame vaizdo įraše:
Toliau laiške rašoma: „Nepaisant to, kad mūsų veiksmai organizuojant minėtą renginį buvo sąžiningi ir teisėti, Jūs, Valdai Benkunskai, ir Jūs, Adomai Bužinskai, žinodami kūrinio derinimo aplinkybes ir matydami suderinimo dokumentaciją viešojoje erdvėje ir visuomenės informavimo priemonėse, mūsų atžvilgiu aktyviai reiškėte klaidinančius visuomenę, kaltinančius, melagingus ir mūsų garbę ir orumą pažeidžiančius teiginius (toliau laiške).
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, reikalaujame, kad per 7 (septynias) kalendorines dienas nuo šio kreipimosi gavimo tokiu pačiu būdu, kokiu paskleidėte (surengta spaudos konferencija, masinės medijos kanalai), paneigtumėte mūsų garbę ir orumą žeminančius bei dalykinę reputaciją pažeidžiančius teiginius ir viešai mūsų atsiprašytumėte. Jums neįvykdžius šio reikalavimo savo pažeistas teises būsime priverstos ginti teisminiu keliu.
Šiuo atviru laišku ir juo inicijuojamu viešu procesu sukuriame galimybę ir kviečiame Jus gerinti viešą administravimą, prisiimti atsakomybę ir taisyti padarytas klaidas, įsiklausyti ir bendradarbiauti ir tokiu būdu skatinti bendruomenės ir administravimo brandą bei deklaruojamų demokratinių vertybių vykdymą.“
Pateikė V.Benkunsko ir A.Bužinsko citatas
Laiške menininkės išdėstė garbę ir orumą, jų požiūriu, pažeidžiančius teiginius. Jų manymu, Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Valdas Benkunskas kaltina autores melu, destrukcine veikla, pigiu dėmesio siekimu, chuliganizmu. Jos pateikė V.Benkunsko citatą, publikuotą lrt.lt: ,,Jei reikės bus prašoma viešosios tvarkos pareigūnų užbaigti šitą cirką. Yra vieša erdvė, šiandien eina trečia para. Tokios destrukcinės veiklos – pigus dėmesio siekimas. Jokie eiliškumai mums nelabai įdomu. Mes galime apsimesti, kad nesuprantame, kad yra kvailinama. Čia yra nei menas, nei kultūra, o chuliganizmas.“
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas A.Bužinskas, pasak A.Gintalaitės ir E.Grėbliauskaitės, kalba nepagarbiu, pamokančiu tonu, iš aukšto, melagingai argumentuoja kartodamas, kad jis veikia teisiškai, o menininkės pažeidinėja įstatymus, vyksta menkinimas ir marginalizavimas lyginant su „kažkuo“, kas tiesiog šiukšlina mieste. Apie tai A.Bužinskas kalbėjo „Žinių radijuje“: “[…] kažkas ateina, apklijuoja paminklą [...] lygiai taip pat, savivaldybė kaip valo grafičius, ir kitus nešvarumus, savivaldybė palaiko viešą tvarką, ir viską paima ir sutvarko. Dabar kažkas apklijuoja be jokių leidimų skulptūrą ir mes gilinamės, ką pasakė kažkoks viešosios tvarkos pareigūnas ir ką, po ko, kokiu eiliškumu kas turėjo nurinkti [...] Pažeidinėti įstatymus nėra gera praktika, gaunasi taip, kad miestas iš savo pusės turėjo pareigą susitvarkyti, ir susitvarkė. [...] teisinėmis priemonėmis galima išsiaiškinti, ir jei paaiškės, kad miestas šioje vietoje padarė kažkokių klaidų, tai tą atsakomybę prisiimsime [...]“
Savivaldybės reakcija
Į 15min skambutį atsiliepė A.Bužinskas. Jo teigimu, ši istorija yra sena bei patikino, kad atsiprašo visos savivaldybės vardu: „Kiek atsimenu, tai mes su V.Benkunsku jau atsiprašėme už tuos visus administracinius iššūkius ir tas klaidas, kurias padarė savivaldybė. Jeigu yra poreikis atsiprašyti dar kartą, tai, manau, kad nėra problemos nei to pakartoti, nei dar karta pasakyti, kad miestas padarė klaidų. To tikrai neturėjo būti.“
Susisiekus su V.Benkunsku, jis teigė: „Keista, kad sureaguota praėjus pusantrų metų. Kiek pamenu, tada visi komentarai buvo pateikti. Galiu dar kartą pakartoti, kad savivaldybė iš esmės padarė klaidą, nes nesusižiūrėjo dviejų procesų.
Vienas iš jų susijęs su pasirengimo darbais prieš nukeliant Petro Cvirkos paminklą ir nesužiūrėjo procedūros dėl menininkių performanso, kuris tiesiog laike kirtosi su kitais svarbiais dalykais. Dėl to 2021-ųjų lapkričio mėnesį atsiprašėme. Jeigu menininkės jaučia nuoskaudą už tas procedūras ir visas diskusijas, kurios tuo metu vyko, galiu dar kartą atsiprašyti ir tikrai nenoriu, kad liktų kažkokių nuoskaudų.“