Kaip teigiama išplatintame kreipimesi, Lietuvos dailininkų sąjunga, vienijanti beveik 1500 dailininkų ir dailėtyrininkų, yra reikšminga Lietuvos meno ir kultūros lauke, tačiau „ŠMC iniciatyva Kultūros ministerija, pasitelkusi Finansų ministeriją, reikalauja LDS išsikelti iš jos teisėtai valdomų patalpų“.
Kreipimesi nurodoma, jog LDS 1989 m. atsiskyrė nuo TSRS dailininkų sąjungos ir tapo savarankiška sąjunga, turinčia savo fondą. Per šį padalinį LDS sąjunga teigia žymiai prisidėjusi prie Vilniuje, Vokiečių g., esančio pastato, tuomečių Dailės muziejaus Vilniaus dailės parodų rūmų (dabar – ŠMC), statybos darbų. Į šias statybas buvo investuota 300 000 rublių (viso pastato statyba kainavo 1 236 264 rublių). Dėl šios priežasties, baigus statybas, LDS sudarytos nuomos sutarties pagrindu buvo perduota pastato dalis.
„ŠMC deklaratyviais pasisakymais teigia, kad LDS ir ŠMC nesieja nuomos sutartis, nors LDS pateikė gausybę įrodymų, kad patalpų nuomos sutartiniai santykiai nei faktiškai, nei teisiškai nebuvo nutraukti“, – rašoma kreipimesi.
Jame taip pat nurodoma, kad Parodų rūmus reorganizavus į ŠMC, ŠMC „nereiškė jokių pretenzijų, kad LDS nuomoja ginčo objektu tapusias patalpas ir nereikalavo nutraukti nuomos sutarties, jos vienašališkai nenutraukė, netgi inicijavo derybas nuomos sutartį pakeisti. Sutartiniai santykiai nei faktiškai, nei teisiškai nebuvo nutraukti, o patalpos buvo be pertraukos LDS nuomojamos. Be to, Lietuvos TSR dailės parodų direkcija ir Kultūros ministerija savo raštais ne kartą yra pripažinusios nuomos sutarties tęstinumą. <...>
ŠMC, veikdamas nesąžiningai, per laiką užėmė dalį LDS teisėtai pagal nuomos sutartį valdomų patalpų. Paskutinis atvejis, kai LDS neteko dalies minėtų patalpų (23,06 m² patalpos) dėl ŠMC savivalės, įvyko 2019 metų lapkritį – šią patalpą ŠMC savavališkai fiziškai užėmė, nesant jokių susitarimų su LDS, jokių teismo sprendimų ar antstolio nurodymų ir pan.
O š.m. birželio 2 d. iš ŠMC patalpas besinuomojantis naktinis baras išdėstė stalus su dideliais skėčiais tiesiai prieš norimas užimti patalpas, „Dailininkų sąjungos galeriją“, uždengė galerijos vitrininius langus, ant stulpų priešais galeriją užklijavo alkoholio ir kitą reklamą. Taip trukdoma galerijai visavertiškai reprezentuoti meninę kūrybą bei generuoti pajamas iš savo kasdienės veiklos.“
Kreipimesi teigiama, kad, nuomos sutartį nutraukus ir iškeldinus LDS iš patalpų, LDS patirtų didelių finansinių ir moralinių nuostolių.
„Atkreipiame dėmesį, kad LDS yra visuomeninė organizacija, daugiausia išsilaikanti ir išlaikanti galerijas (pastatus, darbuotojus ir kt.) iš savo teisėtai valdomo nekilnojamojo turto nuomos, taip sutaupanti nemažą dalį valstybės lėšų. <...>
LDS kviečia ŠMC, Lietuvos kultūros ministeriją, Lietuvos finansų ministeriją taikiam dialogui, netrukdant sąjungai bei galerijai toliau vykdyti profesionalios, kokybiškos, ir menininkams, ir visuomenei naudingos kultūrinės veiklos“, – rašoma kreipimesi.
15min susisiekus su ŠMC vadovu Kęstučiu Kuizinu ir paprašius pakomentuoti situaciją, jis teigė: „Šiuo metu vyksta teismo procesas dėl valstybei priklausančio turto naudojimo. Su Kultūros ir Finansų ministerijų, LDS ir Vilniaus miesto apylinkės teismo pagalba siekiame išspręsti formalius patalpų naudojimo klausimus, kurie liko neišspręsti dar nuo Nepriklausomybės pradžios, kai buvo reformuojamos tuometės institucijos.
Tiek ŠMC, tiek Kultūros ministerija ne kartą bandė šį patalpų naudojimo klausimą spręsti taikiu būdu, LDS vadovybei buvo siūlyta ir toliau naudotis iki šiol jų užimamomis patalpomis panaudos teise. Esame suinteresuoti, kad būtų rastas visiems palankus sprendimas, kad visos su šiuo klausimu susijusios įstaigos galėtų sėkmingai dirbti toliau.“
Kitas teismo posėdis numatomas rugsėjo 4 d.