„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vilniaus muziejaus parodoje – miesto istorijos detektyvai ir muziejaus kasdienybės užkulisiai

Sausio 26 dieną 18 val. Vilniaus muziejuje lankytojams duris atvers nauja paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“, rašoma pranešime spaudai.
Gimnazistės Styczniowa (dab. Vlado Putvinskio-Pūtvio) gatvėje, tolumoje matyti Adamo Mickiewicziaus (dab. Gedimino) prospektas, fot. nežinomas, iki 1940
Gimnazistės Styczniowa (dab. Vlado Putvinskio-Pūtvio) gatvėje, tolumoje matyti Adamo Mickiewicziaus (dab. Gedimino) prospektas, fot. nežinomas, iki 1940 / Vilniaus muziejaus nuotr.

Muziejaus kasdienybė – su detektyvo prieskoniu

Parodos pavadinimas ne atsitiktinai primena policijos šūkį. Šįkart pristatome Vilniaus muziejaus rinkinį, kuriame eksponatai dažnai yra tarsi įkalčiai, padedantys rekonstruoti vilniečių ir paties miesto istoriją.

Muziejaus tyrėjams šiame procese tenka itin atsakingas detektyvų vaidmuo. Jie ieško užuominų detalėse, kvočia liudininkus, nustato ryšius tarp daiktų, įvykių, žmonių ir atkuria pamirštas istorijas.

„Detektyvo ir praeities tyrinėtojo darbą jau prieš 80 metų meistriškai palygino žymus prancūzų istorikas Marcas Blochas. Dar pirmame kurse Vilniaus universiteto Istorijos fakultete perskaičius šį palyginimą, mane Blocho mintis labai sužavėjo ir, turbūt, ji ir atvedė į muziejų, kuriame dirbu dabar. Panašumų tarp detektyvo (policijos tyrėjo) ir muziejaus tyrėjo (istoriko) yra tikrai ne vienas. Detalių paieška, autentiškumo tikrinimas, mėginimas pastebėti tam tikras sąsajas, nuolatinis ieškojimas, aiškinimasis, nuolatinis savo išvadų tikrinimas – tai tik keletas bendrų taškų. Galiausiai, juk tiek policijos tyrėjai, tiek muziejininkai naudojasi padidinimo stiklais!“ – pasakoja Vilniaus muziejaus tyrėjas–rinkinio ir vienas šios parodos kuratorių Povilas Andrius Stepavičius.

Vilniaus muziejaus nuotr./Valstybinio tabako fabriko Vilniuje reklama, Vilniaus balsas, 1940 05 22, kopija. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Vilniaus muziejaus nuotr./Valstybinio tabako fabriko Vilniuje reklama, Vilniaus balsas, 1940 05 22, kopija. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Muziejaus rinkinys

Muziejaus rinkinyje – su Vilniumi susiję objektai ir istorijos: daiktai, vaizdai, dokumentai ir pasakojimai. Pradėję tuščiomis rankomis per trejus metus surinkome daugiau nei du tūkstančius mažų ir didelių Vilniaus gyvenimo „įkalčių“. Didžiąją dalį eksponatų gavome dovanų. Dėkojame Vilniaus muziejaus donatoriams, kurie dovanomis gausina muziejaus rinkinį.

„Čia lazda su dviem galais: jeigu visi pradėtų gabenti į Vilniaus muziejų objektus, kurių jiems nereikia, bet jie turi išliekamąją vertę arba iliustruoja, pasakoja mūsų miesto istoriją, būtų žiauru. Reikėtų burti atrankos komisijas, bet argi tai nebūtų nuostabu. Juk esame labai taupūs, neretai kaupiame daiktus, muziejaus rinkinys neabejotinai pasipildytų įdomiais ir išskirtiniais artefaktais.“ – mintimis dalijasi vienas parodos kuratorių, aistringas daiktų rinkikas Saulius Pilinkus.

Vilniaus muziejaus nuotr./Vilniečiai Katedros aikštėje, fot. Balys Dragūnas, 1938
Vilniaus muziejaus nuotr./Vilniečiai Katedros aikštėje, fot. Balys Dragūnas, 1938

Paslaptingi užkulisiai

Parodoje „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ pristatome ne tik tai, kuo per trejus metus prisipildė Vilniaus muziejaus rinkinys, bet ir netikėtas eksponatų atsiradimo muziejuje istorijas, naujo muziejaus rinkinio formavimo ypatumus. Atveriame užkulisius ir pasakojame, kaip veikia muziejus.

„Tik nedaugelis žino, kad parodų salių šviesas ir lankytojus išvysta vidutiniškai tik apie du procentai muziejuose saugomų eksponatų. Visi kiti lieka uždaryti saugyklose. Ir patys muziejai yra labai griežtai padalinti į lankomas ir nelankomas erdves, tad pagalvojome, kad lankytojams turėtų būti įdomu pamatyti kas vyksta už durų, pažymėtų „Stop“ ženklu, kaip atrodo muziejaus administracijos patalpos ir kas slepiasi, pavyzdžiui, mūsų muziejaus rūsyje? Tikiu, kad daugiau žinant apie tai, kaip veikia muziejai, bus įdomiau juose lankytis, bus aiškesnės muziejaus ir lankytojo žaidimo taisyklės.“ – teigia Vilniaus muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė.

Nuo kovo mėnesio vyks ekskursijos, kurių metu lankytojai turės galimybę pamatyti Vilniaus muziejaus patalpas: administraciją, rūsį, erdves, kuriose saugomi eksponatai.

„Nors Vilniaus muziejus nėra didelis, nepalyginamas su didžiaisiais nacionaliniais ar valstybiniais muziejais, tačiau turime visas muziejams būdingas erdves ir esame tarsi kiekvieno muziejaus mini kopija.“ – sako muziejaus vadovė.

Vilniaus muziejaus nuotr./Vilniaus valstybinio Vinco Kapsuko universiteto (dab. Vilniaus universiteto) studentų statybinio būrio antsiuvas, aut. nežinomas, 1978.
Vilniaus muziejaus nuotr./Vilniaus valstybinio Vinco Kapsuko universiteto (dab. Vilniaus universiteto) studentų statybinio būrio antsiuvas, aut. nežinomas, 1978.

Tvarumas atsispindintis ekspozicijoje

„Vilniaus muziejus per metus atidaro 2-3 naujas parodas, jas kurdami visada siekiame sukurti unikalią patirtį, pakeisti erdvę taip, kad ji kuo geriau atitiktų parodos pasakojimą. Tačiau apmaudu užsakinėti ir gaminti vienkartinius baldus, o pasibaigus parodai didelę dalį ekspozicinės įrangos tiesiog išmesti.“ – sako Vilniaus muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė. Pasak jos, kuriant šios parodos ekspoziciją, buvo itin svarbu suteikti daiktams dar vieną gyvenimą.

„Rengdami parodą laikėmės nuostatos nepirkti naujų medžiagų ir naudoti tik tai, ką jau esame sukaupę rūsyje. Parodos dizaineriui Vytautui Gečui tokia užduotis nebuvo naujiena, tad jis puikiai susidorojo su iššūkiu. Taigi, baldus šiai parodai arba „radome“ muziejuje, arba improvizuotoje muziejaus dirbtuvėje juos pagamino mūsų parodų technikas Kazimieras Sližys.“ – teigia muziejaus vadovė.

Vienas didžiausių iššūkių lydinčių kūrybinį procesą, pasak parodos dizainerio Vytauto Gečo – suteikti naujas prasmes muziejaus ekspozicijoje jau buvusioms ir lankytojams matytoms struktūroms.

„Nors renkamės medžiagas, kurios jau buvo panaudotos parodos ekspozicijose, tikslas vis tiek išlieka suformuoti originalią ir savitą parodos architektūrą, tinkančią būtent šios parodos kontekstui. Manau, konceptualiai apjungti parodos tematiką ir antrinį medžiagų panaudojimą buvo, išties įdomus sprendimas. Skirtingų medžiagų gabaliukai šioje parodoje tampa ne tik nuoroda į tvarų medžiagų naudojimą, bet ir padeda dekonstruoti muziejaus tyrėjo–detektyvo darbo procesą.“ – pasakoja parodos dizaineris.

Detektyvu galės pasijusti kiekvienas

Paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ skirta, smalsiems vilniečiams ir miesto svečiams, tyrėjams, miesto mylėtojams ir turistams, visiems norintiems ne tik daugiau sužinoti apie muziejaus kasdienybės užkulisius, bet ir pasijusti detektyvais! Parodos metu vyks paskaitos, kuratorių ekskursijos bei edukaciniai užsiėmimai. Šįkart specialus parodos maršrutas laukia ne tik, kaip įprasta, šeimų su vaikais, bet ir vyresnių, sudėtingesnių detektyvų sprendėjų.

„Parodos kuratoriai Povilas Andrius Stepavičius ir laidos „Daiktų istorijos“ vedėjas Saulius Pilinkus parengė parodos audio gidą, kuris yra išverstas į lietuvių gestų kalbą. Smagu, kad šioje parodoje yra 15 eksponatų, kuriuos galima liesti. Siekiame, kad muziejus būtų patogus lankytojams su įvairiais poreikiais ir galimybėmis.“ – sako muziejaus vadovė Rasa Antanavičiūtė.

Siurprizas pirmąjį parodos sekmadienį

Sausio 28 d., pirmojo parodos sekmadienio metu, Mėsinių bei Vokiečių gatvėmis žingsniuojančių praeivių lauks siurprizas. Vilniaus muziejus ir Vilnelės pankai kvies nebijoti žiemos, prisijaukinti šaltį bei atrasti maudymosi malonumus… ledinio vandens pilnoje vonioje!

Paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ Vilniaus muziejuje duris atvers sausio 26 d. 18 val. ir veiks iki birželio 30 d.

Parodos kuratoriai – Povilas Andrius Stepavičius ir Saulius Pilinkus, parodos dizaineris – Vytautas Gečas, grafinis dizainas – Laura Grigaliūnaitė, piešiniai – Kornelija Žalpytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“