„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

VU biblioteka pristato penkių dalių ekspoziciją „Puošnaus popieriaus pasakojimai“

Rugsėjo 15 d. VU biblioteka Google Arts & Culture platformoje pristato penkių dalių skaitmeninę ekspoziciją „Puošnaus popieriaus pasakojimai“, skirtą atskleisti penkias seniausias popieriaus dekoravimo technikas, naudojamas knygų priešlapiams ir viršeliams, baldų, instrumentų ar netgi kambario sienų apmušalų puošybai. Šiais laikais toks popierius gaminamas tik pavienių profesionalų, o senųjų meistrų ne vieną šimtmetį skaičiuojančių darbų pavyzdžiai išliko daugiausia tik muziejų ir bibliotekų rinkiniuose. Patyrinėti, kokie spalvingi, įvairialypiai ir turtingi gali būti šie rinkiniai, kvies VU biblioteka, visuomenei atverdama savąją kolekciją, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Rankų darbo medžio klišė su augaliniu ornamentu
Rankų darbo medžio klišė su augaliniu ornamentu / Asmeninio archyvo nuotr.

Skirtingos istorinio dekoruoto popieriaus rūšys bus pristatomos kiekvieną savaitę, tad žiūrovas daugiau nei mėnesį kiekvieną antradienį galės išvysti penkias naujas nepaprastai spalvingas istorijas.

Pirmasis pasakojimas Žingsniuojanti klišė. Ksilografinis popierius pakvies žiūrovą į pažintį su dekoravimo būdu, kur popierius puošiamas naudojant medžio raižinių spaudinius. Jam būdingi augaliniai rytietiški audinių motyvai, ilgainiui tapę neatskiriama Europos dailės ir interjero dalimi. Dalyje Nutūpęs spiečius. Taškytasis popierius bus papasakota apie taškymo techniką – vieną dažniausiai aptinkamų senųjų knygų ir popieriaus puošybos būdų, dėl savo paprastumo dažnai užmirštamą šalia sudėtingesnių dekoratyvinio popieriaus rūšių.

Asmeninio archyvo nuotr./Aukso lapelis (detalė), skirtas auksavimui
Asmeninio archyvo nuotr./Aukso lapelis (detalė), skirtas auksavimui

Trečioji ekspozicijos dalis Sugautas raibulys. Marmuruotas popierius atskleis daugiausiai susidomėjimo sulaukusią ir labiausiai tyrinėtą popieriaus dekoravimo techniką, įkvėptą Tolimųjų Rytų gamtos raštų. Minkštas pėdsakas. Kleisterinis popierius dalyje bus pristatyti vieni ankstyviausių dažų paruošimo būdų, naudojant kone virtuvės sąlygomis sukurtus dažus iš miltų, vandens ir dažiklio. Paskutinė dalis Aukso sodas. Brokatinis popierius sužavės prabangos mėgėjus ir atskleis itin puošniai atrodančio popieriaus dekoravimo technikas.

Ekspozicija, kurioje dėmesys skiriamas išimtinai popieriui ir jo dekoravimui, anot VU bibliotekos generalinės direktorės Irenos Krivienės, VU bibliotekos istorijoje rengiama pirmą kartą. „Šį kartą VU bibliotekos paveldą norime atskleisti iš kito požiūrio taško ir pakviesti lankytoją į knygą pažiūrėti ne kaip į rašto šaltinį, bet kaip į meno kūrinį. Visos Google Arts & Culture platformoje pristatytos popieriaus puošybos technikos leis pamatyti materialią knygos pusę ir atskleis praeities knygos kūrėjų-dekoruotojų išradingumą, sumanumą, o kartu leis pajusti paties dekoravimo amato subtilumą“, – sako direktorė.

Rankų darbo dekoratyvinio popieriaus aukso amžiumi laikomas aštuonioliktasis šimtmetis, didelei Europos visuomenės daliai ėmus gėrėtis Rytų kultūrų tradicija kurti ornamentus, kuriuose susipindavo tiek abstraktūs geometriniai, tiek realistiniai gamtiniai motyvai. Dekoratyvinio popieriaus istorija rodo žmogaus pastangas puošti ir gražinti daiktų bei erdvių paviršius, išryškinti jų formą ar paskirtį. Neretai toks popierius imitavo kokią nors kitą medžiagą – audinį, odą, akmenį ir kitus objektus.

„Puošnaus popieriaus pasakojimus“ galima žiūrėti lietuvių arba anglų kalba. Pirmą dalį Žingsniuojanti klišė. Ksilografinis popierius kviečiame žiūrėti adresu:

LT – čia.

EN – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs