Antradienį Šiuolaikiniame meno centre vykusiame instaliacijos pristatyme kuratorės Ūla Tornau ir Asta Vaičiulytė pasakojo, jog šiemet Lietuvos nacionalinis stendas įsikurs Scuola San Pasquale – Venecijai nebūdingame, baltą kubą primenančiame pastate, kuris yra bažnytinio San Francesco della Vigna komplekso dalis. Čia 2011 m. bienalėje jau buvo eksponuotas Dariaus Mikšio projektas „Už baltos užuolaidos“.
10-ąjį kartą bienalėje dalyvaujanti Lietuva, priešingai nei kai kurios kitos šalys, nuolatinio paviljono neturi. Ū.Tornau neslėpė, jog nuolat kintanti erdvė turi ir privalumų, ir trūkumų: „Labai daug laiko praradome, nes derėjomės dėl kitų paviljonų. Daug įtampos, streso, pinigų. Kita vertus, menininkams tai gali būti ir didžiulis privalumas, nes jie išsirenka erdvę, kuri tinkama jų darbui.“
Pats Ž.Landzbergas tikino norintis šiame projekte sukurti skėtinę struktūrą, kuriame rastųsi erdvė įvairioms veikloms.
Tik įžengus į Lietuvos paviljoną, lankytojas išvys vitriną – Ž.Landzbergas ant stiklo tapys didelę žuvį, ryjančią saulę. Toliau lankytoją pasitiks objektiški darbai, pvz. išdidintas briedžio ragas. Taip pat – apšviestas juodas polietilenas, kuriame iš skylučių bus kuriamas piešinys.
Antrojo aukšto ekspozicijos erdvėje stovės didžiulė R raidė. Jos viduje – trijų metrų aukščio užsimerkusios moters galva, kurią bus galima išvysti įėjus į pačios raidės struktūrą.
„R – tai ryšys, regimybė, ramybė, raktas, radis, renis, refleksija, realybė, reikšmė ir rimas. RA – kaip astronomijoje, mitologijoje, medicinoje, chemijoje, muzikoje, jūreivystėje ir kitur. R yra kompleksiškiausia abėcėlės raidė, aprėpianti platų geometrinių figūrų bei reikšmių spektrą ir tįstanti racionalumo ir fantazijos ribomis“, – taip projektą pristato jo kuratoriai.
R čia ir ženklas, ir erdvė, ir kūrėjas. „Daugelis menininkų per tam tikrą laiką susikuria tam tikrą abėcėlę, su kuria jie dirba. Pvz., kažkokius motyvus, sluoksnius, kuriuos naudoja. Živilnas [Landzbergas] taip pat gauna įvairiausius pavidalus, bet jam R yra labai integralus elementas. <...> Jam tai yra simbolis to, apie ką jis nori kalbėti“, – pasakojo Ū.Tornau.
A.Vaičiulytės teigimu, Ž.Landzbergo kūryboje gausu gamtos ir architektūros elementų, o jo instaliacijos yra skirtos jausminiam patyrimui.
Lietuvos nacionalinis paviljonas iš Lietuvos kultūros tarybos gavo 187 000 eurų finansinę paramą. Apie 20 proc. projekto lėšų skiria privatūs rėmėjai.
Oficialus Lietuvos paviljono atidarymas Venecijoje įvyks gegužės 12 d. Paviljonas veiks iki spalio 29 d.