Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ekspedicija „Antarktida 2011“: moderniausios technologijos ir piečiausias pasaulyje baras Vernadskio stotyje

Pasiekę didžiuosius ekspedicijos „Antarktida 2011“ tikslus Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo mėgėjų asociacijos nariai toliau keliauja po baltąjį kontinentą.
Vernadskio mokslinė stotis Antraktidoje
Vernadskio mokslinė stotis Antarktidoje / PLKSMA nuotr.

Oras Antarktidoje permainingas vieną dieną sninga ir šaltasis žemynas parodo savo rūstybę, o kita diena kone tobula: graži, šilta ir saulėta. Būtent tokią dieną ekspedicijos ledlaužis plaukė ledkalnių „alėja“ link Vernadskio mokslinės stoties, kuri priklauso ukrainiečiams.

Vernadskio mokslinėje stotyje buvo atrasta ozono skylė. Tuo metu ji dar vadinosi Faradėjaus vardu ir priklausė Didžiajai Britanijai. Britai šią stotį pardavė Ukrainai už simbolinį vieną svarą. Tad dabar Ukraina yra tikroji Antarktidos sutarties narė.

Į buvusią britų mokslinę stotį ukrainiečiai įnešė savo žavesio, dabar čia įkurtas ir pats piečiausias pasaulyje baras.

Lietuviams ukrainiečiai mielai aprodė stotį, pasakojo apie jų vykdomą mokslinę veiklą. Vernadskio stotyje yra daug modernių mokslinių tyrimo laboratorijų, įkurta net operacinė. Taip pat čia yra ir erdvės poilsiui: baras, treniruoklių salė, biliardinė, o specialiai atvykstantiems keliautojams įkurta suvenyrų parduotuvėlė, kuriai suvenyrus laisvalaikiu kuria patys mokslinės stoties gyventojai.

„Ukrainiečiai mums surengė ekskursiją stotyje, pasakojo apie kasdienio gyvenimo Antarktidoje ypatumus. Mokslininkai buvo linksmi, patenkinti savo prasminga veikla. Stotis be galo erdvi ir

PLKSMA nuotr./Vernadskio mokslinė stotis Antraktidoje
PLKSMA nuotr./Vernadskio mokslinė stotis Antraktidoje

moderni, puikiai pritaikyta gyvenimui, žiemą joje liks žiemoti dešimt žmonių. Daugumai didžiausią įspūdį paliko ozono sluoksnio matuoklis. Jis sukurtas britų, tačiau ukrainiečiams perėmus mokslinę stotį iki šiol sėkmingai vykdomi ozono sluoksnio matavimai“, – pasakojo ekspedicijos organizatorius Algirdas Valantiejus.

Ekspedicijos dalyviai prie Vernadskio stotyje esančios pasaulio krypčių rodyklės pridėjo dar vieną – su nuoroda ir atstumu iki Lietuvos.

Vernadskio stotis kiekvieną dieną vykdo vandens lygio matavimus, ji užfiksavo iki Antarktidos atėjusią cunamio bangą, kurios dydis buvo apie 60 cm.

 

VIDEO: Ice Nine: ANTARCTICA: VERNADSKY STATION
VIDEO: Vernadsky.avi
VIDEO: Zodiac Ride to Vernadsky Station - Antarctica

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai