Pikiruojamojo bombonešio „Junkers Ju 87“, praminto „Stuka“ (Sturzkampfflugzeug), liekanos buvo rastos netoli pietinių Žirjės salos krantų, informavo instituto atstovas Igoris Miholjekas.
Pasak instituto, iki mūsų dienų yra išlikę tik du iš maždaug 5 700 tuomet pagamintų bombonešių, dabar eksponuojami Londone ir Čikagoje
Lėktuvas stovi ant važiuoklės, lyg būtų sklandžiai nutūpęs jūros dugne, – sakė I.Miholjekas.
Lėktuvas aptiktas maždaug 28 metrų gylyje per instituto organizuotą narų ekspediciją, kurioje dalyvavo ir I.Miholjekas.
„Nebuvo variklio, kuris greičiausiai buvo nuplėštas, kai lėktuvas trenkėsi į vandenį. Jis buvo rastas netoliese, tačiau visos kitos lėktuvo dalys yra nepaliestos ir labai geros būklės“, – sakė jis.
„Lėktuvas stovi ant važiuoklės, lyg būtų sklandžiai nutūpęs jūros dugne“, – pasakojo I.Miholjekas, pasak kurio, vis dar neaišku, kada šis radinys bus iškeltas.
Jūra „saugojo“ nuo 1941 m.
Manoma, kad tai buvo Italijos karo lėktuvas, kurį 1941 metų balandį numušė Jugoslavijos jūrų pajėgos per Vokietijos vadovaujamos Ašies grupės pajėgų invaziją Antrojo pasaulinio karo pradžioje.
Dar du tokie bombonešiai buvo rasti Norvegijos ir Graikijos vandenyse, tačiau jie išsilaikė kur kas blogiau už aptiktąjį netoli Žirjės maždaug už 340 kilometrų į pietus nuo Zagrebo.
Prie Kroatijos krantų rastas jau antras taip gerai išsilaikęs Antrojo pasaulinio karo laikų lėktuvas. Pirmasis, „B-17 Flying Fortress“, buvo aptiktas 1998 metais netoli pietinės Viso salos, tačiau iš vandens jis nebuvo ištrauktas.
Bombonešių „Stuka“ konstrukcija leido jiems pikiruoti taikinio link prieš bombos numetimą, kad pasiektų didesnį tikslumą.