Jaunesni vaikai internete žaidžia žaidimus, žiūri mėgstamus filmukus, vyresni – daug laiko praleidžia megzdami pažintis ir bendraudami su daugiau ar mažiau pažįstamais žmonėmis socialiniuose tinkluose. Virtuali erdvė vaikams ir paaugliams yra patraukli, nes jiems suteikia:
- „nerealų“ greitį ir intensyvumą;
- galios ir pasitikėjimo jausmą;
- galimybes eksperimentuoti ir išbandyti ribas;
- išgyventi dar nepatirtus jausmus;
- galimybes susikurti savo „tapatumą“ ar kitokį „gyvenimą“;
- galimybes pabėgti nuo kasdieninių sunkumų;
- galimybes užmegzti kontaktus su žmonėmis iš įvairių pasaulio vietų.
Tačiau internete slypi ir įvairios grėsmės – dažniausiai jos yra susijusios su pačių vaikų bei kitų vartotojų netinkamu elgesiu, taip pat vaikai ir paaugliai susiduria su įvairaus pobūdžio techniniais pavojais – virusais, šnipinėjimo programomis ir pan. „Vaikų linijos“ kreipimųsi statistika rodo, kad dažniausiai vaikams ir paaugliams prireikia suaugusiųjų pagalbos, kai jiems iškyla bendravimo internete sunkumų, jie susiduria su elektroninėmis patyčiomis, grėsme jų reputacijai internete, nepageidaujamu kontaktu iš nepažįstamo žmogaus.
Ką gali padaryti suaugusieji, kad vaikai, naudodamiesi internetu, būtų saugesni? Visų pirma rekomenduojama turėti tam tikras naudojimosi internetu taisykles savo šeimoje. Štai keletas jų:
- Paverskite naudojimąsi internetu bendra, smagia šeimos veikla.
- Internetas turi papildyti kasdienines vaiko veiklas, o ne jas pakeisti.
- Kuo mažesnis vaikas – tuo mažiau laiko jis turėtų leisti prie kompiuterio ar kitų technologijų.
- Rekomenduojama, kad jaunesnio amžiaus vaikams kompiuteris visų pirma būtų skiriamas edukacinėms veikloms.
- Svarbu aiškios naudojimosi technologijomis ribos, besikeičiančios su vaiko amžiumi. Jei 7 m. vaikui adekvatu leisti ne ilgiau 30 min. per dieną sėdėti prie kompiuterio ar naudotis telefonu, tai 13 m. paaugliui laiko ribos turi būti daug lankstesnės.
- Tėvai turėtų rodyti tinkamą pavyzdį ir laikytis naudojimosi internetu taisyklių. Pavyzdžiui, jei prašome vaikų nesėdėti ilgai prie kompiuterio ar padėti mobilųjį telefoną į šalį, suaugusieji taip pat turėtų laisvalaikį leisti ne tik prie kompiuterio ar su telefonu; jei prašome vaiko nedėti asmeninių nuotraukų, tėvai taip pat turėtų saugoti savo bei vaikų atvaizdus ir viešinti juos atsakingai.
Taip pat labai svarbus suaugusiųjų dėmesys vaiko veiklai internete – būtina domėtis, ką vaikas internete veikia, ką atranda, su kuo susipažįsta. Taigi norėdami neatitrūkti nuo vaikų gyvenimo virtualioje erdvėje ir pelnyti jų pasitikėjimą, kad bėdai ištikus vaikai galėtų į juos kreiptis, suaugusieji turėtų:
- Domėtis technologijomis ir tuo, ką vaikai su jomis veikia.
- Rodyti saugaus bendravimo ir naršymo internete pavyzdį – pavyzdžiui, neskelbti savo asmeninės informacijos internete, pagarbiai komentuoti kitų žmonių įrašus ar straipsnius internete, nesilankyti neaiškaus pobūdžio interneto svetainėse ir pan.
- Kalbėtis su vaiku apie technologijas jo gyvenime.
- Priimti faktą, kad virtualus pasaulis yra neatsiejama realaus gyvenimo dalis.
- Nebausti vaikų už grėsmes, su kuriomis jie susidūrė internete.
- Kreiptis pagalbos, kai jaučia, kad patys negali vaikui padėti.
Straipsnių ciklą, skirtą jaunųjų internautų tėveliams, parengė „Vaikų linijos" ekspertai. www.auguinternete.lt