„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Beata Tiškevič-Hasanova ir Neringa Rekašiūtė pristato fotoprojektą „Jie laimėjo loteriją“

Vos prieš porą mėnesių Lietuvoje sugrąžinta šauktinių kariuomenė. Vos prieš dvi savaites paskelbti sąrašai, tarnauti pakviesti beveik 37 tūkst. jaunuolių. Nuo to laiko visuomenėje verda diskusijos. Šį projektą įvykdėme kartu su fotografe, politikos mokslų studente Neringa Rekašiūte. Norėjome atskleisti kitokio mąstymo pusę, įgarsinti ne dominuojančią poziciją, kuri garsiai šlovina kariuomenę ir palaiko archajišką vyriškumo sampratą, o kvestionuoti tai.
Vytenis
Vytenis / Neringos Rekašiūtės nuotr.

Šia tema buvo labai daug komentarų, kuriuose buvo eskaluojama tema „Neini į kariuomenę – esi myžnius, bailys, vienu žodžiu tariant, – nesi vyras.“ Mums tapo įdomu – o kas yra tas vyras?

Man atrodo, kad dabar, XXI a. esant už lango, tas pats amžius po truputį turėtų ateiti ir į mūsų vidų bei mąstymą. Pasaulyje sparčiai kinta „moteriškumo“ ir „vyriškumo“ sampratos.

Tarnavimas lyčių stereotipams yra viena iš mūsų visuomenės problemų priežasčių. Moterys yra apibūdinamos kaip nuosaikios, silpnos, pažeidžiamos, turinčios atitikti vyraujančius grožio standartus, išlaikyti savo seksualumą netgi nėštumo metu, tarnauti savo vyrui ir šeimai, nustumiant savo interesus ir siekius į šalį, tokiu būdu jos užima šešėlinę poziciją, neretai tampa psichologinio ar net fizinio smurto aukomis. Norėdamos atitikti vyraujančius išvaizdos standartus, kartais žaloja savo sveikatą ir net suserga valgymo sutrikimais.

Vyriškumą, tuo tarpu simbolizuoja emocijų nerodymas, fizinis stiprumas, racionalumas, neretai – agresyvumas, brutalumas, apie kariuomenę užgimusių diskusijų atveju, ir gebėjimas žudyti – šie apibūdinimai lemia tai, kad vyrai, negebėdami išreikšti jausmų ir emocijų, neretai pasirenka smurtą prieš artimos aplinkos žmones, alkoholį, o kartais ir savižudybę. Taip pat šie stereotipai skatina jų neatitinkančių vyrų diskriminaciją, prieš juos nukreiptas patyčias.

Moterys įgijo teisę balsuoti tik praėjusio amžiaus pradžioje, o štai jau šio amžiaus pradžioje mes Lietuvoje turime Prezidentę – moterį. Taip pat vis daugėja tėčių, besirenkančių tėvystės atostogas. Šis amžius yra puikus tuo, kad mes vis mažiau turime pateisinti archajiškus moteriai ir vyrui keliamus reikalavimus, galime lanksčiau patys rinktis mūsų vaidmenis visuomenėje, nepriklausomai nuo biologinės lyties.

Tačiau, kalbant apie šauktinių kariuomenę, mes grįžome kelis amžius atgalios. Prisiminėme vyrus, kaip žvėris, patinus, kurių užduotis yra eiti į girią ir sumedžioti bizoną šeimai. O tie, kurie nenori eiti į girią bizono, yra labai lengvai apibūdinami – jie nėra „vyrai“.

Su Neringa Rekašiūte užfiksavome 14 skirtingų vyrų portretų ir užrašėme jų įžvalgas apie vyriškumą bei šauktinių kariuomenę. Suprantame, kad sistemai, nusistovėjusiems stereotipams ir įsitikinimams nėra įdomus atskiras individas ir jo mąstymas, bet  juk tai – būtini pilietinės visuomenės veiksniai: nuomonių įvairovė, įsiklausymas į skirtingas pozicijas ir pagarba kito nuomonei bei pasirinkimui.

Klausite – kodėl šie vyrai verkia?.. O kodėl negalėtų? Norime pabrėžti, kad jautrumas, švelnumas, emocionalumas, pacifizmas yra savybės, kurios tinka ir moterims, ir vyrams. Už šias savybes žmogus negali būti smerkiamas, kaip ir už savo pasirinkimą bei nuomonę. Kviečiame susipažinti.

Neringos Rekašiūtės nuotr./Danas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Danas

Danas, 28 m. „Manau, kad mes išaugome iš tų laikų, kai vyrai turėjo tempti bizonus iš miškų. Dėl kariuomenės, ar ji blogai – ne. Dėl privalomos, ar ji gerai – irgi ne. Tai turėtų būti nuoseklu, jau nuo pat vaikystės turėtų būti diegiama, kad pradėjęs lankyti mokyklą aš žinočiau, kad po jos reikės eiti į kariuomenę. Reikia sistemos, aš manau.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Vytautas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Vytautas

Vytautas, 27 m. „Kariuomenė vyru nepadaro, jeigu buvai durnas, tai ir liksi.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Edvinas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Edvinas

Edvinas, 18 m. „Ar galima prievarta įkalinti žmogaus pasirinkimą kanarėlės narvelyje ir teigti, kad gyvename laisvėje?“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Rokas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Rokas

Rokas, 17 m. „Vyriška yra siekti savo tikslų ir ginti savo požiūrį į gyvenimą. Į karą kiekvienas gali eiti, bet ne kiekviename žmoguje yra kariuomenė.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Justas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Justas

Justas, 27 m. „Man kariuomenė yra laiko švaistymas ir nesuprantu, kiek dar karių reikia. Yra labai daug savanorių.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Jaunius
Neringos Rekašiūtės nuotr./Jaunius

Jaunius, 18 m. „Ginklas rankose neparodo, kad esi vyras.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Justas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Justas

Justas, 18 m. „Manau, kad stiprybė yra leisti sau turėti laisvę rinktis. Tad leiskite mums būti stipriems.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Martynas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Martynas

Martynas, 22 m. „Labai vyriška yra priimti savo paties sprendimus.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Jegoras
Neringos Rekašiūtės nuotr./Jegoras

Jegoras, 25 m. „Tik kovoje yra įmanomas pralaimėjimas.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Denisas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Denisas

Denisas, 23 m. „Šiuolaikinėje visuomenėje nėra vietos priespaudai ir diktatūrai. Priverstiniai dalykai yra ir turi būti tik kiekvieno atskiro individo pasirinkimas.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Mindaugas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Mindaugas

Mindaugas, 25 m. „Reikėjo ne panaikinti kariuomenę, o ją palikti. Man baigiant mokyklą ją nuėmė, tada džiaugiausi, o dabar galvoju – reikėjo palikt ir reikėjo nueiti. Dabar sudėtinga, ypač kai yra įkurta įmonė, sukurta nemažai darbo vietų ir visa tai reikia prižiūrėti.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Lukas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Lukas

Lukas, 25 m. „Jeigu mane kviestų į kariuomenę, ieškočiau priežasties neiti, nes esame susituokę, mums viskas labai gerai sekasi, tad mano pozicija yra tokia tik dėl šeimos. Per daug esame sukūrę, kad būtų galima sugriauti.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Vytenis
Neringos Rekašiūtės nuotr./Vytenis

Vytenis, 18 m. „Aš tai visai galėčiau, nes dažnai jaučiu, kad neturiu jėgų prisiversti kažką daryti. Jeigu žmogus visa tai atlaiko ir nepalūžta, tai čia labai gerai. Mane labai įkvepia mano draugės-šaulės pasakojimai.“

Neringos Rekašiūtės nuotr./Dominykas
Neringos Rekašiūtės nuotr./Dominykas

Dominykas, 26 m. „Mano reikalas, kokiu vyru aš renkuosi būti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų