Neįprastos išvaizdos straubliažuvių šeimos (Mormyridae) žuvys turi elektros srovę gaminančius organus, kurių mažos įtampos impulsai padeda medžioti drumzlinuose upės vandenyse.
Vokietijos mokslininkai susidomėjo, kaip šie neįprasti gyvūnai suranda poravimosi partnerius beveik visiškai neskaidriame vandenyje. Viename Berlyno priemiestyje įrengtame baseine jie sukūrė sąlygas, labai panašias į įprastą straubliažuvių gyvenamąją aplinką.
Iš Kongo Demokratinės Respublikos sostinės Kinšasos buvo atgabentos šiai žuvų grupei priklausančios šešios plokščiastraublių tamandujų (Campylomormyrus compressirostris) patelės, kurios buvo suleistos su anksčiau šiame tyrimų centre laikytais patinais.
„Prie visų patinų analinio peleko pamato buvo sustorėjimas, kuris rodo, kad žuvys lytiškai subrendusios, – sakoma paskelbtoje studijoje. – Prieš atliekant bandymus patelės buvo atskirtos, o (baseine) sukurtos poravimosi laikotarpiui būdingos sąlygos, imituojančios lietingąjį metų laiką, kai vandens elektrinis laidumas mažas.“
Neršti pasiruošusios patelės naktį buvo paleistos į didelį baseiną, kurio abiejuose galuose įrengti du nedideli grotelėmis atskirti gardai.
Atliekant pirmąją bandymų seriją, į abu gardus buvo įleista po vieną patiną.
Vienas iš patinų buvo tos pačios rūšies, kaip ir patelės, o kitame paleistas labai giminingos rūšies – snapuotosios tamandujos (Campylomormyrus rhynchophorus) atstovas. Šios rūšies patinai išvaizda labai panašūs į plokščiastraubles tamandujas, tačiau jų elektriniai signalai daug silpnesni.
Patelių judėjimas buvo stebimas infraraudonųjų spindulių kamera. Kaip ir reikėjo tikėtis, paaiškėjo, kad pateles labiau traukia tos pačios rūšies patinai.
Atliekant tolesnius bandymus, į baseiną buvo paleistas paprastosios tamandujos (C. tamandua) patinas. Šios rūšies patinai išvaizda gerokai skiriasi nuo plokščiastraublių tamandujų, tačiau jų elektriniai signalai beveik vienodi.
Šįkart patelės vienodai domėjosi tos pačios ir skirtingos rūšies patino skleidžiamais signalais. Taigi galima manyti, kad partnerių ieškančioms tamandujoms svarbiausia tinkama įtampa – kaip ir žmonėms.
Tyrimo, kuriam vadovo Potsdamo universiteto mokslininkas Ralphas Tiedemannas, rezultatai paskelbti trečiadienį išleistame Britų karališkosios draugijos žurnale „Biology Letters“.