Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Festivaliai – ne tik pramogautojams, bet ir plečiantiems akiratį

Kaip ir kiekvienais metais šiltuoju laiku Lietuvoje gausu įvairių renginių. Trumpame palankių orų sezone per mėnesį išsitenka bent po kelis didesnius ar mažesnius festivalius muzikos mylėtojams, renginius sutelkiančius sporto mėgėjus, sveikos gyvensenos šalininkus. Visame šiame šurmulyje šiemet pasirodys naujas reiškinys – pirmąkart ir Lietuvoje vyks viešų diskusijų renginys tiems, kurie nori išplėsti savo akiratį, ieškantiems rimtesnio turinio ir gilesnių pokalbių.
Diskusijos akimirka
Diskusija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Temos: 1 Vilnius

Diskusijų festivalių pradžia – Švedijoje

Diskusijų forumas Almedalen (Gotlandas) prasidėjo 1968 m. Savo vasaros atostogų metu tuometis Švedijos švietimo ministras ir būsimas ilgametis ministras pirmininkas Olof Palme, atsistojęs ant sunkvežimio priekabos, vietiniams miestelėnams išrėžė kalbą apie Vietnamo karą, JAV pilietinių teisių judėjimą ir mažų šalių teises. Kalba, nors ir užrašyta ant paprasto parduotuvės kvito, buvo tiek įkvepianti, kad kitą vasarą O. Palme niekaip nebūtų galėjęs išvengti naujo pasisakymo. Tradicijai įsibėgėjus, vienu metu premjero paklausyti susirinkdavo ir 5 tūkstančių žmonių auditorija. Net ir po netikėtos ministro pirmininko žūties jo našlė neleido tradicijai užgesti. Tokiu būdu paprastas vietinių žmonių susitikimas Almedalen tapo tikru savaitės trukmės forumu, kasmet pritraukiančiu apie 30 tūkst. žmonių, ir apimantis ne tik įvairius pasisakymus aktualiomis Švedijai ir globaliomis temomis, bet ir įvairius seminarus, mokymus.

15min.lt nuotr./ Švedijos vėliava
15min.lt nuotr./ Švedijos vėliava

Panašūs, bet kitokie

Suburti lyderius ir aptarti atskiroms visuomenėms bei globaliai svarbius klausimus pasirodė aktualu ne tik demokratijos ir diskusijų festivalių iniciatoriams. Tad 1971 m. surengtas pirmasis Davoso forumas, siekiantis sutelkti skirtingo sričių pasaulinius lyderius. Praėjusio amžiaus 9 deš. yra ir TED konferencijų, žinomų smalsiems žmonėms visame pasaulyje, pradžia. 2005 m. pasaulį išvydo Aspeno idėjų festivalis, į kurį kasmet susirenka 3 tūkst. lankytojų. Dalintis idėjomis, žvelgti globaliau yra vienas ryškių šiuolaikinės visuomenės bruožų, todėl tikėtina, kad ateityje lokalių ir tarptautinių diskusijų platformų – tik daugės. Tai rodo tūkstantinės minios, kasmet besilankančios diskusijų, idėjų, demokratijos festivaliuose skirtingose šalyse.

Nuomonių ir pokalbių festivalių virusas Baltijos regione

Diskusijoms skirtų festivalių populiarumas ilgainiui suklestėjo Baltijos regione – gan greitai Almedalen forumas įgijo konkurentą toje pačioje Švedijoje, vėliau kūrėsi ir įsitvirtino panašūs festivaliai ir kitose Skandinavijos šalyse. Vien šiais metais į festivalį Danijoje susirinko 100 tūkstančių, Suomijoje per 75 tūkst., Švedijoje – 40 tūkstančių lankytojų.

Iš Baltijos šalių pirmieji viešų diskusijų festivalį organizavo estai – šiemet Estijoje įvyko jau penktasis nuomonių festivalis. Čia vien per pirmąją renginio dieną apsilankė apie 5 tūkst. lankytojų. Į trečiąjį pokalbių festivalį „Lampa“, nepaisant prasto oro, šiemet susirinko apie 10 tūkst. žmonių. Tarp pirmąkart atvirų diskusijų festivalius organizuojančių šalių šiemet – ir Lietuva. Beje, Baltijos šalių pavyzdžiu ketina sekti ir Ukraina.

„Scanpix“ nuotr./Kijevas
„Scanpix“ nuotr./Kijevas

Diskusijų festivalyje Lietuvoje – 70 renginių

Lietuvoje akiratį plečiančio ir pramogomis neapsiribojančio turinio renginių daugėja, jų lankytojų ratas plečiasi. Rugsėjo 8–9 dienomis Birštone pirmąkart Lietuvoje organizuojamas diskusijų festivalis „Būtent!“. Čia dalyvaus daugiau nei 200 pranešėjų ir diskusijų dalyvių, planuojama 70 skirtingų renginių. Jų temos – pačios įvairiausios: švietimas, verslas, kultūra, politika. Žanrai taip pat įvairūs: pranešimai, diskusijos, spektakliai, protmūšiai.

Lietuvoje rengiamas diskusijų festivalis – tai visuomeniškų piliečių, verslo, mokslo, nevyriausybinių organizacijų, politikos atstovų susitikimas. Renginį organizuoja neseniai veiklą atnaujinęs Atviros Lietuvos fondas, Britų taryba, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, bankas „Swedbank“, festivalio partneriai – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija (LINPRA). Temas festivaliui ruošia daugiau nei 20 skirtingų organizacijų. Tikimasi, kad diskusijų festivalyje „Būtent!“ šiemet apsilankys apie 3 tūkst. lankytojų.

Išsamiau apie renginį – svetainėje ir „Facebook“ paskyroje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais