Gatvės cirkas yra kupinas daugiau netikėtumų bei įvairovės nei klasikiniai cirko numeriai palapinėje su dresuotais gyvūnais ir tradiciniais klounų pokštais. Netikėtumų jau yra ir renginio programoje – nors organizatoriai buvo numatę, kad dvi dienas vyksiantys pasirodymai užtruks iki vidurnakčio, patikslinus grafiką matyti, kad cirko fiesta, kurią abu vakarus vainikuos „Viduramžio pasiuntinių“ ugnies ir pirotechnikos šou, užsitęs bent porą valandų ilgiau.
„Tikimės, publika nesupyks“, – krizena cirko žvaigždės, turinčios savitą požiūrį į laiko vertę. Jų „arkliukas“ – sugebėti priversti praeivį sustoti gatvėje pamiršus dienos rūpesčius, aktualijas, kelionės tikslą ir tapti vaidinimo dalimi.
Lietuvis stebina tautiečius
„Gatvės cirko atlikėjų sugebėjimas iš praeivių atimti valandą brangaus laiko, kurio kuo toliau, tuo mažiau turime, man tebėra stebuklas“, – prisipažįsta Lietuvos gatvės cirko pajėgoms festivalyje atstovaujantis Viačeslavas Mickevičius – gatvės cirko „Le Artist“ įkūrėjas ir bene vienintelis šio žanro propaguotojas gimtojoje šalyje.
Šitoks meistriškumas nėra svetimas ir jam pačiam – keliaudamas per Lietuvos miestus bei miestelius, šventes ir festivalius, V. Mickevičius, kuris yra ir uostamiesčio Dramos teatro aktorius, studijavęs Klaipėdos universiteto Menų fakultete, įgyja vis daugiau ištikimų gerbėjų, pasirengusių žiūrėti jo šou po kelis kartus iš eilės.
V. Mickevičius ėmė mokytis žongliravimo, ekvilibristikos ir kitų cirko meno disciplinų paskatintas Edinburgo (Škotija) gatvės festivalio įspūdžių bei sceninio judesio paskaitų. Jo triukai tolydžio tampa vis sudėtingesni, artistą išgarsinęs vienratis – vis aukštesnis, pokštai – vis drąsesni.
„Lietuvos publika puikiai supranta, kad iš užsienio artistų, kurie atstovauja šimtmečių senumo cirko tradicijai, galima tikėtis aukščiausio lygio. Tačiau kai kažką panašaus atlieka tautietis, tai daug kam sukelia nuostabą. Būna džiugu sulaukti palaikymo žodžių“, – šypsosi V. Mickevičius.
Populiariausias Švedijos cirkas
Klaipėdoje Jūros šventės dienomis lankysis ir bene populiariausias Švedijos gatvės cirkas – akrobatų-žonglierių duetas „Magmanus“. Patyrę cirko artistai Magnusas Bjøru and Manu Tigeris į duetą susibūrė 2009-aisiais. Jų pirmosios gastrolės aprėpė Skandinavijos šalis, tačiau jau kitąmet per Europą nusidriekė iki Zimbabvės (Afrika) ir Kinijos. Publikos dalyvavimas, žaismė, improvizacija – „lengvoji“ jų šou atributika, mat „Magmanus“ pasirodymų pagrindas yra aukščiausio lygio cirko įgūdžiai. Per paskutiniąsias dvi vasaras duetas surengė daugiau kaip 120 pasirodymų 15-oje skirtingų šalių.
Ispanų Kikio ir Amelijos duetas „Las Cossas Nostra“ nuo 2006-ųjų migruoja tarp Europos, Azijos bei Australijos ir pasirodo netikėčiausiose erdvėse. Šūsnį apdovanojimų susišlavusios trupės nariai susipažino Ibizoje, cirko meno kūrybinėse dirbtuvėse. Sujungę skirtingas žinias, patirtį bei vyrišką ir moterišką žavesį, jiedu užmezga nuoširdų kontaktą su žiūrovais, o improvizacijos, fizinės komedijos, teatro bei klasikinio cirko elementai kuria nuotaikingą ir netikėtumų pilną šou.
Klaipėdoje duetas pristatys iškart kelias savo programas: „La Cossas Nostra – the Show“; Amelijos solinę programą su gimnastikos lankais „Breaking Broken Dreams“, pasakojančią apie kuklią tarnautoją, pabėgusią iš biuro užkariauti pasaulio; ir Kikio „firminį“ numerį „The T.N.T Show“, kuriame ambicingas savamokslis pristato savo sukurtą sprogstamąjį užtaisą. Sprogimas – nepavojingas, tačiau gero juoko dozė – garantuota.
Asafas Barsella, publikai labiau žinomas kaip Asaf‘n‘Roll – britų cirko ir fizinio teatro mokyklos „Circomedia“ absolventas, šešerius metus buvęs dueto „In 2 Сircus“, su kuriuo skersai išilgai išmaišė gimtąjį Izraelį ir Europą, nariu. Akrobatas, klounas, žonglierius siekia kiekvieną savo pasirodymo aikštelę paversti per roko koncertą šėlstančiu stadionu.
Neįtikimas „origamis“
Klaipėdiečiai bei miesto svečiai galės įvertinti ir visai netikėtus, o dažnusyk – ir neįtikimus gatvės cirko pasirodymus.
Kiekvienam yra tekę iš popieriaus išlankstyti lėktuvėlį ar laivelį, o kruopštesniems bei kūrybingiems – ir daugiau figūrėlių, tačiau retas prilygsta tokiam paslankumui savo kūno lankstumu.
„Theater Rue Piétonne“ (Prancūzija/Vokietija) kuriamas judesio ir kaukių teatro, poezijos, vaidybos bei komedijos mišinys, „supakuotas“ į lanksčius vamzdžius ar kitokius pavidalus, virstančiais keistais gyvūnais, daro neišdildomą įspūdį vaikams bei suaugusiesiems. Šį efektą trupė pasitelkia aplinkosaugos problemoms gvildenti.
„Theater Rue Piétonne“ komanda, vadovaujama Justino Lenoiro, į publiką prabyla be žodžių, tačiau jų vaidinimai suprantami visiems ir visur – nuo Europos iki Japonijos