Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Įdomybės iš fotoaparatų pasaulio

Norint nufotografuoti norimą objektą ar pasidaryti asmenukę, nereikia daug pastangų. Mažiausia, ko tam gali reikėti – mobilaus telefono su integruota kamera. Tačiau tai yra tik ilgalaikės fotoaparatų evoliucijos padarinys – mat pirmieji fotoaparatai nebuvo tokie patogūs naudoti, o pirmieji jais fiksuoti kadrai toli gražu neprilygo dabartinėms vos keliais mygtukų paspaudimais gaunamiems vaizdams. Tad fotoaparatų istorija yra ne tik svarbi, bet ir įdomi. Smalsu, ką mokslininkai išras toliau?
Fotoaparatas
Fotoaparatas / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 1 Fotoaparatas

Seniausia išlikusi fotografija

Nors fotografija laikoma ne tokia ir sena sritimi, tačiau seniausia išlikusi foto nuotrauka kalba pati už save. Nuotrauka, pavadinta „Vaizdas pro langą Le Grase“ yra prancūzų menininko Niceforo Niepco 1826-aisiais arba 1827-aisiais metais užfiksuotas kadras. Šioje nuotraukoje matoma dalis pastatų ir Le Graso miestelio apylinkių. Tiesa, nors nuotrauka buvo atrasta 1952-aisiais metais ir norėta tuo metu pripažinti ją užfiksavusį menininką fotografijos pradininku, tačiau to nebuvo galima padaryti, kadangi nuotrauka buvo smarkiai išblukusi. Tik septintojo dešimtmečio pabaigoje, atsiradus galimybei dirbtinai išryškinti nuotrauką, ji įgavo dabartinį formatą, kuris matomas iki šių dienų. Itin įdomu tai, kad šios nuotraukos išlaikymas buvo net 8 valandos!

Pirmasis skaitmeninis fotoaparatas

Nuotraukos buvo saugomos kasetę primenančiame įrenginyje, o vieną nuotrauką užfiksuoti prireikdavo net 23 sekundžių.

Pirmasis skaitmeninis fotoaparatas, panašus į tuos, kokius naudojame dabar pasirodė tik 1980-aisiais metais. Pirmieji modeliai turėjo vos 2 megabaitų vidinę atmintį, o užfiksuotus kadrus norint išlaikyti atmintyje – reikėjo nuolat naudoti pakrautas baterijas. Tik vėliau, atsiradus JPEG ir MPEG formatams, buvo galima suspausti gautus failus ir saugoti juos atskirai. Išsikrovus baterijoms dingdavo ir kadrai. Juolab, kad kamera būtų pilnai aprūpinta energija, reikėjo netgi 16 vienetų baterijų! Tiesa, pirmoji kamera buvo išties įspūdinga – ji svėrė net 3,5 kilogramo, o ja fiksuoti buvo galima 0,01 megapikselio kokybės juodai baltas nuotraukas. Nuotraukos buvo saugomos kasetę primenančiame įrenginyje, o vieną nuotrauką užfiksuoti prireikdavo net 23 sekundžių.

Didžiausia fotoaparatų kolekcija pasaulyje

Indijos pilietis vardu Dilish Parekh iš Mumbajaus oficialiai yra sukaupęs didžiausią pasaulyje fotoaparatų kolekciją. Jo kolekciją sudaro net 4425 kameros, kurių seniausia yra net 1907-ųjų metų gamybos. Pats Dilish fotoaparatus ėmė kolekcionuoti dar 1977-aisiais metais ir daro tai iki šiol. Jo namai tapę tarsi muziejumi, o apsilankymas jame tikram fotografui yra didis džiaugsmas – kaip vaikui apsilankymas saldainių parduotuvėlėje.

Brangiausia pasaulio kamera

Kaip laisvalaikio užsiėmimas vis populiarėja analoginė fotografija. Dažnai fotografijos entuziastai sendaikčių turguose ir antikvariatuose ieško senų modelių analoginių fotoaparatų. Tačiau užsimanius įsigyti 1923-iųjų metų gamybos Leica O-Series fotoaparatą, tektų gerokai patuštinti kišenes. Juolab, kad šios kameros kaina kasmet auga kaip ant mielių. 2007-aisiais metais vienas šios kameros vienetas buvo parduotas už 440 tūkst. JAV dolerių, o 2011-aisiais – už 1,9 milijono JAV dolerių. Atrodo neįtikėtina, tiesa? Tačiau tai dar ne viskas. 2012-aisiais metais Vienoje vykusiame aukcione 1923 Leica O-Series fotoaparatas buvo parduotas už… net 2,79 milijono JAV dolerių – tai oficialiai brangiausias kada nors parduotas fotoaparatas visame pasaulyje. Pasirodo, fotografija – ne toks ir pigus malonumas…

2016-ųjų metų fotografijos išradimai

Šių metų sausio mėnesio pirmąją savaitę Las Vegase vyko svarbiausia pasaulyje tarptautinė naujųjų technologijų paroda „Consumer Electronics Show“ (CES). Šioje parodoje, kaip ir kasmet, buvo pristatomi inovatyviausi technologiniai išradimai, kurie galimai taps žmonijos ateitimi. Taigi technologijos neaplenkė ir fotografijos sektoriaus. Parodos metu buvo pristatyti tokie išradimai, kaip kišeninio dydžio DSLR kamera ar itin aukštos kokybės lęšiai ir blykstės iPhone telefonų kameroms. Vienas įdomiausių pristatytų išradimų be vargo ateityje pakeis šiuo metu itin populiarias asmenukių lazdas. Drono principu veikiančią kamerą paleidus į orą, ji išsilaiko stabiliai vienoje vietoj ir fotografuoja. Taip pat kamera turi papildomas funkcijas, kaip žmogaus sekimas – atpažinus veidą, kurį norima fotografuoti, kamera skris priekyje ir fiksuos tik nuotraukas be trukdžių. Tikra svajonė, tiesa?

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dronas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dronas

Greito veikimo fotoaparatai

Fotoaparatai, kurie fiksuoja kadrą ir gali iškart atspausdinti nuotrauką, buvo išrasti dar 1923-iaisiais metais. Populiariausiu šio tipo Instant kamerų gamintoju iki šiol išliko Polaroid. Ir nors Instant fotoaparatai laikomi kone relikvija, tačiau Polaroid nenuleidžia rankų ir tęsia greitųjų fotoaparatų gamybą. Šiuo metu galima įsigyti skaitmeninių greitųjų kamerų, kurios fiksuoja ir atspausdina net 720 taškų kokybės nuotraukas! Tad toks fotoaparatas yra be galo patogus ir paprastas naudoti, o popierinės nuotraukos išlieka ilgam. Nors šiuolaikinis jaunimas yra pavergtas įvairių nuotraukų redagavimo programų, Polaroid ketina pavergti ir jaunųjų fotografijos entuziastų širdis. „Consumer Electronics Show“ parodoje Polaroid pristatė naujausią jų kamerą L6, kuri Bluetooth signalo pagalba perduoda nuotrauką į naudojamą išmanųjį telefoną, leidžia ją apdoroti ir išsiųsti atgal į fotoaparatą, kur nuotrauka būtų iškart atspausdinama. Šie fotoaparatai taip pat turi ir filmavimo funkciją, kuri leidžia fiksuoti net 1080 taškų kokybės vaizdus.

Taigi nors atrodo, kad viskas, kas įmanoma fotoaparatų pasaulyje, jau yra išrasta – taip tikrai nėra. Kasmet vis atsirandant naujoms technologijoms, jos panaudojamos ir fotoaparatų atnaujinimui. Ir viskas vien tam, kad vartotojui būtų patogiau!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų