„Ateikite ir išbandykite jogą – tai ypatinga Indijos dovana pasauliui. Ji padeda išlaikyti fizinę sveikatą, emocinį stabilumą ir ramybę. Joga yra vienybės, taikos ir harmonijos menas, kuris padeda sujungti kūną ir sielą, propaguoja taiką tarp žmonių ir valstybių“, – sako Indijos ambasadorius Lenkijai ir Lietuvai Ajay Bisaria.
– Kuo joga ypatinga?
– Joga skaičiuoja daugiau nei 5000 metų ir yra neatsiejama Indijos kultūros dalis. Indijoje joga tvyro ore. Pernai Indijos ministras pirmininkas Jungtinėse tautose pasiūlė patvirtinti Tarptautinę jogos dieną. Per stebėtinai trumpą laiką JT narės pritarė pasiūlytai Indijos ministro pirmininko iniciatyvai ir 177 šalys šiemet pirmą kartą minės šventinę dieną.
Birželio 21 diena pasirinkta neatsitiktinai – tai saulėgrįžos šventė.
– Kaip kilo mintis inicijuoti tokios dienos atsiradimą?
– Indijoje joga neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, tūkstantmečiais perduodama iš kartos į kartą. Šalyje daug jogos guru, mokyklų.
Būtų neteisinga teigti, jog ši iniciatyva kilo iš vieno žmogaus.
– Kiek žmonių pasaulyje užsiima joga?
– Tikslių skaičių nėra, tačiau drąsiai galiu teigti, kad milijonai, o kiek tų milijonų, sunku suskaičiuoti, nes žmonės išsibarstę po visą pasaulį.
Turiu vilties, kad po Tarptautinės jogos dienos minėjimo turėsime tikslesnius skaičius.
– Kuriose šalyse joga populiariausia?
– Daugelyje Jungtinių Amerikos valstijų joga labai populiari. Propaguojami įvairūs jos stiliai. Daug guru yra išvykę į JAV ir ten moko žmones. Taip pat Didžiojoje Britanijoje jogos mokinių daug.
Džiaugiuosi, jog Lenkijoje ir Lietuvoje joga populiari. Beveik visuose sporto klubuose galite rasti jogos užsiėmimus. Gausu specializuotų jogos mokyklų, kurias aplankęs likau sužavėtas. Atmosfera atspindi, tą kuri jau tūkstančius metų vyrauja Indijoje.
Mūsų filosofija plinta ir artimuosiuose rytuose. Paskutiniu metu daug mokyklų atidaryta Egipte.
– Joga sparčiai populiarėja?
– Pratimai, meditacijos ir geros savijautos filosofija traukia žmones. Gyvenimo tempas greitėja, žmones kamuoja stresas, nuovargis, todėl jie ieško užuovėjos. Joga tam puikiai tinka, nes yra geros emocinės savijautos filosofija.
Be to joga lengvai prieinama – tereikia kilimėlio ir gali daryti pratimus namuose.
– Ar propaguojate jogą?
– Kiekvieną dieną.
– Nuo kokio amžiaus Indijoje pradedama užsiimti joga?
– Nėra vieningo standarto – vieni pradeda užklupti fizinių negalavimų, kiti padidėjus stresui.
Dažniausiai viskas prasideda mokykloje. Tėvai veda vaikus pas jogos guru arba jie patys atvyksta į namus. Organizuojami grupiniai užsiėmimai vaikams.
Tarptautinę jogos dieną kartu su partneriais organizuoja Indijos konsulatas. Pirmasis renginys vyks didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Varėnoje, Tauragėje, Marijampolėje, Pasvalyje, Utenoje, Biržuose, Visagine ir Nidoje.