LRT radijo klausytoja Birutė domisi, kodėl pūva kriaušės. „Ką reikėtų daryti, kad kriaušės nepūtų?“ – klausia ji.
D. Kviklio teigimu, kriaušių ir kitų vaisių puvimą nulemia veislės savybės. Paprastai anksčiau pūva vasarinės vaismedžių veislės.
„Kriaušių puvimą stabdo purškimas fungicidais. Jais vaismedžius purkšti reikėtų praėjus 2 savaitėms po žydėjimo, o po pirmojo purškimo praėjus dar 2–3 savaitėms vertėtų nupurkšti antrą kartą. Šių dviejų purškimų turėtų pakakti, kad vaisiai nebepūtų“, – sako D. Kviklys.
Anot Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjo, profilaktinių priemonių galima imtis jau šį rudenį: nurinkti visus supuvusius vaisius, sugrėbti nukritusius vaismedžių lapus. Labai svarbu supuvusių vaisių ir nukritusių lapų nepalikti pomedžiuose, o kur nors užkasti ar kitaip pašalinti, nes puvinio sukėlėjo grybas, ligų sukėlėjai ir kenkėjai žiemoja būtent juose.
Taip pat specialistas rekomenduoja profilaktiškai nupurkšti visą medį ir nukritusius lapus 5 proc. karbamido tirpalu. Tai padeda greičiau sunaikinti ligų sukėlėjus ir kenkėjus, pagreitina nukritusių lapų kompostavimo procesus.
Chemikalus reikėtų naudoti atsargiai, laikantis visų rekomendacijų – neviršyti normos, laikytis išlaukos periodo. Išlauka – tai laikas, kuris turi praeiti nuo purškimo iki vaisiaus vartojimo.
Purškiant taip pat reikėtų apsaugoti kvėpavimo takus, kad į juos nepatektų cheminių medžiagų. „Tai nėra labai saugu, bet būtina norint išauginti nesergančius vaisius ir uogas“, – tikina D. Kviklys.