Saulius iš Vilkaviškio kreipėsi į LRT RADIJĄ klausdamas, kaip reikia įsteigti muziejų.
„Noriu atidaryti muziejų ir parodyti savo daiktų kolekciją. Ar reikia muziejų kažkur registruoti? Jei reikia, norėčiau sužinoti, kur tai galima būtų padaryti ir kaip“, – klausia vilkaviškietis.
Kaip LRT RADIJUI sako Kultūros ministerijos Muziejų, bibliotekų ir archyvų skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Kaznauskaitė, „dažniausiai privačiam muziejui pasirenkamas viešosios įstaigos (VšĮ) statusas, tad klausytojui, išanalizavus Viešųjų įstaigų įstatymo nuostatas, visų pirma reikėtų parengti viešosios įstaigos – muziejaus – steigimo dokumentus ir registruoti juos Juridinių asmenų registre, kaip tai nustatyta minėtame įstatyme“.
Kultūros ministerijoje, pasak jos, muziejaus registruoti nereikia, nes ministerija tokio muziejų registro neturi.
„Tačiau dažniausiai muziejai, siekdami, kad apie jų veiklą žinotų kuo daugiau asmenų, raštu informuoja Kultūros ministeriją apie savo veiklos pradžią ir kasmet teikia ministerijai nustatytos formos statistinės veiklos ataskaitas. Tokiu būdu šie muziejai yra įtraukiami į bendrą Lietuvos muziejų sistemą“, – pasakoja J.Kaznauskaitė.
Ji sako, kad įprastai žmonės, norėdami įkurti muziejų ir neturintys žinių apie viešosios įstaigos įsteigimą, samdosi teisininkus, kurie parengtų steigimo sutartį ir įstatus.
Kultūros ministerija turi žinių apie 8 viešosios įstaigos principu veikiančius privačius muziejus. Pasak Muziejų, bibliotekų ir archyvų skyriaus vyriausiosios specialistės, ministerija į privačių muziejų sektorių nesikiša ir niekaip jo nekontroliuoja, nes apie kai kuriuos muziejus ministerija visai nežino.