Kaip paruošti sėklas ir rūpintis jaunais daigais?
Iš pradžių sėklas reiktų nuplauti, švelniai nusausinti popieriniu rankšluosčiu arba servetėle ir šiek tiek padžiovinti, tačiau neperdžiovinti. Paruoštas sėklas galima daiginti drėgnoje ir šiltoje vietoje. Tiesa, reiktų atminti, kad vienos sėklos sudygsta per kelias dienas, o kitos – per kelis mėnesius, todėl būtina apsiginkluoti kantrybe. Pirmųjų daigelių negalima laistyti gausia ir stipria vandens srove, todėl visus laistytuvus ir vandens butelius paslėpkite ir rinkitės vandens purkštuką.
Norint, kad augalai sudygtų, svarbu palaikyti stabilų drėgmės lygį žemėje, apsaugoti daigus nuo skersvėjo, skirti jiems pačią šviesiausią ir šilčiausią vietą ant palangės. Jei naktimis vis dar kandžiojasi šalnos, net ir namuose auginamus augalus rekomenduojama apdengti agro plėvele. Kai daigai ūgteli ir sutvirtėja, juos galima pradėti pratinti prie įprastų kambario sąlygų. Žinoma, nereiktų pamiršti ir individualių sodinukų poreikių. Pavyzdžiui, avokadai ar kavamedžiai mėgsta šilumą, o apelsinmedžiai ar citrinmedžiai geriau auga vėsesnėje patalpoje.
Auginame granatmedį
Granatmedžio sėklos sėjamos iš karto, jų nereikia džiovinti, o ir dygsta jos gana ilgai – apie 2 – 3 mėnesius. Pigu.lt specialistai rekomenduoja kiekvieną sėklą iš karto sėti į atskirą indelį, nes vėliau daigelius gali būti sudėtinga persodinti. Granatmedžiui puikiai tinka universali žemė. Nors granatmedžio sėklos dygsta gana ilgai, tačiau pats daigelis auga greitai, tačiau būtina pasirūpinti tinkamomis aplinkos sąlygomis: granatmedis mėgsta drėgmę ir šilumą, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti lapelius. Be to, medelis geriausiai auga giliame ir siaurame indelyje. Artėjant rudeniui, granatmedis gali numesti lapus, todėl nereiktų baimintis, kad augalas pradėjo džiūti. Pirmuosius vaisius granatmedis gali užmegzti jau po pirmojo žydėjimo, tačiau būtina pasirūpinti, kad kambaryje būtų šilta. Priešingu atveju, vaisiai gali nesunokti.
Kavamedis – kantrybės išbandymas
Kavamedžiai mėgsta mažai rūgštingą žemę, gerą apšvietimą ir šiltnamio sąlygas. Taigi, tai itin kaprizingas ir dėmesio reikalaujantis augalas. Tinkamai rūpinantis medeliu, nuolatos palaikant šiltą kambario temperatūrą, pirmųjų vaisių galima tikėtis po kelių metų. Tiesa, kavamedžio sėklos labai greitai praranda savo daigumą, todėl jas reiktų įsigyti tik iš patikimo pardavėjo.
Avokadas ant palangės
Avokadas yra vienas iš tų egzotinių vaisių, kuriuos užauginti namuose tikrai nėra sudėtinga. Augalas auga greitai, tačiau pirmaisiais žiedais pasipuošia tik po kelių metų. Be to, iš karto nereiktų tikėtis derliaus. Tinkamai prižiūrimas avokadas gali užmegzti vaisius po 3 – 4 metų. Prieš sodinant avokadą, būtina nuplauti kauliuką ir į žemę jį įsodinti plačiuoju galu. Nors avokado sėkla ir didelė, tačiau jos giliai į žemę nereikia užkasti, kauliuko viršūnėlė turėtų būti išlindusi. Avokadai mėgsta drėgną ir smėlingą žemę, tačiau augalo šaknys neturėtų nuolatos būti vandenyje, todėl būtinas storas drenažo sluoksnis. Norint, kad avokadas labai neišstyptų, medelį reikia genėti – iš pradžių viršūnę, o vėliau praretinti galima ir šonines šakeles.
Persimonai lietuviškomis sąlygomis
Persimonai tikrai nėra tas vaisius, kurį galima dažnai išvysti ant namų palangių, tačiau išauginti persimoną iš kauliukų tikrai įmanoma. Visų pirma, persimono kauliukus reiktų nuplauti, pasodinti į drėgną gruntą ir uždengti agro plėvele, nes šie vaisiai labai mėgsta šilumą. Tiesa, augalas turi kvėpuoti, todėl miniatiūrinį šiltnamį reikia periodiškai atidengti bei palaistyti žemę. Kai tik pasirodys pirmieji daigeliai, agro plėvelę galima nuimti. Laukti ilgai nereikės, nes sėklos dažniausiai sudygsta per 2 – 3 savaites. Persimonų daigeliai mėgsta drėgmę, tačiau žemės perlaistyti negalima. Ilgametę sodininkystės patirtį turintys žmonės rekomenduoja du kartus per mėnesį persimonus patręšti mineralinėmis ir organinėmis trąšomis. Vasarą persimono krūmelį geriau laikyti balkone ar lauke, palaipsniui pripratinti prie saulės spindulių. O štai žiemą reiktų pasirūpinti vėsia aplinka, todėl augalą geriau laikyti rūsyje, priešingu atveju krūmelis žus. Be to, atminkite, kad kambario sąlygomis persimono krūmas užauga iki pusės metro, todėl augalui būtina skirti pakankamai erdvės. Norint sulaukti vaisių, persimoną reikia paskiepyti. Paprastai paskiepyti persimonai sunokina vaisius po 3 – 4 metų. Neskiepytas augalas vaisių gali apskritai nesunokinti.
Galiausiai prisiminkite, jei egzotiniai vaisiai buvo laikomi šaltyje, labai didelė tikimybė, kad jų sėklos buvo pašalusios, todėl tikėtis, kad jos sudygs, būtų naivu. Neprinokusių vaisių sėklos taip pat gali būti nedaigios. Protingiausia sėklas pirkti iš patikimo pardavėjo, o ne kažkur turguje, kur sėklos dažnai būna laikomas tiesiog po atviru dangumi.